Hep bir hocaya ihtiyaç duydum

"8 yıllık kulüp tarihindeki varlığıma 3 dakikada karar verildi" diyen Alex; bu süreçte yaşananları ise 2 saat 7 dakika süren basın toplantısıyla özetledi: Sabah evden kaptan olarak ayrıldım akşam eve döndüğümde işsizdim...

ALEX DE SOUZA'DAN SATIR BAŞLARI
Soyunma odası futbolla ilgili olanların bulunduğu kutsal bir mekan. Başkan futbolla ilgili değildir idari bir makamdır. Eğer ben teknik direktör olursam soyunma odamı bu tip durumlardan koruyacağım. Başkanın her türlü hesap sorma yetkisi vardır. Ama bunun yeri soyunma odası değildir.
Demokratik bir ülkede insanlar şiddet unsuru içermediği halinde stada nasıl gelmek istiyorsa gelebilir. Türkiye'de de böyle olduğunu düşünüyorum. Şiddet göstermediğimiz sürece her türlü protesto yapılabilir.
Saha içindeki Alex'le saha dışındaki Alex'in farkı; sahada lens takıyorum saha dışında gözlük. Son derece basit bir şekilde hayatımı yaşıyorum. Herkes insan olduğu için saygıyı hak eder. Sahadaki Alex daha ciddi biridir. Fikirleri olan biriyim. Birisi fikirlerimi sorarsa açıkça söylerim.
2004 yılında herkes bana 'Türkçe konuşma faydası olmaz sana' dedi. Zico takımın başına geçti. Kulüpte yaklaşık 40 Brezilyalı vardı. O dönemde Can Arat Portekizce öğrendi. Aragones döneminde kurs aldım. Türkçe konuşuyorum dersem yalan söylerim fakat gitiğim yerlerde tercüman ihtiyacı hissetmiyorum.
Fenerbahçe'den ayrılmadım. Coritiba'dan da ayrılmamıştım. Palmeirastan da ayrılmamıştım. Bir parçamı burada bıraktım. Gelecek için şu anda planım yok. Bir takımla 2 yıllık sözleşme yapacağım. Sonra futbolu bırakacağım.
Fenerbahçe şampiyonluğun en büyük adayı. İnanıyorum ki gruptan başarıyla çıkacak. Çünkü kaliteli oyuncularımız var. Takım birbirini daha iyi anlamaya başladığı zaman da daha iyi duruma gelecektir.
Metris'e ziyaretim Rıdvan Dilmen aracılığıyla oldu. Beni aradı. Bulunulması çok hoş bir ortam değildi. 1.5 saat görüştük. İçerideki günleri ve kendisi hakkında konuştuk. O bana takım hakkında sorular sordu. Ziyarete gitmek istiyordum. Sadece Rıdvan beni aradıktan sonra gittim. Zico tanıdığım en iyi insanlardan birisi. Liderlik vasıfları en üst düzeyde, karizması fantastik. Ama 'Zico çalıştığın en iyi teknik direktörlerden biri mi' dersen "değil" derim. Bunu başkana da söyledim.
Kasımpaşa maçında olayın merkeziydim. Onun için olanları anlattım. Ama Emre ile Aykut Kocaman arasında sorun yaşanan Bursa maçında olayın merkezi değildim. O nedenle anlatmadım. Tartışmalar hakkında muhatapları konuşmalı.
Volkan derbi maçının sabahı arayıp akşam evde olup olmayacağımı sordu. Takım arkadaşlarımla gelmek istediğini söyledi. Ben de her zaman kapımın açık olduğunu söyledim. Topal, Kuyt, Gökhan, Yobo, Selçuk, Volkan, Caner, Mert, Hasan Ali geldi. Birşeyler yedik vedalaştık.
Benim
oğlumun en sevdiği kişilerden birisi Volkan'dır. Hiçbir futbolcuyla aram bozuk değil. Şahsi olarak başkan ve hocayla da problemim olmadı ve görüş farklılıkları çok fazlaydı.
Heykeli her zaman söyledim bir çılgınlık olarak görüyorum. Bu kadar önemli bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Yapanların hissiyatını da yargılayacak değilim. Herkese teşekkür ettim.
Veda yemeği olacağını sanmıyorum çünkü herkes milli takımda. Zaten sürekli ağlıyoruz. Böyle bir veda yemeğini kaldıracak durumda değilim. İnsanlar beni davet ettiğinde de bunu söylüyorum.
Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Zaten benim görüşüme göre saygı bittiğinde ilişkiye son vermek zorundasınız. Bizim ilişkimiz bitmeye yakındı ben de ayrılmak istediğimi söyledim. Tek yaptığım dürüst bir şekilde düşüncemi söylemek oldu. Bir hayalim var. Jübile maçımı Kadıköy'de yapmak. Kalbimin en içten tarafından söylüyorum ki artık Fenerbahçe taraftarıyım, kimseye nefretim, kızgınlığım yok.BİZE ULAŞIN