"Futbolu yöneten F.Bahçe değil, TFF"

  • Futbol
  • Pazartesi 30.07.2012 11:42
Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın Süper Lig yayın havuzundan çıkacakları yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak, ''Türkiye'de futbolu yöneten Fenerbahçe değil, TFF'dir'' dedi.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Fenerbahçe'nin naklen yayın havuzundan ayrılma düşüncesine sıcak bakmadıklarını dile getirerek, ''Fenerbahçe'nin naklen yayın havuzundan çıkma düşüncesi ne kadar doğru bilemiyorum ama Türkiye'de futbolu yöneten Fenerbahçe değil, Türkiye Futbol Federasyonu'dur'' diye konuştu.

Futbolun uluslararası kabul gören kurallar çerçevesinde yönetildiğini söyleyen Aksöz, ''Fenerbahçe'nin tek başına, 'yayın havuzundan çıkıyorum, kendi başıma hareket edeceğim' demesi ne kadar doğru anlamış değilim. Böyle bir durum olması halinde Kasımpaşa olarak etkilenmeyeceğimizi biliyoruz. Yeni dönemde farklı bir yapımız var. Ancak böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Türkiye'de futbol TFF tarafından yönetiliyor, Fenerbahçe tarafından değil. Nasıl bir tavır alırlar bilemiyorum. Kesinlike böyle bir şey olacağını düşünmüyorum'' şeklinde görüş belirtti.

Öksüz, içinde bulunulan durumda Türk futbolunun krizlerden kurtulması gerektiğini savunarak, şunları söyledi:

''Zaten 1 yıldır yaşanan bir kaos var. Tam normalleşme yaşanırken yeniden bir kaosun içine girilmesine kimse rıza göstermeyecektir. Buna da mutlaka bir çare bulunacaktır. TFF bu doğrultuda bir takım kararlar alacaktır ve herkesin de buna uyma zorunluluğu vardır. Eğer herkes kendi başına karar alır ve uygulamaya kalkarsa sonuçları ne olur? Ne yapacağız, maçları tek başımıza mı oynayacağız? Fenerbahçe kendi kendine mi maç oynayacak? Türkiye'de Süper Lig 18 ekipten oluşuyor. TFF'nin bu duruma izin vereceğini zannetmiyorum. Türkiye'de futbolun önemli büyüklerinden olan Fenerbahçe'nin böyle hoş olmayan, tasvip görmeyecek tavırlar içine girmesinin uygun olmadığı kanaatindeyim.''

-Kalkancı: ''Fenerbahçe'nin yayın havuzundan çıkmasını istemeyiz'' -

İstanbul Büyükşehir Belediyesor Kulübü Başkanı Çağatay Kalkancı ise, Fenerbahçe'nin yayın havuzundan çıkmasını istemeyeceklerini söyledi.
Kalkancı AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süper Lig naklen yayın havuzu sisteminin, kulüplerin gelirlerinin artmasına büyük katkı sağladığını belirterek, ''Mevcut havuz sistemini önemsiyoruz. Kulüpler olarak bu sistem sayesinde bütçelerimizi bugünkü seviyelere getirebildik. Fenerbahçe'nin yayın havuzundan çıkmasını istemeyiz. Yayın gelirlerinin geldiği seviyede en büyük etkenlerden biri de Fenerbahçe'nin bu havuzun içinde olmasıdır'' diye konuştu.

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında konunun görüşüleceğini ve tüm kulüplerin de kendileriyle aynı fikirde olduğunu düşündüğünü aktaran Kalkancı, ''Toplantıda Fenerbahçe tarafına bu görüşler aktarılacaktır. Fenerbahçe çok önemli bir kulüp. O yüzden Fenerbahçe'nin ayrı olması demek, bu sistemin anlamını yitirmesi demektir'' ifadelerini kullandı.

Çağatay Kalkancı, tüm kulüp bütçelerinde yayın gelirlerinin önemli bir paya sahip olduğunu da aktararak, aksi bir durumda mali sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekti.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN