İşte Beşiktaş'ın yeni stadı

Bizzat inşaat mühendisi olan Başkan Fikret Orman'ın çizimine göre; açık tribündeki kuleler korunacak. İETT Garajı'na ait 8 bin metrekarelik alan da kullanılarak stadyum genişletilecek. Yapı, Dolmabahçe'nin silüetine uygun inşa edilecek. Muhtemel bir Avrupa kupası finali için kapasitenin 42 bine çıkartılması düşünülüyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Beşiktaş'ın yenileyerek Türk futbolunun hizmetine sunacağı İnö-nü'nün son hali netleşti. Bizzat, inşaat mühendisi olan Başkan Fikret Orman'ın çizimine göre, eski açık tribün tarafındaki kuleler yerinde kalacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın tahsis ettiği İETT Garajı'na ait, 8 bin metrekarelik alan da kullanılarak stat biraz daha geriye çekilecek. Kültür Bakanlığı ile Siyah-Beyazlı yöneticilerin öncelikli hassasiyeti, dış mimariyi korumak olacak. Son maket çalışmada seyirci kapasitesi 38 bin. Ancak rakamın, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi finaline muhtemel ev sahipliği için 42 bine yükseltilmesi gündemde. Kartal'ın bu konudaki en büyük güvencesi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İnönü'de UEFA finali oynatmak istiyoruz." açıklaması. Uzun vadeli hedef, yılda 70 milyon Euro gelir.

Siyah-Beyazlı kulübün Başkanı Fikret Orman, İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi ve Genel Sekreter Mesut Urgancılar, geçtiğimiz hafta sonu İngiltere'nin başkenti Londra'nın önde gelen spor tesislerini inceledi. Cumartesi Emirates'te Arsenal-Fulham maçıyla başlayan tur, pazar Stamford Bridge'deki Chelsea-Liverpool mücadelesiyle devam etti. Heyet, 2012 Olimpiyatları'nda görücüye çıkan Londra O2 Arena'yı da gezdi. Wembley'le tamamlanan 3 günlük seyahat pazartesi sona erdi. Üçlü, burada, bir süre önce anlaşma imzalanan IMG-Doğuş şirketi yetkilileriyle de bir araya geldi. Sponsorluk, reklam, loca ve VIP koltuk satışı gibi hususlarda birlikte çalışılacak olan kuruluşun Emirates ve Wembley'deki faaliyetleri gözden geçirildi. Böylece yeni İnönü projesinde izlenecek yol haritasının hatları belirlendi. Ada yolculuğu camiadaki heyecanı artırdı; fakat ABD'de önemli hizmetler veren Doğuş'un işbirlikçisi IMG, stat tasarımı ve geliştirilmesinden çok yönetimi ve ticari hakların satışı üzerinde duruyor.

IMG-Doğuş'la gerçekleştirilen toplantının, futbol maçları dışında da gelir sağlamaya dair planlar ve pazarlama ağırlıklı içeriğine rağmen stat görselleri de gündeme geldi. Wembley'in görünümünden etkilenen Başkan Orman, kurmaylarına teknik özelliklerine hayran kaldığı O2 Arena'nın işletim modelinin örnek alınması yönünde de rapor verdi.


YENİ İNÖNÜ, TARİHÎ YAPIYA UYGUN OLACAK

Şahsen hazırladığı plana dair son bir beyanatta bulunmadı; ancak Başkan Fikret Orman'ın önceki sözleri, İnönü'nün hiçbir stada benzemeyeceğine işaret ediyor. Orman, "Gıptayla bakılacak bir stat için fedakârlıktan kaçınmayacağız. Kulübe çağ atlatacağız. Tüm detaylara inilmiş ve problemleri çözülmüş bir stadımız olacak." diyor. Yap-işlet-devret modelinin Beşiktaş'a uymayacağını vurgulayan, bunun yerine kendi imkânlarını kullanacaklarını belirten Orman; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın desteğine teşekkür ediyor. Siyah-Beyazlı idareciler, yeni stat için bölgenin tarihî dokusuna uygun bir yapı düşünüyor. BJK Store, müze, sergi alanı ve sinema salonlarına sahip olması öngörülen stadyum, Boğaz'ın silüetini değiştirmeyecek, Bezmialem Valide Sultan Camii'nin manzarası aynı kalacak. İstanbul'un nadide mekânlarından Dolmabahçe Sarayı'nın tam karşısına inşa edilecek stat devasa değil; ancak üst düzey konforda olacak. Kapalı otoparkın yer alacağı İnönü'de, localardan da önemli gelir hedefleniyor. Diğer kulüpler gibi uzun vadeli kiralama yerine işadamlarına sezonluk satışlar gerçekleşecek.


Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba ise ekonomik açıdan geri kalmalarını stada bağladı. Başarılı hoca, "Bizim 10-15 milyon, diğerlerinin 50 milyon doların üzerinde geliri var. Stadı yaptığımızda eşit bir dağılım olacak. Stadımız Türkiye'dekilerin en iyisi olacak." dedi. İnşaat sırasında hangi stadı kullanmak istedikleri sorulunca Aybaba şu cevabı verdi: "Olimpiyat Stadı'nı düşünmüyoruz. Kasımpaşa Stadı da bize küçük."


BİZE ULAŞIN