Ey ruh geldiysen…

Salı 30.10.2012 00:00
Son Güncelleme: Salı 30.10.2012 09:35
ABONE OL
"Hangi onbirle çıkarsanız çıkın, bu kadar pas hatası yaparsanız her rakibe pozisyon verirsiniz" demişti Aykut Kocaman Limasol deplasmanı sonrası…
Dün akşam evinde 47 maç sonra ilk mağlubiyetini alan takıma bakmak yeterli, bu teşhiste Kocaman'ın yerini anlamak için.
• Stoperlerin sanki yoldan 2 adam çevirmişin gibi. Her pozisyonda çalım yiyorlar. Hamle zamanlaması/üstünlüğü sıfır, kademe hatası desen istemediğin kadar. 2 stoperin ortasındaki rakip forvet, 30-35 metrelik tek pasla kaleciyle karşı karşıya kalıyor.
• İkinci golden önce Antalyaspor 19 saniye pas yapıyor, tek bir müdahale dahi olmadan.
• Kıbrıs Rum Kesimi'nden bir takıma bile 3 ön liberoyla çıkıyorsun, buna rağmen Volkan 4-5 karşı karşıya gol kurtarıyor. Tek pasta düşüyor takım oyundan. Dünle perşembenin tek farkı Antalyalı oyuncuların, Limasol'a göre çok daha kaliteli olması. Onlar atamadı, Antalyaspor attı. Bir o kadarını da kaçırdı.
• Antalya 15 şut çekmiş, Kadıköy'de üstelik… Ve yarıdan fazlası isabetli olmuş (8). Fenerbahçe'nin isabetli şut sayısı ise 6…
• Rum Kesimi takımıyla oynarken bile 70 dakika kaleyi bulan şutu yok Fenerbahçe'nin!.. Limasol'da ilk kaleyi bulan top, maçın bitimine sadece 20 dakika geldi, o da gol oldu zaten.
• Bu sezon 9 maçta sadece 3 kez kazandı bu takım. Üstelik 5'i kendi sahasında, deplasmanlardan biri de İstanbul'da… (Kasımpaşa)
'ONE MAN SOW'LA BURAYA KADAR
• Takım 3 ön liberoyla oynarken pozisyon veriyor. Çok hücumcuyla oynuyor, yine pozisyon veriyor. Üstelik pozisyona girene kadar da maç bitiyor. Hücum planı, müzmin sakat iddialarına inat kariyerinin en iyi daha doğrusu diri günlerini geçiren Sow'a şişirip arkada dua etmekten ibaret. "One man Sow"la da bu kadar oluyor.
• Kuyt en iyi olduğu zamanda bile "yetenek" adamı olmadı. Onu yıldız yapan profesyonelliği, çalışkanlığı ve inatçılığıydı. Yaşına da bağlı olarak eski enerjisi kalmayınca, tüm iyi niyetine rağmen hepten sıradanlaşıyor. Kaybolup gidiyor.
KRASIC TRANSFERİ KİMİN FİKRİYDİ?
• "Krasic benim tercihim değildi" demişti Aykut Kocaman Lig TV'deki canlı yayında. Peki tek adam geçemeyen, Sırbistan gibi bir milli takıma dahi artık çağrılmayan, bu haldeki Krasiç'i hangi "futbol aklı" transfer etti?
• Takımda 5-6 merkez orta saha oyuncusu var. Ama sahaya sürülebilecek tek bir gerçekçi forvet alternatifi yok. Stoperlerin hepsi birbirine yakın ayarda ama hiçbiri "24 ayar" değil. Sol bek desen arkaya adam kaçırıp duruyor.
• Hani Alex'le Emre gidince "teknik direktör takımı olmuştu" Fenerbahçe? Bu düzenin, bu tablonun adı "futbolcu düzeni" değil de nedir peki?
TÜM BUNLARIN SORUMLUSU KİM?
• Evet, hocanın da dediği gibi çok pas hatası yapıyor takım… İyi de kariyerini pas takımı yaratmaya adamış bir hocanın 3 senedir çalıştırdığı Fenerbahçe, bu denli pas fakiriyse sorumlusu kim?
• Evet, çok sakatı var Fenerbahçe'nin… İyi de bu takımı Aykut Kocaman (ve Başkan) kurmadı mı? İhtiyaç anında zerre katkı sağlayamayacaksa bu oyuncular, niye alındılar? Niye tutuldular takımda? "Geniş kadro"nun amacı böyle günler değil midir?
Ayrıca tam takım çıkılıp kazanılan Mersin, G.Antep, Mönchengladbach maçlarındaki sinyaller çok mu farklıydı sanki?
Ezcümle, tüm bu iç karartıcı tablonun, bu transfer karmaşasının, saha içindeki aczin, bir günden bir güne ışık vermeyen futbolun sorumlusu?..
ALEX GİTTİ, YENİ SORUMLU SALİH UÇAN…
Fenerbahçe taraftarı mutsuz… 3 Temmuz sürecinde yitip gitmesini önlediği Başkanı'nın, "Kocaman gururumuzsun" dediği hocasının kendilerine layık gördüğü takımdan, umutsuzluktan, sahada giydiği formanın hangi forma olduğundan habersiz oyuncular görmekten yorgun… Bıkkın… Ruhunu arıyor, ruhunu özlüyor..
Formasını çıkartıp önünde tapınan Luciano'nun, yılmaz savaşçı Lugano'nun, Tornado Appiah'ın, isyankâr Tuncay Şanlı'nın, Şeytan Rıdvan'ın, Schumacher'in, Deli Nezihi'nin, Aziz Pierre'in ruhunu…
Artık bazıları için kalkan yapacak, ardına sığınacak Alex de yok.
Ama demokrasilerde (!) çare tükenmez. Bu defa da Salih Uçan'ı gönderirler olur biter…

degerlibulent/twitter.com