Kıran kapıyı açtı Orman kapattı

Futbol Komitesi Başkanı Kıran: "Artık takıma katılmalı. Gereken fedayı yaptı." İcra kurulu toplantısı sonrası ise başkan Orman: "Prensiplerimize uymazsa dönemez."

Fenerbahçe derbisinde kaybettiği üç puan üzerine Süper Lig'de 11'inci sıraya gerileyen Beşiktaş, Ricardo Quaresma konusunda da huzura eremiyor... Beşiktaş yönetimi, disiplinsiz hareketler sergilediği ve yıllık 3 milyon 750 bin Euro olan ücretinde indirime yanaşmadığı gerekçesi ile sezon başı kadro dışı bıraktığı Portekizli futbolcu hakkında dün soru işaretleri yaratan açıklamalara imza attı. İlk konuşan isim olan futbol komitesi başkanı Tamer Kıran, "Quaresma'nın artık takıma katılması gerektiğini düşünüyorum. 10 gün önce kendisi ile yaptığımız görüşmelerde gönülden takımda kalıp oynamak istediğini gördüm. Eleştiri konusu olan disiplin tavırlarını revize ettiği fikrini taşıyorum. Ücretinden yaptığı 750 bin Euro'luk indirim, benim için feda demekti. Bence mali anlamda indirim yaptı. Artık hocayla son mütalaayı yapacağız'' diyerek Quaresma'ya yeşil ışık yaktı. Ne var ki Beşiktaş yönetiminin akşam saatlerinde yaptığı icra kurulu toplantısı sonrası rüzgar yine terse esmeye başladı.

Oynama garantisi istemişti
Toplantı çıkışında gergin ve sinirli olduğu gözlenen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gazetecilerin "Quaresma'yı affettiniz mi?" sorusuna "Hayır, değişen bir şey yok. Zaten bir karar aldığımızda bunu kamuoyu ile paylaşırız. Quaresma ancak prensiplerimize uyarsa takıma dönebilir" yanıtını vererek mevzunun çözüme kavuşmasının zor olduğunu vurguladı. Orman'ın açıklaması, 'Beşiktaş yönetimi Quaresma konusunda ikiye bölündü' yorumlarına yol açtı. Beşiktaş'tan yıllık ücretinde yapacağı indirim karşılığı oynama garantisi isteyen Portekizli futbolcunun ısrarcı olduğu da gelen haberler arasında.

5 GÜN ÖNCE, 5 GÜN SONRA
Beşiktaş Futbol Komitesi, beş gün önce kulübün resmi internet sitesi aracılığı ile "Quaresma ile ilgili olarak son karar, Portekizli oyuncunun 2013 Ocak ayına, yani devre arası transfer dönemine kadar takımdan ayrı çalışmalarını sürdürmesi yönündedir. Kendisi; maddi konulardaki anlaşmazlıkların dışında teknik heyetimizin de raporu doğrultusunda takımdan ayrı çalışmayı sürdürecektir. Bu konuda ocak ayına kadar yeni bir gelişme olmayacaktır" duyurusunu yapmıştı. Aynı komitenin başkanlığını yapan Tamer Kıran dün ise Portekizli oyuncunun affedilmesini istedi.

BİZE ULAŞIN