Bu Alex kesilmez

Brezilyalı oyuncu, sorumluluk alan, savunmaya katkı veren bir tarzda. Aykut Hoca, "Böyle oynarsa Alex'i niye yedek tutayım" diyerek ilk 11 mesajı veriyor

Fenerbahçe yeni sezon için yola çıktığından bu yana 20 gün geçti ama hala 2 Temmuz 2011'e dönemedi. Aziz Başkan'ın özgürlüğüne kavuşması, UEFA'nın Şampiyonlar Ligi davetiyle birlikte derin bir nefes aldıktan sonra, yeniden istim kazanmaya uğraşıyorlar. Fakat bir sene öncesinden farklı olamadılar. Çünkü, 3 Temmuz ile birlikte kaybettiklerinin yerine, yenilerini ancak koyabildiler. Lugano-Egemen, Andre Santos-Hasan Ali, Niang-Kuyt. Matematikte Emenike'nin karşılığı boş duruyor. Emre-Mehmet Topal değişimi ile statüko korundu. Bu nedenle en az iki transfer daha bekliyoruz. Defansa ve sağ kanada. Onlar gerçekleştiğinde değişim ve gelişim yeniden ivmelenecek.

VAZGEÇMEYEN BİR TAKIM
Aykut Kocaman 3. senesine girerken, oyuncu grubunu kendi kafasına ve ideallerine inandırmış durumda. Vazgeçmeyen bir takım istiyordu, bunu başarmak üzere. Elbette kolay olmadı bu dönüşüm. Alex'i bile koşan orta saha haline getirdi. Hem de 35 yaşına geldiğinde. At ve sahibi hikayesi. Emre Belözoğlu gibi bir fenomenden vazgeçebilecek irade, takımın diğer oyuncularını da hizaya soktu. Teknik adam tek patron, kimse karşı gelemez. Bunu anladıklarını, özellikle top rakibe geçtikten sonra geriye koşanların ciddiyetiyle görüyorsunuz.

YAŞLA İLGİLİ BİR SORUN YOK
Çalışmalar başlamadan önce Aykut Hoca, Alex'siz takım için hazırlandığını söyledi. Çok polemik yaşandı. Alex hem Topuk Yaylası'nda, hem de hazırlık maçlarında başkalaştı. Daha çok sorumluluk alan, takım savunmasına katkı vermeye çalışan tarza döndü. Kısa bir sohbette Aykut Hoca, "Böyle oynarsa niye Alex'i yedek tutayım ki" dedi. Yani kimsenin yaşla ilgili bir sorunu yok. Performans korunuyorsa, tercihler değişmeyecek. Peki Alex'siz oyunda dönüşüm nasıl olur. Kilit isim Recep Niyaz... Genç oyuncu forvet arkasının en önemli alternatifi. Fenerbahçe taraftarı büyük bir yıldızdan sonra, genç oyuncusu ile coşabilir.

G.SARAY ÇÖZÜLDÜ!
En büyük rakip Galatasaray. İyi transferler yaptılar. Saracoğlu'ndaki son maç herkesi özgüvenli hale getirmiş durumda. Galatasaray'ın formülünü keşfettiler. O formülü öğrendim elbette. Ama bazı sohbetler sır olarak kalmalı...

OLMAZSA OLMAZ ŞAMPİYONLAR
Ligi her şeyden önemli. Hem maddi getirisi, hem ezeli rakiple kulvarları eşit tutmak adına. Fenerbahçe'de bir ilk gerçekleşiyor, kulübü için oynamak zorunda olduğunu bilen futbolcular ve teknik adamları var. Bunu daha sonra detaylandıracağım.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN