Futbol yok kavga çok

Süper Kupa'ya 13, Süper Lig'e 18 gün kala futbol hasreti doruk yaptı ama Türk futbolu yine büyük bir kavgaya doğru sürükleniyor!..

"G.SARAY ŞİKE YAPTI"
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım önceki gün Divan Kurulu'nda yaptığı sert açıklamalarda Galatasaray ve Trabzonspor'u hedef almıştı: "Havuzun bozulmaması için başkanlığımın ilk yıllarında büyük çaba sarfettim. Ancak dürüst olmamız lazım. Trabzonspor ve Galatasaray her süreçte bize belaltı vurmak istediler. Biz şerefsiz değiliz biz şike yapmadık. Bir ülke kendi kendini bu kadar rezil edebilir mi?" Yıldırım ayrıca "Fenerbahçe Kulübü'nün şikeden suçsuz olduğumuz anlaşılana kadar, havuzda olmamasını sağlayacağız" diyerek gündemi sarsmıştı. Yıldırım konuşmasında Galatasaray'ı da hedef almış, 2006 yılındaki Denizlispor maçı için teşvik iddialarını tekrar dile getirmiş ve 1976 yılında Hıncal Uluç'un yazdığı bir yazıyı okuyup o sezon Göztepe-Galatasaray karşılaşmasında şike olduğunu öne sürmüştü.

ARTIK MUHATAP ALMAYIZ
Aziz Yıldırım'ın Galatasaray'ı hedef aldığı satırlara sarı-kırmızılı yönetimin cevabı bir hayli sert oldu. İşte G.Saray'ın zehir zemberek açıklaması: Aziz Yıldırım'ın 28 Temmuz 2012 tarihli Fenerbahçe Divan Kurulu toplantısında yapmış olduğu mesnetsiz iddia ve ithamlarla dolu açıklamalarını ibretle izledik. Yüz yıllık dostumuz Fenerbahçe camiası dahil bütün kulüplerimizle sporda kardeşlik ve barış ortamını sahalarımıza yeniden geri döndürmeye ve fanatizmin izlerini silmeye çalıştığımız bu dönemde böylesi bir saldırıyı kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. Havuzdan çekilme gibi sözüm ona tehditlerle Anadolu kulüplerine şantaj yapan, kendi kulübüne ve camiasına yıllarca silinemeyecek bir lekeyi sürme cüretini göstermiş ve güvenilirliğini bütünüyle kaybetmiş bir yöneticinin bu talihsiz ve son derece tehlikeli çabalarının Türk sporunu daha fazla zarara uğratmasına izin vermeyeceğiz. Bu vesile ile ülkemizin ve sporumuzun bütün ilke ve değerlerini hiçe saymış ve kontrolünü tamamen yitirmiş bu zatı bundan sonra hiç bir şekilde Galatasaray Spor Kulübü olarak muhatap almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

HAVUZDAN ÇIKAR, DENİZE GİRERİZ
Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, yayın havuzundan çıkacakları yönündeki açıklamalarının muhatabı olmadıklarını söyledi. Öztürk, "Biz havuzdan çıkar, denize gireriz. Bizim için problem değil" dedi. Öztürk, "Ben o açıklamalara cevap vermek istemiyorum. Temcit pilavı gibi hep aynı konular. Biz cevap vermekten sıkıldık, sanırım kamuoyu da sıkıldı. Aziz Yıldırım'ın havuzla ilgili mesajı herhalde bize değildi. O mesajı verdiği kurumlar belli. O kurumlar gerekli cevapları verirler. Ama benim en son hatırladığım, o kurumlarla araları gayet iyiydi. Herhalde aralarında konuşurlar" ifadelerini kullandı. Öztürk, başkan Ünal Aysal'ın gerekli görürse ayrıca bir açıklama yapacağını da sözlerine ekledi.

F.BAHÇE'NİN GÖREVİ DEĞİL
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike süreci ve havuzdan çıkma tehdidiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu: "Bence yapılmaması gereken bir konuşma. Aziz Bey'in 20 tane duruşmada söylediklerinin aynen kopyası gibi. Özel ve orijinal bir şey göremedik. Cevap vermek istemezdim ama bizim de ismimiz geçmiş. Suçladığı şeyler yine aynı. Sadri Şener ve Trabzonspor kulübü olarak polise, savcıya, hukuka devamlı saygı gösterdik. Hukukun verdiği kararları tartışırsan, yanlış olduğunu söylemeye başlarsan devlet olma özelliğini kaybedersin. Havuzu bozmak, bir araya getirmek, ikiye bölmek Fenerbahçe'nin görevi değil. Bu kanunlarla belirlenmiş."

KIZIP YORGAN YAKMIŞ
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Süper Lig naklen yayın havuz sistemi konusunda dün yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, "Kendi emek verdiği ve ortaya çıkardığı bu sisteme zarar vereceğine inanmıyorum" dedi. Ahmet Nuri Çebi, "Kızıp da yorgan yakmanın bir manası yok. Aziz Bey bir kızgınlıkla bunu söylemiştir. Aziz Bey bu havuz işine çok menfaat sağlamış bir başkanımızdır. Onun sayesinde havuz sistemi daha da gelişmiştir. Onun da kendi emek verdiği ve ortaya çıkardığı bir sisteme zarar vereceğine inanmıyorum" değerlendirmesini yaptı.

40 milyon temlik var
Hukukçulara göre bir kulübün havuzdan çıkması zor. Futbol Federasyonu kanununun 13. maddesi, Türkiye'deki futbol müsabakalarının yayınlanması için münhasıran TFF Yönetim Kurulu'na yetki verirken 2. fıkra bu yetkinin merkezi olarak pazarlanma ve gelirin dağıtımını kapsadığı yönünde. Kulüpler, "TFF kararlarına karşı adli ve idari yargıya gitmeyeceklerini" taahhüt ettikleri "Süper Lig Katılım Formu" içinde "TFF'nin kanun, statü ve diğer ilgili tüm düzenleme ve kararlarına aynen uyacağını, aksi takdirde tescilin iptalini kabul ettiğini" beyan ediyor. Sözleşme süresi sonrası Fenerbahçe havuzdan çıkarsa evinde oynayacağı maçlar hiçbir şekilde yayınlanamıyor; deplasman maçları yayınlansa da kulüp TFF'den gelir talep edemiyor. Fenerbahçe, 21 Haziran'da KAP'a gönderdiği açıklamada TFF'den elde edilecek yayın geliri üzerinden Denizbank'a 40 milyon TL temlik verildiğini duyurmuştu.

BİR GÖRÜŞ ALPAY KÖSE / AVUKAT

TFF dik durursa...
Ligl erin düzenlenmesi Türkiye Futbol Federasyonu'nun yetkisi altındadır. Fenerbahçe dahil tüm takımlar liglere girerken bunu kabul ediyor. Bir kulübün bireysel olarak havuz sisteminden çıkması mümkün değildir. Bu, ligden de çıkmak anlamına gelir. Artık süreç tamamen Türk Futbol Federasyonu'nun duruşuna bağlı. Yayıncı kuruluş yaptığı anlaşma gereği sözleşme sonuna kadar yayın hakkına sahip. Bir kulüp "Ben çekiliyorum" diyerek stadındaki maçlarını yayınlatmazsa, yayıncıya sözleşmesinden kaynaklanan her türlü tazminat hakkı doğar. Sonuçta her şey TFF'nin tavrına bağlı. TFF dik durursa, kimse havuzdan çıkamaz. Fenerbahçe havuz sisteminden çekilir, sistem bozulursa bu Türk futbolunun da sonu olur.

Bugüne kadar muhatap alınması bile yanlıştı. Tebrikler Galatasaray yönetimi. (Zeynep Gül)


Aziz Yıldırım Fenerbahçe temizlenene kadar havuzdan takımını çekeceğine, kendi temizlenene kadar futbol camiasından ayrılsın. (Murat Cem)

Havuzdan çıkıp denize gireriz diyenler mayo alacak paranız var mı? Yoksa onu da devlet mi alsın ? (Furkan 'Havuç' Kızılay)

Galatasaray'a hayret ediyorum Aziz Yıldırım içerdeyken konuştular konuştular şimdi Aziz Yıldırım dışarda muhattap almıyoruz diyorlar (Burak Koçoğlu)

Çocuk formaları henüz çıkmadığı için Fenerium'dan ağlaya ağlaya çıkan çocuklar olduğu sürece Fenerbahçe yıkılmaz. (Fenerbahçe 18)


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN