Bu forma nasip olmaz herkese

1961'deki Rusya maçında darbe sonucu yüzü kan içinde kalmasına rağmen oyuna devam eden İsmet Yurtsü, "Milli forma, yüreğini ortaya koyanlara layıktır" dedi

Yıl 1961.. Dünya Kupası Elemeleri... Türkiye, Norveç'i deplasmanda Metin Oktay'ın golüyle 1-0 yeniyor, bu galibiyet Rusya maçını bir anda önemli hale getiriyordu. Rusya'ya 1-0 kaybettiğimiz karşılaşmada oynayan, rakibinin tekmesiyle yüzü kan içinde kalmasına rağmen 90 dakikayı inatla tamamlayan Feriköysporlu İsmet Yurtsü, formasını Abdullah Avcı'ya hediye etti. Yurtsü, Avcı'yla buluşmasında, "Bu formanın yeri sandık değil. Formayı size vermek istedim. Çünkü karakterinizi, hocalığınızı ve duruşunuzu çok seviyorum" dedi ve o günleri anlatmaya geçti: "Kadro açıklanınca çok üzüldüm çünkü yoktum. F.Bahçe'den Hilmi hastalanınca hoca 11'e aldı. Ben havalara uçuyordum. Turgay Şeren dedi ki, 'İyi ki kaleci değilsin. Çok dua ettin, beni de hasta ederdin.' Topa kafayla vurdum. Motravelli de röveşataya kalkınca ağzım-burnum kan içinde kaldı. Israrla oyuna devam ettim. Formam kan içinde kaldı. O zaman formalar futbolculara verilmezdi. Ama hocamız Sandro Puppo, formayı bana hediye etti."

Ait olan yere verdim

Daha sonra Abdullah Avcı'ya dönen Yurtsü, "Formam 51 yıldır sandıkta duruyordu. Ait olduğu yere vermek istedim" dedi. Avcı ise "Bu formanın çerçevelenip, federasyonun en güzel yerinde saklanacağından şühpeniz olmasın" karşılığını verdi. Bir kez daha söz alan İsmet Yurtsü, "Milli forma, yüreğini, her şeyi ortaya koyacak kişilere layık. Biz eskiler, yenileri kolay kolay beğenmeyiz. Ancak Milli Takım'da beğendiğim futbolcular var. İnanıyorum ki başarılı olacaksınız" diye konuştu. Avcı'nın cevabı ise, "Eleştiri her zaman olacak. Milli Takım hepimizin takımı, Hedefimiz Türk Bayrağı'nı en iyi şekilde temsil etmek" oldu. Milli Takım teknik direktörü, Yurtsü'ye futbolcuların imzasının bulunduğu forma hediye ederek, jestine karşılık verdi.

BİZE ULAŞIN