Fener tavan yaptı!

Sarı lacivertli kulüp, futbolcuların aylık gelirini 6 bin lira civarında gösteriyor. Sigorta sicillerine göre sarı-kırmızılı ve siyah beyazlı futbolcular ise açlık sınırında oynuyor. SGK'nın yıllık kaybı 32 milyon lira

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), astronomik rakamların döndüğü başta futbol olmak üzere, basketbol ve voleybol sektörlerini mercek altına aldı. İnceleme sonucu kulüplerin milyonlarca lira ödediği sporcular ve teknik adamların sigorta primlerini asgari ücretten yatırdığı ortaya çıktı. Sporcuların primlerini asgari ücretten gösteren kulüpler arasında Galatasaray ve Beşiktaş da var. Yani, sezon başına milyonlarca Euro kazanan Melo, Quaresma gibi yıldızların bile aylık geliri 940 lira gözüküyor. Keza Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba açlık sınırında yaşıyor!

Arada uçurum var
Üç büyükler içinde çalışanların primlerini tavandan yatıran tek kulüp Fenerbahçe. Sarı Lacivertli yönetim, oyuncu ve teknik heyetin aylık ücretlerini 6 bin lira civarında gösterip, kişi başına aylık 2 bin lira prim bedeli ödüyor. Galatasaray ve Beşiktaş'ta bu rakam 300 lira civarına düşüyor. Spor sektöründeki kayıplar nedeniyle kasasına yılda 32 milyon lira daha az para giren SGK, kulüplere uyarıda bulunarak primleri tavandan yatırmalarını istedi. (NOT: 2012'nin birinci yarısındaki sigorta prim tavanı 5 bin 800, ikinci yarısında ise 6 bin 100 lira olarak uygulanıyor.)

360 bin kişi mercek altında
Mevcut sistemde, ücretlerin 6 bin liraya kadar olan bölümüne sigorta primi kesiliyor. Bundan yüksek ücret alanlar için ayrı bir prim tarifesi bulunmuyor. Maaşı 6 bin liranın üzerinde olanlar için çalışma başlatan SGK, prim tavanlarını yükseltme kararı aldı. Prim tavanının hangi formülle, ne kadar yükseltileceği ise önümüzdeki haftalarda netleşecek. SGK'nın belirlemelerine göre aylık ücreti 6 bin liranın üstüne çıkan 360 bin çalışan bulunuyor. Yapılan düzenleme ile 360 bin kişiden daha fazla prim alınarak kurumun gelirleri arttırılmış olacak.

BİZE ULAŞIN