Q7 ve Galatasaray iddiası

Beşiktaş Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran, TRT Spor'da yayınlanan Basın Tribünü programında önemli açıklamalarda bulundu.

Tamer Kıran, Quaresma ile yaşanan süreci anlatırken oyuncunun Ocak ayına kadar kesinlikle takıma alınmayacağını ve satacaklarını ifade etti. Galatasaray'dan da sözlü olarak teklif aldıklarını açıklayan Kıran, ezeli rakiplerine satmak istemediklerinin altını çizdi.

İŞTE QUARESMA GERÇEĞİ

Kıran'ın konuşmasında en can alıcı nokta Quaresma ile yaşanan sorunu ilk günden bu yana tüm çıplaklığı ile aktarması oldu. Kıran, "Seçildikten sonra Porto'ya gittik ve Mendes'le konuştuk. "Bizim imkanlarımız kısıtlı 3 milyon 750bin euro net maaşı olan bir oyuncuyu bizim oynatma imkanımız yok. Bizim yapacağımız takımın içerisinde bir oyuncuya 4 milyon veremeyiz. Bunu bir şekilde satalım" dedik. Çok seviyoruz, iyi oyuncu ama bu maddi durumla kendisiyle çalışamıyoruz. Mendes'in bize cevabı; Süper Finaller başlıyor, Quaresma oynasın orada bir görünsün ardından milli takıma seçilecek milli takımda oynar biraz daha piyasası olur biz de onu 20 mayısa kadar bir kulüp buluruz. Süper Final'de oynadı, milli takıma seçildi, hazırlık maçlarında oynadı sonra finallerde forma şansı bulamadı ondan sonra 20 mayıs gibi Mendes İstanbul'a geldi. Yaptığımız görüşmede dedik ki var mı bir şey "Yok 20 hazirana bu işi çözmeye çalışacağım dedi" tamam dedik. Finaller bitti herhangi bir şey yok. 18 temmuzda Quaresma geldi. Kendisine kadroda düşünmediğimizi söyledik. Bizim hedefimiz en geç 6 eylüle kadar bu transferi bir şekilde bitirmekti. İlk hedefimiz satmakken teklif gelmeyince bonservisini bedava verelime kadar gitti. Mendes ve Ahmet Bulut bu arada, "Rusya'dan teklif geldi kabul etmedi, Dubai'den teklif geldi kabul etmedi" dediler ama sözlü ilettiler resmi bir teklif yoktu." şeklinde özetlediği olayı daha sonra kendisinin bir formül ile çözmeye çalıştığını anlattı:

İNDİRİME GİTMEDİ

"İş çözülmeyince ben bir formül ürettim. Mendes'le ve Ahmet Bulut'la konuştum. Quaresma Portekizce'den başka dil bilemdiği için telefonla net bir iletişim kurulmuyor. Mendes'e şu teklifi yaptım; Q7'ye söyle sadece bir taksit indirmesini istiyorum 375bin euro buna karşılık ben ve yönetimdeki bazı arkadaşlarım ile birlikte iki taksidi daha hibe edeceğiz. Beşiktaş toplam 2.6 milyon euroyu ona verebilir ve ben bunu kabul ettireceğim dedim. 2 saat içerisinde geri döndüler ve Mendes de Quaresma da "Hayır indirim yapmam" dedi. Ben bunu başkana söyleyince o da bana serzenişte bulundu yapmasaydın diye ama yaptım. Sonra Quaresma bir yere gidemedi. 10 gün içinde Quaresma ile 3 günlük görüşme yaptım. Şu teklifi yaptık, bizim seni oynatabilmemiz için senin de bir şeyler yapman lazım. Siz ne yapıyorsunuz dedi. Biz de gel kontratını bir yıl uzatalım 2,5 bu yıl 2,5 önümüzdeki yıl için anlaşma yapalım."

OCAK'TA YOLCU

Kıran sözlerine şöyle devam etti, "Biz kendisine ikinci yılın kontratının uzatılması için bu yıl kalan 32 maçın 25'inde oynaman lazım. 3-5 dk ya da 90 dk ama oynaman lazım, dedik. Daha sonra 25 fazla oldu, bunu 20'ye indirelim sen de kabul et oyna dedik. Kabul etmedi. Ben 3 milyona ineyim ama oynama garantisi isterim dedi. Ben de nasıl garanti vereyim dedim. O da bana benden iyisi var mı takıma dedi. Daha sonra bu hafta Sivas maçı var ahenk bozulmasın ben Çarşamba geleyim dedi. Çarşamba Ümraniye'de görüştük. "Ben buradayım, oynamak istiyorum, yerimi biliyorsunuz. Beni oynatmak istiyorsanız 3 milyona buradayım. Göndermek istiyorsanız paramın tamamını verirsiniz." dedi. Ben de bunu yönetimle konuşup döneceğim dedim. Biz 3 milyona yönetim olarak tamam dedik. F.Bahçe'ye 3-0 yenildik. Quaresma'yı aradık cevap, "Vazgeçtim, 3 milyon 750..." Daha sonra Mendes'le konuştuk. Bana söylediği şuydu, "Ben bu çocuktan bir şey anlamıyorum. İndirdim diyen o vazgeçtim diyen o. Benim yapacağım bir şey yok. Siz ne yapıyorsanız yapın."

GALATASARAY'DAN RESMİ TEKLİF GELMEDİ

Yaptığı bu şeylerden sonra oynama ihtimalinin olmadığını söyleyen Kıran, "Galatarasay ve Fenerbahçe'ye gitmesini doğru bulmuyoruz. Galatasaray'dan sözlü olarak konuşmalar oldu ama resmi teklif gelmedi." sözlerini kullandı.

BORCU KAPATACAK OLAN VARSA BUYURSUN

Tecrübeli spor adamı Beşktaş'ın borçları ile yaptığı konuşmada bunun cepten ödenecek düzeyde olmadığını ifade ederken şu cümleleri kullandı, "Beşiktaş'ın bütçesi Quaresm ile 25 milyon euro, Quaresma'sız 21 milyon euro. Bu borçlar cebimizden para vererek çözüm bulunmaz. Yöneticilerinden cebinden verilen paralarla günlük çözümler olur. Beşiktaş'ın Haziran ayında ortaya çıkan borcu 560 milyon lira. Yıldırım Demirören'e olan borcu çıkartırsak kalıyor 460. Bu yöneticinin cebinden çıkarıp vereceği bir miktar değil. Varsa öderim diyen buyursun."

PAHALI DEĞİL İYİ TAKIM

Yeni oluşturan takım hakkında da konuşan Kıran, pahalı değil iyi takım kurma isteği taşıdıklarını dile getirirken şöyle konuştu, "Benim doğru bulmadığım bir inanış var. "Pahalı takım kur, başarı gelsin." Öyle olsaydı Beşiktaş iki senedir Şampiyonlar Ligi şampiyonu olurdu. Pahalı takımla iyi takım arasında fark var. Biz geldik ve iyi takım kuracağız dedik. Bütçesi düşük. Bu takımın başarılı olması için elimizden geleni yapacağız dedik. Var da biz mi almadık? Messi geldi de biz mi almadık? Elinize bakacağız ne var diye."

TEK YETKİLİ SAMET AYBABA

Kıran, transferde Samet Aybaba'nın tek söz sahibi isim olduğunu ifade ederken Drenthe transferinin neden olmadığı konusuna da açıklık getirdi, "Transferde ihtiyaçlara göre adım attık. Samet hoca ile anlaşmadan önce iki transfer yapmıştık; Oğuzhan ve Berat. Samet hoca ile anlaştıktan sonra transferi onun istek ve görüşleri doğrultusunda yaptık. Biz hiç müdahil olmadık. Samet Hoca kimi istediyse alabileceğimiz isimlerse gidip aldık. Drenthe'de ciddi disiplin sorunu olduğunu fark ettik. Bunları hoca ile paylaştık ondan sonra u oyuncunun bize sıkıntı yaratabileceğini bizim de bunu şu an için tolare etme imkanımız olmadığına kanaat getirerk vazgeçtik."BİZE ULAŞIN