TFF'de Avcı çatlağı

Demirören, "2014 bir yana 2016'ya gitmemiz çok zor. Gelecek adına umut yok" isyanını, "Sorunlar uzun vadede çözülür" sözleriyle bastırdı

Türkiye'nin Romanya'dan sonra Macaristan'a da yenilmesi Teknik Direktör Abdullah Avcı'nın iyiden iyiye sorgulanmasına neden oldu. Avcı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in telkinleriyle istifa kararını rafa kaldırırken yönetiminde çatlak sesler yükselmeye başladı. Bazı yöneticiler, "Romanya'yı, Macaristan'ı yenemeyen Türkiye ne 2014'e ne de 2016'ya gidebilir. Bunun endişesini taşıyoruz. Avcı görevini bırakmalı. Gelecek adına umut vermiyor. Oyuncuları tanıyor, 10 aydır çalışıyor ama ileriye gideceğimize yerimizde sayıyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdiler. Demirören ise mağlubiyete üzülmekle birlikte "Sorunları ancak uzun vadeli planlarla aşabiliriz. Sorun sadece Avcı'nın sorunu değil. Altyapıdan başlayacak projelere imza atmalıyız" diyerek yönetimdeki çatlak sesleri şimdilik bastırdı.

ÇALIŞKAN AMA BAŞARISIZ
Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın performansı kimseyi mutlu etmedi... Milli Takım'la 7'si özel, 4'ü Dünya Kupası Eleme Grubu maçı olmak üzere toplam 11 maça çıkan Avcı 5 galibiyet 6 yenilgi aldı. Biz de Abdullah Avcı'yı yazarlarımıza sorduk. Çıkan sonuç; Avcı çalışkan ancak bu sonuca yansımıyor. Oyuncu seçimlerinde ve oyuna müdahalede daha etkili olması gerek. Takım içindeki ağırlığını daha çok hissettirmeli ve alışma dönemini artık geride bırakmalı.

SOYUNMA ODASINDA SİTEM!
TFF Başkanı Yıldırım Demirören hem maçtan önce hem de maçtan sonra ay-yıldızlı takımın soyunma odasına indi. Demirören maç öncesi takıma, "Türkiye de biz de ben de bu gece sizden galibiyetten başka bir şey beklemiyoruz. Yüzümüz gülsün, başarılar dilerim" dedi. Başkan'ın bu isteği maç sonu yerini yine hüsrana bırakmıştı. Bir grup TFF yöneticisi ve başkan Yıldırım Demirören bir kez daha soyunma odasına geldiler. Takımda kimsenin ağzından bir söz çıkmıyordu. Odada adeta ölüm sessizliği vardı. Önce Abdullah Avcı'ya giden Demirören "Geçmiş olsun" dedi. Daha sonra da başkanın takıma hitaben, "Bu sonucu beklemiyordum. Açıkcası benim için büyük sürpriz oldu. Yine üzüldük. Bu takımın bu gece kazanması gerekirdi. Yapacak bir şey yok" diyerek sitem ettiği öğrenildi.

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ KALMADI
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Macaristan maçıyla ilgili, "Matematiksel olarak artık pek söyleyecek bir sözümüz kalmadı ama bundan sonraki süreçte zannediyorum, gerek Türkiye Futbol Federasyonu gerekse Milli Takım'ın teknik heyeti sonuçtan ziyade sorunlar üzerine odaklanacaktır" dedi. Brezilya biletinin Kılıç, "Türk milleti başarıyı hak ediyor. Milletimizin hak ettiğini verebilecek adımların, neyse belirlenip atılmasında fayda var" ifadesini kullandı. Bakan Kılıç, Avcı'nın istifa etmeyi düşünmediği yönünde yaptığı açıklamalar için ise, "Hocanın tercihidir, teknik heyetin tercihidir" yorumunu yaptı.

11 AYDA 11 SIRA GERİLEDİK
Brezilya 2014 elemelerinde 4 maçta 3 puanda kalan Milli Takım, Avrupa'da iki sınıf düştü. Kasım 2011'de UEFA Milli Takımlar sıralamasında 18'inciydik. Euro- 2008 elemeleri ve finallerinde topladığımız puanlar silinince pike yaptık ve 16 Ekim'deki maçlar sonucunda 29'unculuğa indik. Bu sıralama, Euro-2016 elemelerinde torbaları belirleyecek. Onuncu Fransa, ev sahibi olduğu için bu kuraya girmeyecek. İlk kez 24 takımla düzenlenecek 2016 Avrupa Şampiyonası'na ilk ikiler ve en iyi üçüncü doğrudan, kalan sekiz üçüncüden dördü de play-off ile gidecek.

ÇETİN YORUM: AVCI TECRÜBESİZ!
Teknik Direktör Oğuz Çetin, Milli Takım'da Abdullah Avcı'ya gösterilen desteğin kendilerine hiçbir zaman verilmediğni belirtti. Çetin, "Futbol popülist yaklaşımları kaldırmaz. Takımın başındaki kişinin tecrübeli ve bilgili olması gerekiyor. Bir genç takımda başarılı olabilir ama altı genç aynı anda oynarsa sıkıntı olur. Teknik sorumlunun yarışmacı bir alanda yeterince tecrübeli olmadığını düşünüyorum" dedi.

53 TAKIM İÇİNDE 13'ÜNÜ GEÇTİK!
Türkiye
Dünya Kupası Avrupa elemelerinde 9 grupta mücadele eden toplam 53 takım arasında ancak 33. olabildi. 32 takımdan daha az puan toplayan milliler, 7 ülke milli takımıyla aynı puanı elde etti. Sadece 13 takımı geride bırakabildi. Makedonya, Gürcistan, Litvanya ve Moldova gibi ülkeler 4 maçta Türkiye'den daha fazla puan aldı.


BİZE ULAŞIN