Gözbebeği gözden düştü

Fenerbahçe'nin Kocaman yönetiminde oynadığı 75 lig karşılaşmasının 67'sinde şans bulan sambacı, dün soyunma odasında 18 kişilik kadroda ismini göremedi, kimse ile konuşmadan evinin yolunu tuttu

Fenerbahçe'nin, Şampiyonlar Ligi play-off turunda Spartak Moskova ile oynadığı ilk karşılaşmada yedek kalan Alex, teknik direktörü Aykut Kocaman'ı "Tek kelimeyle açıklamak gerekirse kıskançlık! Neden beni yedeğe çekti anlamadım" sözleriyle eleştirmişti. İkili arasındaki soğuk savaşta, dün kılıçlar çekildi ve Kocaman sambacıyı kadro dışı bıraktı. Fenerbahçe, Gaziantepspor karşısında vereceği sınavın son taktik çalışmasını dün akşam saatlerinde yaparken, antrenman sonrası soyunma odasında bulunan tahtaya yazılan 18 kişilik maç kadrosunda ismini göremeyen Alex adeta yıkıldı. Oysa ki Kocaman, önceki gün yapılan idmanda kendisini kıskançlık ile itham eden kaptanını as takımda denemiş ve aradaki buzların eriyeceği sinyalini vermişti.

Kocaman döneminde ilk kez!
Kocaman'ın Alex'i ilk kez bir karşılaşmanın 18 kişilik kadrosuna almaması spor kamuoyunu şaşırtırken, Alex'i kıskanmakla suçlanmadan önce Kocaman'ın Brezilyalı'yı en çok oynatan teknik direktör olduğunu istatistikler gözler önüne seriyor. Fenerbahçe, Kocaman döneminde 75 lig maçına çıktı. Kocaman, bu 75 karşılaşmada 38 farklı oyuncuya şans verdi. En çok forma verdiği beş oyuncu Volkan (70 maç), Joseph Yobo (69 maç), Mehmet Topuz (68 maç), Cristian Baroni (67 maç) ve Alex de Souza (67 maç) oldu. Alex, Aykut Kocaman döneminde 75 lig maçının 67'sinde oynarken yüzde 91'lik oynama oranı yakaladı. Fenerbahçe taraftarının efsanesi, daha önceki teknik adamlar dönemlerinde ise yüzde 86'lık bir oran yakalamıştı. İlk altı sezonunda lig maçlarında 0.54 gol ortalaması yakalayan Alex, Kocaman döneminde ise 0.62 gol ortalaması ile can simidi oldu. Aykut Kocaman'dan sonra F.Bahçe tarihinin en çok gol atan ikinci ismi olan ve 241 lig maçında 136 kez ağları havalandıran Alex'in önündeki en büyük hedef, 140 gol atan hocasını geçerek sarı-lacivertlilerin ligde en fazla gol atan oyuncusu unvanını alabilmek.

'Mutsuzum ama devam!'
Aykut Kocaman döneminde ilk kez kadro dışı kalan Alex, büyük bir üzüntü yaşadı. Soyunma odasında kimse ile konuşmayan tecrübeli futbolcu arabasına atlayarak evinin yolunu tuttu. Alex, kadro dışı haberinin yayılması sonrası twitter üzerinden gelen taraftar sorularına ise "Evet, kadro dışı kaldım", "Sakatlığım yok ama kadro dışı" yanıtlarını verdi. Sambacı, bir taraftarın "Mutsuz musun?" sorusuna ise "Evet ama devam. Hocanın kararına saygılıyım" cevabını verdi.

BİZE ULAŞIN