İşte Sow gerçeği

Fenerbahçeli Moussa Sow hakkında bir süredir bazı yayın organlarında "Transfer edilirken sağlık taraması yapılmadı. Diz kıkırdağında ileride protez takmasına yol açabilecek kadar ciddi bir sorun var" haberleri yapılıyor. Bu haberler, sarı-lacivertlilerin eski kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık tarafından da doğrulanıyor. Haberler kısmen gerçeği yansıtsa da işin gerçeği çok farklı.

EMERSON DA SOW'LA AYNI SORUNU YAŞIYOR
F.Bahçe, iddiaların aksine Sow'u kıkırdak sorununu biliyordu. Raporların, Sow'un transferinden önce İsviçre'deki Avrupa'nın iki büyük kıkırdak hastanesinden biri olan Zürih Üniversitesi Hastanesi'ne gösterildiği ortaya çıktı. Hastaneden, Senegalli yıldızın var olan kıkırdak sorunlarının futbol oynamasına engel olmadığı bilgisi alındı. Trabzonsporlu Emerson da Sow'la aynı sorunu yaşıyor

TEDAVİSİNİ HİÇ AKSATMIYOR
Sow, 2007'den bu yana kıkırdak sorunuyla ilgili özel tedavi programı uyguluyor. Bu sezonun başına kadar kadar Rennes takımının verdiği programa sadık kalan Senegalli futbolcu, kontrollerini artık F.Bahçe Kulüp Doktoru Burak Kunduracıoğlu gözetiminde yapıyor. ABD'de bulunan UCSF Medikal Hastanesi'nde görevli ve "kıkırdak" konusunda dünyanın bir numarası kabul edilen Dr. Hubert Kim'den yardım alan Kunduracıoğlu, Sow'a Türkçeye "Kıkırdak Hücre Yenileme Yöntemi" olarak da çevrilebilecek 'PRPR00' isimli yöntemi uyguluyor. Bu, Ertuğrul Karanlık'ın da uygulamaya çalıştığı "kendi kanıyla tedavi" yönteminin en ileri derecesi.

LİLLE'DE SORUN OLMAMIŞ
Sow'un daha önce formasını giydiği Lille'in doktoru Gregory Dupont, "Moussa, Lille'deyken sadece bir kez uzun süreli sakatlık yaşadı; o da kaslarındaki kopma veya yırtılma (Dechirure musculaire) nedeniyle" açıklamasını yaptı.

BİZE ULAŞIN