Rum polis müdüründen açıklama

UEFA Avrupa Ligi C grubunda bu akşam oynanacak Fenerbahçe-AEL Limasol maçıyla ilgili haberler Rum basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. Maçın güvenlik sorumluluğunu üstlenen Lefkoşa Rum Polis Müdürü Kipros Mihailidis, Fenerbahçe-AEL karşılaşmasının "Tehlike düzeyi yüksek" kategoride yer aldığına dikkat çekerek, herkesten sorumluluk ve ciddiyet istedi.

Rum Alihtia gazetesi, "GSP Bu Akşam Gerçek Bir 'İstakoz'... Polis Bir Kez Daha Sınav Verecek" başlığıyla yansıttığı haberinde, Lefkoşa Polis Müdürü Mihailidis'in GSP stadında görünen ve görünmeyen birçok güvenlik tedbiri aldıklarını açıkladığını yazdı.

Habere göre Mihailidis, Rum polisi olarak AEL yetkilileri ve KKTC'deki Fenerbahçe taraftar dernekleriyle birkaç gündür sürekli temas halinde olduklarını belirterek, "Hepimizin bildiği gibi bu tehlike seviyesi yüksek bir maçtır. Bu nedenle polisin büyük bir ciddiyet ve sorumluluk göstermesi gerekir. Biz üzerimize düşeni yaptık ancak halktan ve özellikle maçı izlemek üzere Lefkoşa'ya gelecek AEL taraftarından da ciddiyet ve sorumluluk bekliyoruz." dedi.

Rum polisinin maç için 420 personelini seferber ettiği eylem planı hazırladığını, bu kapsamda Fenerbahçe taraftarlarının geçiş yapacağı Metehan kapısı başta olmak üzere geçiş noktalarına polis yerleştirdiklerini söyleyen Mihailidis, Fenerbahçe'nin maçı izleyecek taraftarların isim listesini kendilerine gönderdiğini belirtti.

KIBRISLI TÜRK OLMAYAN TARAFTAR GELEMEYECEK

Gazete, "Sözde işgal bölgelerinden Kıbrıslı Türk olmayan herhangi bir taraftar gelmemesi için bir ön çalışma yapıldığını belirterek, Fenerbahçe taraftarları, Çevik Kuvvet ve Lefkoşa Polis Müdürlüğü mensuplarının eşlik edeceği otobüslerle taşınacak. Kıbrıslı Türk taraftarlar stadın kuzey tribünlerinde oturacak."ifadelerini aktardı.

Kıbrıslı Türk taraftarlar, Ay. Demet (Metehan karşısı) barikatından saat 18.30'da geçecek, saat 19.00'da stada girebilecek. Taraftarlar, önce güvenlik dedektörlerinden geçerek stada girecek, aynı uygulama AEL taraftarlarına da yapılacak.

Stat içerisine herhangi bir şey sokulmasını engellemek için çok detaylı arama yapılacak. Herhangi bir kişi veya takım taraftarının yanında yasak olabilecek bir şey taşıması halinde bu kişinin stada girmesi yasaklanacak."

MAÇI 10 BİN AEL TARAFTARI İZLEYECEK

Bir başka Rum gazetesi Simerini ise AEL'in yeni teknik direktörü Zorze Kosta'nın dün düzenlediği basın toplantısında söylediklerini "AEL İçin Büyük Meydan Okuma... Aslan Aşmaya Hazır... AEL Çok Güçlü Fenerbahçe Karşısında Başarı İnancını Gizlemiyor" başlığıyla birinci sayfasında değerlendirdi.

Bu akşam saat 22.05'te başlayacak maçı izleyecek AEL taraftarı sayısının 10 bin olarak tahmin edildiğini belirten gazete, taraftarların Lefkoşa'daki dernek binaları önünden saat 18.30'da hareket ederek GSP'ye gideceklerini, stat kapılarının ise saat 19.00'da açılacağını yazdı.

BİZE ULAŞIN