Cavcav'dan "milli" isyan!

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Türkiye'nin 2014 Dünya Kupası elemelerinde Macaristan ile oynayacağı maçın kazanılması durumunda, futbolculara verileceği iddia edilen prim miktarına ''isyan'' etti.

İlhan Cavcav, AA muhabirine yaptığı açıklamada İstanbul'da Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısına katıldığını ve Türkiye'nin Romanya ile oynadığı karşılaşmayı izlediğini belirterek, karşılaşmanın sonucuna çok üzüldüğünü söyledi.

Romanya'nın yaklaşık 30 milyon avro, Türk Milli Takımı'nın ise 100 milyon avronun üzerinde değere sahip olduğunu kaydeden Cavcav, ''Milli takımımızdaki değerli evlatlarımız 2-2.5 milyon avronun altında oynamıyorlar. Tabi, parayla futbolu mukayese doğru değil. Ancak adamların ortaya koyduğu futbolun karşısında, bizim sergilediğimiz futbol beni çok endişelendirdi'' dedi.

Bu endişeyi yaşarken, gazetelerden, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in Macaristan maçının kazanılması durumunda futbolculara 60'ar bin lira vadettiğini öğrendiğini belirten İlhan Cavcav, haber nedeniyle yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

İlhan Cavcav, prime ilişkin haberin ayrıca Hollanda ve Romanya'nın 9'ar puanının olduğu 6'lı bir grupta, Türkiye 3 maçta 3 puan toplanmışken, 60'ar bin lira prim verilmesinin, ''Romanya maçında 60'ar bin lira prim vermediğimiz için mi mağlup olduk ?'' sorusunu aklına getirdiğini ifade etti.
''TFF, kulüplerin federasyonudur. Kulüplerimizden kesilen paralarla, böyle bir vaadi doğru bulmuyorum'' diyen Cavcav, Abdullah Avcı'dan da ''Biz bunu asla kabul etmiyoruz, gruptan çıkarsak 60 değil, 100, 200, 300'er bin TL verin'' açıklaması beklediğini, ancak Milli Takım Teknik Direktörü'nün de böyle bir teklifle gelmediğini dile getirdi.

-''Burası kulüp takımı değil''-

İlhan Cavcav, TFF başkanı Demirören'i de, ''Böyle bir rakamı asla telafuz etmemeliydi'' sözleriyle eleştirdi.

Demirören'e, ''TFF başkanı olabilirsin, kulüp yöneticiliği yaptın, burası bir kulüp takımı değil'' sözleriyle seslenen Cavcav, sözlerine şöyle devam
etti:

''Sen milli futbol takımının, federasyonun, kulüplerimizin başkanısın. Kulüpçü olarak Beşiktaş'ta büyük harcamalarla transferler veya büyük primlerle derece almaya gitmek olabilir ama bu bir milli davadır. Milli davanın parayla satın alınamayacağı bir ülkenin evlatlarıyız biz. Umarım Macaristan'ı yeneriz. Yendikten sonra da oynayacağımız maçlar var. Adamlar Romanya, Hollanda 3 maçta 9, biz 3, Macaristan ise 6 puan yapmış. TFF'nin böyle, 60'ar bin lira ki bu aşağı yukarı antrenörü, yardımcısı, yedeği... 25-30 kişiye tekabül eden bir kadroda 1 milyon 800 bin lirayı vermeye yetkili olduğu kanaatinde değilim. Futbolumuzun bu kadar hovardaca para harcamasına kesinlikle karşıyım. Demirören kardeşim gençtir. 35 yıldır idareciyim. Paranın nasıl kazanıldığını bilen bir idareciyim. Böyle bir rakamı kesinlikle telafuz etmemeliydi. Futbolcularımızın da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu maçta '60 bin lira alacağız' diye oynayacaklarına ihtimal vermiyorum.''

''Bu infial ve çıkışın'' kendisinden gelmesinin yanlış anlaşılmamasını isteyen Cavcav, sözlerinden futbolcuların, teknik direktörün, TFF başkanı ile yöneticilerinin alınmamasını, yarın oynanacak maç öncesi Demirören'in prim konusunda kamuoyuna bir açıklama yapmasını istedi.

-''İçimizden yetişen futbolcular...''

İlhan Cavcav, ''TFF alt yapılara bazı kriterler getirip, futbolcu yetiştirilmesine öncülük ederse, inanıyorum ki, 5-10 sene sonra içimizden yetişen futbolcuların, milli takımda çok daha fazla başarılar getireceğine inanıyorum'' dedi.

Gençlere ve kulüplerin alt yapılarına Avrupa'daki gibi değer verilmesi gerektiğini ifade eden Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı:

''Örneğin bugün milli takımımıza baktığımızda, Türkiye'deki 3-5 futbolcunun dışında, hepsi Almanya'da futbol oynamış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması nedeniyle milli takımda oynayanlar çoğunlukta. Avrupa bizden çok daha iyi yapıyor. Milli takımdaki futbolcularımızı yermek için söylemiyorum ama 18 takımlı bir lig var. Teknik direktörümüzün Gençlerbirliği'nden de Trabzonspor'dan da Eskişehirspor'dan da futbolcu seçmesiyle daha iyi bir kadro oluşacağına inanıyorum. Bugün milli takımımıza baktığımızda ise sadece Fenerbahçe ve Galatasaray'da boy gösteren değerli sporcularımızı görüyoruz.''

BİZE ULAŞIN