MHK Başkanı'ndan Aydınus açıklaması

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Eskişehirspor-Fenerbahçe maçının hakemi Fırat Aydınus'un sarı-lacivertli futbolcuyu neden oyundan attığını açıkladı.

Alp, Lig TV'de Maraton programına telefonla başlanarak, Fenerbahçeli futbolcu Caner Erkin'in hakem Fırat Aydınus tarafından oyun atılmasının nedenini anlattı. Zekeriya Alp, Caner'in, "Bunu da vermeyeceksen neyi vereceksin lan" şeklindeki sözleri nedeniyle Aydınus tarafından oyundan atıldığını söyledi.

"AVRUPA'DA MAÇ YÖNETMEK İÇİN TÜRKİYE'DE DE İYİ MAÇ YÖNETMELİ

MHK Başkanı Alp, Türk hakemlerinin Avrupa'da son yıllarda sıkça boy gösterdiğini belirterek, "Bu başarıyı devam ettirmek için bizim onlara yardımcı olmamız lazım. Diyelim ki Fırat Aydınus dünkü maçta hata yaptı. Önemli olan Fırat Aydınus'un bu kadar üzerine gidilmesi doğru mudur? Hakemlerimiz Avrupa'da maç yönetmeye gidiyorlar. 4 maça giden altışar hakem Avrupa'da kaç maç yönetti biliyor musunuz? Avrupa'da maç yönetmek için Türkiye'de de iyi maç yönetmeli dedi.

"FUTBOLCULAR HAKEMLERE YARDIMCI OLMUYOR, EN UFAK ŞEYDE YERLERDE YATIYORLAR

Zekeriya Alp, Türkiye'de hakemlerin zaman zaman hatalı maçlar yönettiğini ifade ederek, "Neden hata yaptıklarını anlatıyorum. Ülkemizde maalesef futbolcularımız hakemlerimize yardımcı olmuyorlar. En ufak şeyde yerlerde yatıyorlar. Buna ne gerek duyuyorlar. Hakem zaten kararını vermiş. Ne gerek var bunlara? Hakemlerin iyi maç yönetmesi için kenar yönetimlerinin yardımcı olması lazım. Futbolcuların yardımcı olması lazım. Futbolumuz böyle giderse, Türk futbolunu çok kötü günler bekliyor. Kaosa doğru gidiyoruz. Bizdeki sistem çok basit. Hakemlerimiz 8'in altında not alıyorsa. 2 maç dinlendiriyoruz. Bu tamamen gözlemcilerin raporuna bağlı. Sadece rapor değil, daha sonra bu rapor bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Bu puanlar o hakemin notlarına ilave ediliyor diye konuştu.

BİZE ULAŞIN