G.Saray'a TT Arena davası

GSGM, G.Saray ile arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle sarı kırmızılılara 3 ayrı dava açtı. Cimbom, söz konusu davalar için tam 8.5 milyon TL'lik karşılık ayırdı.

15 Ocak 2011'de kapılarını açan Türk Telekom Arena Stadı, sonunda mahkemelik oldu. G.Saray ile GSGM'nin farklı tarihler ve yönetimlerde imzaladığı 3 farklı sözleşme krize neden oldu ve taraflar mahkeme karşısında kozlarını paylaşmak zorunda kaldı.

GSGM, G.Saray ile arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle sarı kırmızılılara 3 ayrı dava açtı. GSGM'nin devlet dairelerindeki resmi prosedürü birebir uygulamak zorunda olması ve kanun ile yönetmeliklere uygun olarak ortada bir anlaşmazlık söz konusu olması nedeniyle mahkemeye gitmek zorunda kaldı. G.Saray ise bu konuda GSGM'nin devletin kurallarını uygulaması nedeniyle 'suçlama' gibi bir eylem içinde olmaz iken bu davalar G.Saray bilançosunda ağır bir fatura oluşturdu.

400 milyon dolarlık itiraz

- Mahkemeden çıkacak faturanın Galatasaray adına ağır olmaması adına G.Saray bu açılan davalar için dudak uçuklatacak bir bütçe ayırdı. Sarı kırmızılı yönetim, GSGM'nin açtığı 3 ayrı dava için bütçesinde tam 8.5 milyon TL'lik karşılık ayırdı. GSGM ile eski ve farklı G.Saray yönetimlerinin imzaladığı 3 ayrı sözleşmedeki farklı vaatlerde krize neden oluyor. Ortada 3 adet sözleşmenin olması G.Saray'ın elini kolunu bağlıyor.

Sarı kırmızılıların, GSGM ile yaşadığı ana sorunlardan en önemlisi ise 3 Mayıs 2011'de Adnan Polat başkanlığında görev yapan yöneticiler Işın Çelebi ve Ali Haşhaş'ın imzaladığı sözleşmedeki ağır şartnameler... Buna göre G.Saray Yönetimi'nin yaptığı hesaplar sonucu, G.Saray'ın TT Arena Stadı için GSGM'ye vereceği hakların karşılığı 49 senede minimum 400 milyon dolarlık bir faturaya mal oluyor. G.Saray Yönetimi, bu şartların başka hiçbir stat ve kulüpte uygulanmadığı için eski yöneticilerin imzasının bulunduğu bu sözleşmedeki şartları ağır buluyor ve yerine getirmek istemiyor.

Stad 10 gün önce devralındı

- Ve sarı kırmızılı yönetimde Galatasaray tüzüğüne göre kulübün uzun vadeli borçlandıracak veya yükümlülük altına sokacak her karar için G.Saray genel kurulundan onay alınması gerektiğini öne sürüyor. Hukukçularda bu işin içinden çıkmak zorlanıyor. Bu konu tartışmalara yol açıp mahkeme için 8.5 milyon TL gibi çok büyük bir bütçe ayıran G.Saray'da stat konusunda önemli bir gelişme de yaşandı.

G.Saray Kulübü 10 gün önce Türk Telekom Arena Stadı'nı devraldı. Galatasaray 1.5 yıldan bu yana süren devir işlemleri tamamlandı ve Türk Telekom Arena Stadı'nı teslim aldı. Kalan eksiklerde süratle giderilmeye çalışılıyor.

İşte problemlerin nedenleri...

28 Haziran 2006'da Özhan Canaydın ile Mehmet Ali Şahin, Kemal Unakıtan, Erdoğan Bayraktar ve Kadir Topbaş tarafından imzalanan protokol ile stadın 49 yıllık kullanım hakkı bedelsiz olarak G.Saray'a ait olarak tescillenmişti.

20 Nisan 2007'de yine Özhan Canaydın, Mehmet Atalay ve Mehmet Ali Şahin tarafından imzalanan ek bir protokolle sadece ek olarak bilet hasılat bedellerinin yüzde 7'sinin 'federasyonlar fon hesabına' kesilmesi şartı eklenmişti.

3 Mayıs 2011'de Işın Çelebi ve Ali Hashaş'ın G.Saray adına, Faruk Nafiz Özak ve Yunus Akgül'ün imzası ile ek olarak aşağıdaki şartlar eklenmişti.
- GSGM'ye 3 adet loca
- 300 adet protokol koltuğu
- 2 adet VIP salonu
- 100 kişi için yemek
- 300 adet VIP koltuk
- 100 araçlık otopark yeri
- İç ve dış reklam gelirlerinin yüzde 10'u
- 1 milyon 500 bin TL yıllık kira
- Stat isim hakkı sponsorluğunun yüzde 25'i.

Hürriyet

BİZE ULAŞIN