"Verilen penaltı bizi çok üzdü"

Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Levent Erdoğan, Galatasaray derbisinde hakemlerin maçın sonucuna tesir edecek hata yapmalarının ve olmayan bir penaltıyı vermelerinin kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

Levent Erdoğan AA muhabirine yaptığı açıklamada, şahsen ve Beşiktaş yönetim kurulu olarak hakemleri eleştirmeme kararı aldıklarını hatırlatarak, ''Ancak sahada mücadele eden futbolcuların emeklerine karşı, neticeye tesir eden bariz bir hata karşısında suskun kalmak da mümkün değil. Ekonomik açıdan zor bir devreden geçiyoruz. Hakemlerin büyük bir hata ile penaltı oluşturması, galibiyete ve morale ihtiyacı olan bizleri üzmüştür'' dedi.

-''Sıcağın etkisindendir!''-

Maçın hakemi Bülent Yıldırım'ın, penaltı pozisyonuna yakın olmasına rağmen, yardımcı hakeminin tesiri altında kaldığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Daha önceki Beşiktaş maçlarında olduğu gibi Beşiktaş aleyhine hatalar yapılarak, kimsenin kabul etmeyeceği bir pozisyonda penaltı kararı verilmiştir. Hakemi yanıltmaya yönelik olarak Galatasaraylı oyuncu Burak'a kart gösterilmesi gerekirken, büyük bir hata ile penaltı oluşturulması üzücüdür. Bir an için hareketin faul olduğu düşünülse dahi, iddia edilen hareket ceza alanı dışında cereyan etmiştir. Hakemlerin bu bariz hatasını, görememek veya yanlış değerlendirmek olarak düşünemiyorum, olsa olsa bu hatanın nedeni, bunaltıcı sıcağın hakemler üzerindeki etkisindendir! Yoksa böyle bir hatanın olması mümkün değildir.''

-''Federasyon ve MHK önlem alacaktır''-

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK), yapılan bu hatalar için önlem alması gerektiğini kaydeden Eroğan, ''Federasyon ve MHK'dan neticeye tesir eden bu hata nedeniyle hem inceleme, hem de açıklama bekliyoruz'' dedi.
Erdoğan, TFF ve MHK'nın Beşiktaş-Galatasaray derbisini yöneten hakemleri, yaptıkları bu hata nedeniyle dinlenmeye almaları gerektiğini ifade ederek, ''Sanırım bu hatayı savunacak kimse çıkmayacaktır. Hataların hep Beşiktaş maçlarında olmasına da bir anlam veremiyoruz'' diye konuştu.

-''Mücadele umut verdi''-

Tüm olumsuzluklara rağmen Beşiktaş'ın derbide ortaya koyduğu futbolun ve mücadelenin ilerisi için kendilerini ümitlendirdiğini kaydeden Erdoğan, ''Süper Lig'deki ikinci maçımızda derbi oynamak durumuyla karşı karşıya kaldık. Ekonomik açıdan zor bir devreden geçiyoruz. Ancak başta teknik direktörümüz Samet Aybaba ve futbolcularımızın büyük özveriyle mücadele edişleri, bize çok büyük ümit ve güven verdi. Güzel bir derbi maçı oldu.'' ifadelerini kullandı.

-''Şampiyonluğu sonuna kadar kovalayacağız''-

''Tüm olumsuzluklara rağmen Beşiktaş, sonuna kadar şampiyonluğu kovalayacak bir takım olacaktır'' diyen Erdoğan, ''Taraftarımız şunu bilsin ki Beşiktaş sonuna kadar şampiyonluğu kovalayacaktır'' dedi.
Erdoğan, yapılan eleştirilere de değinerek, ''Anlamsız eleştirilerden vazgeçip destek olunması, hem Beşiktaş hem Türk futbolu açısından faydalı olacaktır. Tenkitler her zaman dikkate alınacaktır ama kasti, yıpratmaya yönelik davranışların hem etik değeri yoktur, hem de Türk futboluna zarar verecektir'' diye konuştu.

-''Mustafa Pektemek için üzüldük''-

Erdoğan, derbi maçta sağ ön çapraz bağları kopan ve 6 ay sahalardan uzak kalacak olan Mustafa Pektemek için üzüldüklerini ve genç futbolcunun bir an önce sahalara dönmesi için duacı olduklarını söyledi.
Mustafa'nın sakatlığı atlattıktan sonra Beşiktaş'a uzun yıllar faydalı olacağına inandığını belirten Erdoğan, ''Sakatlığı büyük bir kayıp. Genç ve önemli bir oyuncumuz. İnşallah en kısa sürede sahalara döner'' dedi.

-''Transfer olabilir''-

Hugo Almeida'nın ardından bir diğer forvet oyuncusu Mustafa'nın da sakatlanmasıyla forvet hattına transfer düşünüp düşünmedikleri sorusuna ise Erdoğan, ''Acele etmeden transferler yapmayı düşünüyorduk. Son iki maçta sakatlanma olayı da göz önüne alınarak, hocamızın görüşü istikametinde, futboldan sorumlu yöneticilerimiz ve yönetimimiz transfer konusunu değerlendirecektir. Beşiktaş için transfer kapanmış değildir. Bu transfer forvet de olabilir, bunun kararını teknik heyetimiz ve yönetimimiz verir'' şeklinde konuştu.

-''Beşiktaş'ta oynamak istemeyen...''-

Bazı yabancı futbolcuların Beşiktaş'tan ayrılmak istediği yönünde basında haberlerin yer aldığının hatırlatılması üzerine de Erdoğan, ''Lig profesyonel bir ligdir, oyuncular da profesyoneldir. Şüphesiz ki Beşiktaş'ta futbol hayatına devam etmek istemeyen oyunculara, Beşiktaş'a maliyetlerini karşılamaları şartıyla yol verilebilir. Beşiktaş'ta oynamak istemeyen veya faydalı olacağı düşünülmeyen oyuncular hakkında profesyonel sistem içinde gerekli değerlendirmeler yapılır'' diyerek sözlerini tamamladı.

BİZE ULAŞIN