Şike davasında flaş gelişme

Şike davasında 48 sanığın ceza aldığı, 44 sanığın beraat ettiği karara itiraz eden duruşma savcısı Ufuk Ermertcan, gerekçelerini mahkemeye sundu. Savcı, 4 maçta şike, 3 maçta teşvik suçundan ceza alan Yıldırım'ın Gençlerbirliği-Fenerbahçe ve Eskişehir-Fenerbahçe maçlarında şike yapıldığı gerekçesiyle 'dolandırıcılık' suçundan cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen şike davasının gerekçeli kararını açıklamasının ardından karara itiraz eden duruşma savcısı Ufuk Ermertcan itiraz gerekçelerini mahkeme sundu. Savcı Ermertcan, "Mahkemece 7 Mart 2011 günü oynanan Gençlerbirliği- Fenerbahçe ve 9 Nisan 2011 günü oynanan Eskişehir-Fenerbahçe karşılaşmalarında şike yapılması eyleminden dolayı suç tarihinde eylem suç olarak tanımlanmadığından sanığın beraatine karar verilmiş olup, söz konusu şike eylemleri suç tarihi itibariyle dolandırıcılık niteliğinde olduğu ancak bilahare yürürlüğe giren 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik hükümleri daha lehe olduğundan bu maddeye göre mahkûmiyet kararı verilmesi gerekmektedir" dedi.

Savcı, "Mahkemece birden fazla eylem nedeniyle mahkumiyet kararı verilen sanık hakkında suçun işleniş biçimi, suçun konusunun önem ve değeri, meydana gelen zararın ağırlığı, sanığın güttüğü amaç, yasada öngörülen cezanın üst sınırı dikkate alındığında sanık hakkında eksik ceza tayin edildiğinden ve bu nedenle karar usul ve yasaya aykırı görüldüğünden bozulmasına karar verilmesi talep edilir." ifadelerini kullandı.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, 15 Mayıs 2011'de oynanan FB – Ankaragücü ve 22 Mayıs 2011'de oynanan Sivasspor – Fenerbahçe müsabakalarında sonucu etkilemek amacıyla şike yapmak suçundan "suçtan cezalandırılmasına yeter her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığı" gerekçesiyle beraat etmişti. Savcı, Şener'in 22 Mayıs 2011'de oynanan Sivasspor – Fenerbahçe maçında teşvik yapılması suçundan cezalandırılması gerektiğini bildirdi. Savcı, 22 Nisan 2011'deki Eskişehir – Trabzonspor maçında teşvik suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası alan Ümit Karan'ın, 9 Nisan 2011 günü oynanan Eskişehir-Fenerbahçe karşılaşmasında da şike yapmak suçundan cezalandırılmasını talep etti.

BİZE ULAŞIN