Londra'daki madalya avcılarımız

  • Futbol
  • Cuma 27.07.2012 12:16
Londra, 6 Temmuz 2005'te Singapur'daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 117. toplantısından sonra Moskova, New York, Madrid ve Paris gibi rakiplerini eleyerek 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliğine hak kazandı.

Oyunlar bugün başlayacak ve 12 Ağustos'ta sona erecek. Bu büyük şölenle birlikte Londra, 1908 ve 1948 yıllarında düzenlediği olimpiyatlardan sonra üçüncü oyunlarını gerçekleştirmiş olacak. Londra Olimpiyat Oyunları, 26 spor dalında, 39 disiplinde toplam 302 madalya müsabakasına sahne olacak. Yaklaşık 10 bin 490 sporcu, dört bölgede yer alan 34 tesiste mücadele edecek.

İşte 2012 Londra Olimpiyatları'nda mücadele edecek sporcularımız ve branşları:

Atıcılık
(3 Erkek, 2 Kadın)
Yusuf Dikeç (ateşli ve havalı tabanca)
Oğuzhan Tüzün (trap-skeet, trap)
İsmail Keleş (ateşli-havalı tabanca)
Nihan Kantarcı (trap-skeet, trap)
Çiğdem Özyaman (trap-skeet, skeet)

Atletizm
(8 Erkek, 25 Kadın)
Fatih Avan (cirit atma)
Eşref Apak (çekiç atma)
Ercüment Olgundeniz (disk atma)
Bekir Karayel (maraton)
Polat Kemboi Arıkan (5 ve 10 bin metre)
Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli)
İlham Tanui Özbilen (1500 metre)
Hüseyin Atıcı (gülle atma)
Bahar Doğan (maraton)
Sultan Haydar (maraton)
Ümmü Kiraz (maraton)
Binnaz Uslu (3 bin metre engelli)
Gülcan Mıngır (3 bin metre engelli)
Özlem Kaya (3 bin metre engelli)
Aslı Çakır Alptekin (1500 metre)
Tuğba Karakaya (1500 metre)
Gamze Bulut (1500 metre)
Nagihan Karadere (400 metre engelli)
Pınar Saka (400 metre)
Tuğçe Şuhutoğlu (çekiç atma)
Kıvılcım Kaya (çekiç atma)
Dudu Karakaya (5 bin metre)
Nimet Karakuş (100 metre)
Semiha Mutlu (20 Km yürüyüş)
Karin Melis Mey (uzun atlama)
Merve Aydın (800 metre)
Burcu Ayhan (yüksek atlama)
Nevin Yanıt (100 metre engelli)
Pınar Saka (4x400 bayrak)
Meliz Redif, Sema Apak (4x400 bayrak)
Birsen Engin (4x400 bayrak)
Özge Akın (4x400 bayrak)
Elif Yıldırım (4x400 bayrak)

Boks
(6 Erkek)
Ferhat Pehlivan 49 kg
Selçuk Eker 52 kg
Fatih Keleş 60 kg
Yakup Şener 64 kg
Adem Kılıççı 75 kg
Bahram Muzaffer 81 kg

Badminton
(1 Kadın)
Neslihan Yiğit

Basketbol
(12 Kadın)
Nevriye Yılmaz
Esmeral Tunçluer
Birsel Vardarlı
Nilay Kartaltepe
Tuğba Palazoğlu
Bahar Çağlar
Işıl Alben
Şaziye İvegin
Yasemin Horasan
Tuğçe Canıtez
Begüm Dalgalar
Kuanitra Holingsvorth

Bisiklet
(3 Erkek)
Ahmet Akdilek
Miraç Kal
Kemal Küçükbay

Jimnastik
(1 Kadın)
Göksu Üçtaş (artistik)

Güreş
(12 Erkek, 1 Kadın)
Ayhan Karakuş (Grekoromen) 56 kg
Rahman Bilici (Grekoromen) 60 kg
Atakan Yüksel (Grekoromen) 66 kg
Selçuk Çebi (Grekoromen) 74 kg
Nazmi Avluca (Grekoromen) 84 kg
Cenk İldem Grekoromen 96 kg
Rıza Kayaalp (Grekoromen) 120 kg
Ahmet Peker (Serbest) 55 kg
Ramazan Şahin (Serbest) 66 kg
İbrahim Bölükbaşı (Serbest) 84 kg
Serhat Balcı (Serbest) 96 kg
Taha Akgül (Serbest) 120 kg
Elif Jale Yeşilırmak 63 kg

Halter
(5 Erkek, 4 Kadın)
Erol Bilgin 62 kg
Hurşit Atak 62 kg
Mete Binay 69 kg
Fatih Baydar 85 kg (çıkarıldı)
İbrahim Arat 94 kg (çıkarıldı)
Nurdan Karagöz 48 kg
Aylin Daşdelen 53 kg
Bediha Tunadağı 58 kg
Sibel Şimşek 63 kg

Judo
(1 Erkek, 1 Kadın)
Sezer Huysuz 73 kg
Gülşah Kocatürk +78 kg

Masa Tenisi
(1 Erkek, 1 Kadın)
Bora Vang
Melek Hu

Okçuluk
(1 Kadın)
Begül Löklüoğlu (klasik yay)

Tekvando
(2 Erkek, 1 Kadın)
Servet Tazegül 68 kg
Bahri Tanrıkulu +80 kg
Nur Tatar 67 kg

Voleybol
(12 Kadın)
Esra Gümüş (kaptan)
Gülden Kayalar Kuzubaşoğlu (libero)
Gizem Güreşen (libero)
Ergül Avcı
Polen Uslupehlivan
Bahar Toksoy
Özge Kırdar Çemberci (pasör)
Gözde Sonsırma
Naz Aydemir (pasör)
Neriman Özsoy
Eda Erdem Dündar
Neslihan Darnel

Yelken
(4 Erkek, 1 Kadın)
Mustafa Çakır (Laser)
Deniz Çınar 470
Ateş Çınar (470) 470
Alican Kaynar (Finn)
Nazlı Çağla Dönertaş (Laser Radial)

Yüzme
(3 Erkek, 3 Kadın)
Derya Büyükuncu (200 metre sırtüstü)
Ediz Yıldırımer (1500 metre serbest)
Kemal Arda Gürdal (100 m serbest)
Burcu Dolunay (50-100 metre serbest)
Hazal Sarıkaya (100 metre sırtüstü)
Dilara Buse Günaydın (100-200 metre kurbağalama)
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN