Aysal'a iki dava

G.Saray'ın Sportif AŞ hisselerinde yaptığı operasyon yüzünden kayba uğradıklarını iddia eden yatırımcılar, Başkan Aysal ve yöneticiler hakkında 'manipülasyon' davası açtılar

G.Saray Başkanı Ünal Aysal ve halka açık şirket konumundaki Galatasaray Sportif A.Ş. yöneticileri hakkında, 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'manipülasyon' suçlaması ile soruşturma açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dava dilekçesinde Mayıs 2011'de 430 TL olan hisselerin 180 TL'ye gerilediği, Aysal'ın Temmuz 2011 tarihli genel kurulda yaptığı "Biz hisse satışını katiyetle önermiyoruz. Sadece repo işlemini planlıyoruz" sözünü hatırlatıldı. Suç duyurusu dilekçesinde "800 bin adet hisse satışı yapılmıştır. Bu satıştan 168 milyon lira gelir elde edilmiş. Şirketin halka açıklık oranı da yüzde 16.61'den 45'e yükseldi" denildiği gelen haberler arasında. Avukat Nejlan Yıldız'ın verdiği dava dilekçesinin yanı sıra 13 küçük yatırımcı da benzer şikayetle 31 Asliye Ticaret Mahkemesi'nde ortak bir dava açtı.

'BİZDE KANUNA AYKIRI İŞ OLMAZ'
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, kulübü ve kendisi hakkındaki suçlama için SABAH'a konuştu ve "Bizim her şeyimiz hukuka uygun. Hisse senetlerinden kayba uğrayanlar böyle bir yola başvurmuşlar. Bizim kanunsuz hiçbir işimiz yok" dedi. Aysal'ın kulüp avukatlarını karşı dava için görevlendirildiği öğrenilirken, yönetici Sedat Doğan ise yaptığı açıklamada "Yapılan işlemlerler için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan gerekli izinler alındı ve bu izinler çerçevesinde hareket edildi. Kimseye zorla hisse satmadık" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN