"İnşaatçı mıyım ben, ne çekici!"

Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup takımlarından Altay'ın kulüp başkanı Ömer Hızlıok ve bir idareci ile Serhat Akın'ın da aralarında olduğu 4 futbolcu, Eyüpspor deplasmanında yaşadıklarıyla ilgili şikayetçi oldu.

Altay Kulübü Başkanı Ömer Hızlıok ve Genel Menajeri Gökhan Göktürk ile futbolcular Serhat Akın, Serkan Akın, İsmet Kavuştu ve Volkan Altın, takım kafilesiyle birlikte havayoluyla İzmir'e döndükten sonra, Adnan Menderes Havalimanı Şube Müdürlüğü'ne gidip, golsüz berabere biten maçın ardından ev sahibi takımın bazı oyuncuları ile teknik kadrosunun da içinde bulunduğu grubun saldırısına uğradıklarını ileri sürerek, olaylarla ilgili şikayette bulundu.

Serhat Akın, ifade verdikten sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'ye transfer olduğu 2000 yılında 19 yaşında profesyonel olduğunu hatırlatarak, ilk defa bir maçtan sonra polisin üç kez havaya ateş etmek zorunda kalmasına şahit olduğunu söyledi.

Maçın bitiminin ardından takım kafilesinin, 100-150 kişilik grup tarafından saldırıya uğradığını iddia eden Akın, şunları ifade etti:

''20-25 kişi oradan nasıl çıktık, hala inanamıyorum. Otobüsümüzün camları indi. Maçta, biri kadın 3 polis görev yapıyordu. Can güvenliğimiz yoktu. Bir polis dikkatleri başka yere çekmek için 3 kez havaya ateş etti ama bunun da olayları önlemede faydası olmadı. Oradan zor kurtulduk.''

Serhat Akın, Eyüpspor Teknik Direktörü Murat Şahin'in, olaylar sırasında kardeşi Serkan Akın'ı 30 kişilik grubun içine çektiğini iddia ederek, şöyle devam etti:

''Benim bildiğim şey, hocalar örnek insanlardır, bir sıkıntı varsa ayırırlar. Fakat kendisi kardeşimi 30 kişinin arasına çekmeyi tercih etti. Kardeşimi kurtarmak için müdahale etmeye çalıştım ama olmadı. 30 kişi bana da saldırdı. Zor kurtulduk, Allah korudu. Başkanımıza, hocamıza vurdular.''

Gergin geçen maç sırasında saha içinde tartışmalar yaşandığını ama bunların futbol içinde olabileceğini belirten Akın, olayların çıkışının, Eyüpsporlu futbolcu Eren Aydın'ın babasının, soyunma odası koridorunda tartışma sonucu kardeşi Serkan'a tokat atması, kardeşinin de buna karşılık vermesiyle başladığını anlattı.

Akın, ''Olayların bu kadar büyüyeceğini bilsek, karşılık da vermezdik. 100-150 kişinin orada olacağını bilemezdik. Maçtan sonra can güvenliğimiz yoktu'' dedi.

Eyüpsporlu futbolcu Ali Cansun Begeçarslan'ın, kendisini, twitter hesabından çekiçle vurduğu yönünde suçladığını hatırlatan Akın, ''Çekiçle vursam twitter'da paylaşımda bulunacak hali olmazdı. İnşaatçı mıyım ben, yanımda çekiç ne arasın'' diye konuştu.

-''Kardeşimin telefonunu aldılar''-

Serhat Akın, olayların ardından İzmir'e dönmek için havaalanına gittiklerinde, kendisine kardeşinin cep telefonundan bazı mesajlar geldiğini dile getirerek, şunları ileri sürdü:

''Bazı futbolculardan, 'telefon bizde, buraya gelin, telefonu alın' tarzında mesaj geldi. Ben de 'havaalanındayız, gelin, siz bırakın' diye rica ettim. 'Siz gelin alın' diyerek mekan adı verdiler. Bu da herhalde gasba giriyormuş.''

Eyüpspor'un sahasının, geçen yıl da kapatıldığına dikkati çeken Akın, şöyle devam etti:

''Tekrar ceza alırlarsa bir yıl sahaları kapanabilir diye olayı saptırmaya çalışıyorlar. 20 kişi, 150 kişinin üzerine yürüdük gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu da çok komik, inandırıcı değil. Kardeşimin kafası gözü yarıldı. Biz 25 kişiyiz, 15'imiz 18-20 yaş arası. Bu çocuklar zaten tir tir titriyor. Otobüste camlar indi, herkes yerlere yattı. Biz de takım kaptanlığı yapıyoruz, korumaya çalıştık ama koruyamadık. O ortamda nasıl koruyacağız ki?''

Rakip takım kaptanı Levent Kartop ile geçen yıl birlikte Turgutluspor formasını giydiklerini belirten Akın, ''Olayların ardından beni aradı, konuştuk. Özür dilemeye çalıştı ama olay çok farklıydı. Hayatımda ilk kez böyle bir şeye şahit oldum. Bu kadar insanın orada ne işi var? Biri bıçak sallasa kim vurduya gideceğiz'' diye konuştu.

Serhat Akın'ın da aralarında bulunduğu 4 futbolcunun, ifade vermelerinin ardından sağlık raporu almak için bir hastaneye gidip muayene olacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN