Beşiktaş'a stat jesti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, A Milli Futbol Takımı'nın son durumunu değerlendirdi. Bakan Kılıç, 'Gelinen noktada, şansımızın da kalmadığını göz önüne alınca, sonuç değil sorun üzerine yoğunlaşmak lazım. Milletimizin yüzünün gülmesi gerekiyor. Kime ne adım atmak düşüyorsa, üzerine düşeni hızlıca yapması lazım' dedi.

Bakan Kılıç, dün gece geldiği Çanakkale'de, sabah valiliği ziyaret etti. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'nın makamında gündemdeki konuları değerlendiren Bakan Kılıç, Fenerbahçe'den ayrılan Alex, İnönü Stadyumu ve Milli Takımla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Fenerbahçeli olmadığını ancak Alex'in Türkiye'den ayrılmasının kendisini çok üzdüğünü söyleyen Bakan Kılıç, 'Alex Türk futboluna 8 senede çok büyük değerler kattı. Türkiye'nin tanıdığı en iyi yabancı futbolcu oldu. Türk insanıyla en iyi bütünleşen yabancı futbolcu oldu. Geldiği ülkenin kültürünü özümsedi, çocukları Türkiye'de dünyaya geldi. Dolayısıyla giderken söylediği 'Yüzde 50 Türk, yüzde 50 Brezilyalıyım' sözü çok manidardır. Bence Fenerbahçeli olmayanların da Alex'e yönelik sevgisini ve ilgisini ikiye katlamıştır. Temenni ederiz ki, Türk futbolunda yabancı isimler bulunacaksa her biri bu ilkenin toprağıyla, bu ülkenin insanıyla Alex kadar bütünleşebilen, Alex kadar değer katabilen insanlar olsun. Gönül arzu ederdi ki Türkiye'de kalsın. Ama maalesef kalamadı. Alex bir değerdir diye düşünüyorum. Fenerbahçeli değilim ama Alex'in gitmesinden dolayı üzgün olduğumu ifade ediyorum' dedi.

İNÖNÜ STADYUMU YORUMU

Beşiktaş'ın İnönü Stadyumu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, 'İnönü Stadı'nda devlete bakan yönüyle ilgili biz bütün kolaylıkları sağladık. İnönü stadını en kısa zamanda Beşiktaş camiasına kazandırmak istiyoruz. İnönü stadının arsası Gençlik ve Spor Bakanlığına ait. Arsanın genişletilmesi için bakanlığımız büyük bir fedakarlığa göz yumdu, katlandı. İstinye'de Bakanlığımıza ait büyükçe bir arsayı İstanbul Büyükşehir Belediyesine devrederek İnönü stadının arkasında İETT'ye ait 8 bin metre karelik alanı da Beşiktaş Kulübü için yapılacak bu stadın arazisine dahil ettik. Dolayısıyla stadın yapımı için biz Bakanlık olarak bize düşen fedakarlıkları yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki süre. Beşiktaş kulüp yönetiminin proje, finansman ve ihale problemini çözmesine paralel olarak yürüyecektir. Bunun altını net olarak çiziyorum. Devlet İnönü stadının yıkılması ve Beşiktaş spor kulübüne yeni bir stadyum kazandırılması yönünde yapması gereken her şeyi yapmıştır. Arsanın büyütülmesi gibi bizden talep edilmeyen bir fedakarlığı bile biz üzerimize aldık. Yeşil alanı daha büyük olan stadın daha güzel oturabileceği bir alanı Beşiktaş için temin ettik. Şu aşamada devlete düşen yükümlülükler tamamlanmıştır. Varsa yeni bir atmamız gereken adım biz onu da atarız' diye konuştu.

"KİMSEYE HAKSIZLIK ETMEK İSTEMEYİZ"


Milli takımın aldığı sonuçları ve yaşanan süreci de değerlendiren Bakan Kılıç, 'Futbolda, 1 skor tahmini yapmadım, 2 pozisyon yorumlamadım, 3 penaltı kararları üzerine konuşmadım. Dördüncüsü de hocalar gitmelidir, kalmalıdır şeklinde bir yorumda bulunmadım. Milli takımda bir sorun var. Bu apaçık ortada. Dolayısıyla gelinen noktada, matematiksel olarak şansımızın da artık çok çok zayıfladığını gördüğümüze göre sonuç üzerinde değil sorun üzerinde yoğunlaşmak lazım. Eğer hala sonuç konuşulacak olursa, sorunlara parmak basmak mümkün olamayabilir. Bugünden sonra sonuç değil sorun konuşmak lazım. Türk Milli futbol takımı son yıllarda milletimizin yüzünü güldürecek başarıları çok fazla alamadı maalesef. Kimseye haksızlık etmek istemeyiz ama; Milletimizin de yüzünün gülmesi gibi bir hakkı var, bir talebi var. O talebin de ivedilikle yerine getirilmesi lazım. Kime ne adım atmak düşüyorsa, herkes görevini hakkıyla, layıkıyla ve hızlıca yerine getirmeli' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN