Depresyondaki camia: Fenerbahçe

"Maç 3-0 olmuş, Beşiktaş 10 kişi, hâlâ 'Ah şu maç 3-3 olsa da Aykut Hoca'yla Aziz Yıldırım gitse' diyen taraftarlar vardı…"
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini tribünde izleyen Beşiktaşlı doktorumun tanık olduğu bu olay, camianın ruh halinin röntgeni aslında. Destek vermek için tribüne koşacaksın ama "Kazanırsak hoca da başkan da kalır. Ve ben bunu istemiyorum" psikolojisinin sonucu kaybetmek isteyeceksin.
Nasıl bir kafa karışıklığı, nasıl bir ironi!
Asıl acı olan aynı sözleri mırıldanan çok sayıda Fenerbahçe taraftarı olması.
Camia, 3 Temmuz'dan beri ruhen aşınıp duruyor aslında. Bir buçuk yıldır depresyonda…
3 Temmuz sürecinden sonra tam artık muzaffer günlerin döneceğine inandığı zaman, kaçan Şampiyonlar Ligi treni, kötü futbol ve son olarak da Alex krizi ekleniyor. Taraftarın aşınmış ruh hali "gerçeklik algısını" köreltmeye başlıyor.
Ama bu hastalıklı ruh hali, bu öfke aslında yıllardır bilinçaltına ekiliyor: "Herkes sizden nefret ediyor, en masum eleştiri dahi komplo…"
Nitekim Alex'in Türkiye'den ayrılmasına saatler kala, FB TV'de Revivo'nun golleri gösteriliyor. O gün için bile olsa, 10'un değil, sezon ortası Galatasaray'a gitmiş bir oyuncunun nostaljisi dönüyor kulübün ekranında. İnat edercesine… Büyük olmanın olgunluğundan ne kadar uzak bir tutum…
Bu taraftar artık yorulmuştur. Ruhen yıpranmıştır. Dün gururumuzsun dediği insanlara bugün "Yenilelim yeter ki gidin" diyecek duruma gelmiştir.
Çare mi?..
Bu cumhuriyetin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır artık.
Hakkını korumayı herkesle hatta kendi gölgesiyle kavga etmek sanmayan bir anlayış lazımdır…
Sorgulanmaktan gocunmayan, sorulara karşılık azar değil cevap veren, herkesin bildiği - anladığı işi yaptığı bir yapı. Teknik direktörle sportif direktörün aynı kişi olması, kendi cevap kâğıdını öğrenciye kontrol ettirmekten farksızdır mesela. Mutlaka bir futbol beyni olmalıdır, başkanla hocanın arasına konumlanmış.
Borçlar ödenir, transferler yapılır, sakatlar iyileşir… Her derde çare bulunur bu oyunda.
Fakat ruhsal çöküntünün tahribatı ağırdır, bir yerden sonra geri dönülmez olabilir.
degerlibulent/twitter.com

BİZE ULAŞIN