Forza feda

İki kulübün de borcu aldı başını gitti; Milan 593 miyon Euro, Beşiktaş 565 milyon TL ekside... İkisi de yıldızlarını elden çıkartırken, liglerine son yılların en kötü başlangıçlarını yaptılar...

MİLAN NEREDEN NEREYE!

BORÇ 593 MİLYON EURO
Milan'da son 20 yılda yapılan büyük transferlerin kulübe faturası ağır oldu. İtalya eski Başbakanı ve medya patronu Silvio Berlusconi'nin hem politikada hem de yönettiği şirketlerde bozguna uğraması Milano kulübünü köşeye sıkıştırdı. UEFA'nn 2014 yılında yürürlüğe sokacağı finansal kriterlere uymak için frene basan Milan'ın borcu 593 milyon Euro'ya ulaştı.

YILDIZLARINI SATTI
Milan küçülme politikasının sonucu olarak birçok yıldızla yollarını ayırdı. Real Madrid'e sattığı Kaka'nın yerini dolduramayan Milan sezon başında Paris Saint Germain'in astronomik teklifine 'evet' dedi ve Zlatan İbrahimoviç ile Thiago Silva'yı Fransızlara sattı. Cassano'yu ezeli rakibi İnter'e veren Milan; Gattuso ve Inzaghi gibi efsanelerle de yollarını ayırdı.

SIRADAN TRANSFERLER
Kemer sıkma politikasının sonucu olarak transferde sıradan isimlere ve geleceği parlak yıldız adaylarına yöneldi. Bu sezon en pahalı transferi maliyeti Antonio Cassano artı 8 milyon Euro ile 14 milyon Euro'ya ulaşan İtalyan golcü Giampaolo Pazzini oldu. Milan, Roma'da tutunamayan Bojan Krkiç'i de kadrosuna kattı.

LİGDE 15'İNCİ
İki sezon önce şampiyonluk yaşayan Milan bu sezon son 30 yılın en kötü başlangıcını yaptı. Serie A'da ilk 8 haftada sadece 7 puan toplayabilen ve küme düşme hattındaki Pescara'yı averajla geçebilen Milano devi, iki hafta önce de derbide ezeli rakibi İnter'e, San Siro'da evsahibi olduğu 90 dakikada 1-0 boyun eğmişti.
***

YILDIZLARI SAYARKEN...

BORÇ 565 MİLYON TL
Yıllarca yaptığı yıldız transferler ve ödenemeyen ücretlerin bedeli ağır oldu. Yıldırım Demirören döneminde transfer edilen Ferrari, Nihat, Quaresma, hatta teknik adam Vicente del Bosque'nin bile ücretleri ödenemediği için kulüp ekonomik krizde. Beşiktaş, UEFA'nın finansal fair-play kurallarına uymadığı için bu sezon Avrupa'dan men edildi. Beşiktaş son senelerde kadrosuna kattığı yıldızları bünyesinde tutamadı. Guti, Simao, Egemen, Ernst gibi isimlerle yollarını ayırdı. Quaresma gibi yıldızı disiplin sorunları nedeniyle A2'ye gönderip bu oyuncunun el yakan 3 milyon 750 Euro'luk ücretini ödemekten kurtulamadı. Üstüne
üstlük Ernst ve Egemen gibi yıldızlarını ligdeki rakiplerine kaptırdı.

KRİZİ YÖNETEMEDİ
Kriz yönetimini beceremedi ve düşük kalibreli transferler yaptı. Elinde Cenk Gönen gibi gelişmeye açık bir kaleci varken Allen McGregor gibi maliyetli ancak pek de parlak olmayan bir ismi tercih etti. Teknik ekip bol seyahat masraflarıyla Brezilya turlarına çıktı ama Oğuzhan Özyakup, Uğur Boral, Julien Escude hatta sorunlu olduğu için zamanında gönderilen Batuhan Karadeniz gibi isimleri tercih etti. En pahalı transferi Kaiserslautern'den 800 bin Euro karşılığında Olcay Şahan oldu.

LİGDE 12. SIRADA
Beşiktaş, 2012-2013 sezonunu ilk 4 hafta yenilgisiz geçse de sonraki haftalarda takıldı. Geride kalan 8 haftaya bakıldığında Beşiktaş 2004-05 sezonundan bu yana en kötü başlangıcına imza atıp 9 puanla, 12'inci sırada kaldı.

BİZE ULAŞIN