Tarihi formayla motivasyon

500. maçın basın toplantısını İsmet Yurtsü'nün 51 yıl önce giydiği ve üzerinde kanı olan formayla yapan Abdullah Avcı, "Bu forma önemli. Gönüllerde ay-yıldız çarpmalı" dedi

Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ay-yıldızlı ekibin 89 yıllık tarihindeki 500. maçını oynamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Avcı, "İlk golümüzü atan Zeki Rıza Sporel'e, 643 futbolcumuza, formayı 120 kez giymiş Rüştü Reçber'e, Milli Takım teknik direktörlüğünü 92 kez yapmış Fatih Terim'e teşekkür ediyorum" dedi. 1960'lı yıllarda milli formayı giyen İsmet Yurtsü'nün hediye ettiği formayla toplantıya gelen Avcı, "Futbolcuların gönlünde ay-yıldızın çarpması inanılmaz güzel duygu. Yurtsü'nün 'Milli takım formasına yüreğini ortaya koyanlar layıktır' ifadesi çok önemli" diye konuştu. Abdullah Avcı, Cuma günü ligde maçı olan G.Saraylı oyuncuları dinlendirip dinlendirmeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Kulüplerimizin Avrupa'da bizi temsil etmesi önemli. Bunu düşüneceğiz. Keşke cumartesi oynasalardı."

SADECE SABAH VARDI
İsmet Yurtsü'nün, 1961 Dünya Kupası elemelerinde Rusya'ya 1-0 kaybettiği maçta kanla bezenen formasını Abdullah Avcı'ya verişini sadece SABAH izlemişti. Büyük buluşmayı, 12 Ekim Cuma günü okurlarımıza, "Bu forma nasip olmaz herkese" başlığıyla duyurmuştuk. Yurtsü, o gün "Formam sandıktaydı. Ait olduğu yere vermek istedim. Milli forma, yüreğini ortaya koyacak kişilere layık" demişti.

5 KITADAN 82 ÜLKE
Bugüne kadar 5 ayrı kıtadan 82 ülkenin takımı ile karşı karşıya gelen A Milli Takım, 499 kez sahaya çıktı. En çok maçı Fatih Terim (92) yönetiminde oynayan ay-yıldızlı ekibin gol kralı Hakan Şükür (51 gol). En çok milli olan ismi Rüştü Reçber (120), kaptanlık rekoru ise Turgay Şeren'e (35) ait. Danimarka'ya karşı 8 maçta 1 galibiyet, 4 beraberlik, 3 yenilgi aldık. 6 gol attık, 10 gol yedik.

LÜKS YAŞAMA PARA GEREK
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, SARAR'la yapılan anlaşmadan kaç para alındığı sorusuna imalı cevap verdi: "Federasyondaki odama parmak iziyle giriyorum. İçerde de masaj yapıyoruz. Televizyonlarda ihaleye fesat karıştıran veya personeli zorlayan, 'bu firmayı alın' diyen insanları çıkarıp, Türk futbolunu yönlendirmeye çalışıyoruz. Bunlar kolay değil. Rakamı söylemeyeceğim." Demirören, 2014 Dünya Kupası'na gitmekte zorlandığımız için hoca ve futbolcularla ilgili yorumların da rahatsız olduğunu söyledi.

HADİSELİ ŞÖLEN!
Futbol Federasyonu, Milli Takım'ın 500. karşılaşması öncesinde, geçmişte A Milli Takım'da görev alarak büyük katkılar sağlamış futbol adamlarına teşekkür edecek. Geçmiş TFF başkanları, teknik direktörler ve A Milli futbolcularının özel olarak davet edildiği karşılaşma öncesinde, 4 ayrı kategoride futbol adamlarına, verdikleri hizmetler dolayısıyla plaket takdim edilecek. Karşılaşma öncesinde sanatçı Hadise de mini bir konser verecek.

GENÇ TURKCELL'Lİ YAŞADI
Danimarka maçında Turkcell Akıllı Bilet uygulaması var. TT Arena'daki maçı izlemek isteyenler SMS ile cep telefonunundan talep yapabilecek. Ayrıca "Genç Turkcellliler" bir bilete bir bilet hediye kampanyasından yararlanacak. Bilet ücreti cep telefonu faturasına yansıyacak. Akıllı bilet alanlar stada geldiklerinde özel gişelerde bileti cep telefonundan okutup maça girecekler.

TÜRKİYE - DANİMARKA TÜRKİYE'NİN KANALI ATV'DE
Türkiye'nin Danimarka ile oynayacağı ve tarihindeki 500. maç olması nedeniyle büyük önem taşıyan karşılaşma, saat 21.00'den itibaren atv'den canlı olarak yayınlanacak.
BİZE ULAŞIN