Yalnız Kurt'un vedası

G.Saray'ın efsane isimlerinden Metin Kurt, kalp yetmezliği nedeniyle 64 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sporda ilk grevi yapan Kurt'un Türk futbolunda farklı bir yeri vardı.

1970-76 yılları arasında Galatasaray formasını giyen ve Brian Birch yönetimindeki sarı kırmızılı takımın üst tüste kazandığı üç şampiyonlukta en önemli pay sahiplerinden olan Metin Kurt, 64 yaşında hayata veda etti. Kalp yetmezliği nedeniyle bir süredir hastanede tedavi gören Kurt, futbolculuğu kadar, siyasi kimliği ile de tanınmış bir isimdi. Galatasaraylı eski oyunculardan İsmail Kurt'un kardeşi olan Metin Kurt, Türkiye siyasi litaratürüne "Sendikal faaliyetleri başlatan isim olarak" girmiş ayrıca, ilk "Sporcu grevi"ne de imza atmıştı.

Milletvekili adayı olmuştu
Kurt, 1976'da Galatasaray Türkiye Kupası finalini oynama hak kazanınca vaat edilen 10 bin lira primin ödenmemesi üzerine greve gitmişti. "Antrenmana çıkmama" şeklinde uygulanan greve Yasin, Gökmen ve Büyük Mehmet de katılmıştı. 37 kez milli olan Kurt, Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nı kurmuş, 2011 genel seçimlerinde de Türkiye Kominist Partisi'nin milletvekili adayı olmuştu. Siyasi kimliği ve bu doğrultudaki tavrı nedeniyle "Yalnız Kurt" lakabıyla anılan Metin Kurt'un naaşı, bugün Ataşehir Mimar Sinan Camii'nde kılınacak ikindi namazına müteakip Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı'na defnedilecek.

BİZE ULAŞIN