Euro 2020 finali İstanbul'da mı?

UEFA Başkanı Michel Platini'nin, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı değişik ülkelerde yapma projesinde, yarı final maçlarından birinin ya da final karşılaşmasının İstanbul'da oynanmasının öngörüldüğü iddia edildi.

Almanya'nın Bild gazeteside yer alan haberde; Platini'nin 2020 Avrupa Şampiyonası için hazırlattığı projeyi 7 Aralık'ta yapılacak UEFA Yürütme Kurulu toplantısında anlatacağı ve projenin Ocak ayında da karara bağlamasının planlandığı ifade edildi.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolgang Niersbach, Platini'nin söz konusu planı kendisine anlattığını, ancak bunun UEFA Yürütme Kurulu'nun onayından geçmesi gerektiğini belirtti.

Platini'nin projesine göre, Avrupa Şampiyonası'nda 4'er takımlı 6 grup oluşturulacak. Finallere katılan takımlardan FIFA sıralamasında önde yer alan ilk iki takım, grup maçlarına ev sahipliği yapacak. Böylelikle 12 farklı ülkede grup maçları oynanacak. Ülkelerin şimdiki FIFA sıralamasına göre Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaları durumunda 2020'de Berlin, Madrid, Lizbon, Roma, Londra, Atina, Zagreb, Amsterdam, Moskova, Paris, Brüksel ve Basel kentlerinde grup maçları oynanacak. Çeyrek finalden itibaren maçlar tarafsız bölgede oynanacak. Yarı final ve final maçları için ise farklı bir kent belirlenecek. Bunun için en büyük adayın İstanbul olduğu ifade edildi.

DFB Genel Sekreteri Helmut Sandrock, final için neden İstanbul'un en önde gelen aday olduğu yönündeki soruya karşılık, Türkiye'nin 2020 için ve daha önce bir çok kez Avrupa Şampiyonası'nın organizasyonuna talip olduğunu belirterek, ''Bu plan uygulamaya konulursa, yarı final veya finali hak ettiler. Ancak 2020 Olimpiyatları İstanbul'da düzenlenirse yarıştan çıkarlar'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN