İhmal değil talihsizlik

İsmail Köybaşı'nın 5 ay 20 gün sonra bu kez idmanda çapraz bağlarının kopmasını hocası ve doktorlar böyle yorumladı

Beşiktaş camiası, İsmail Köybaşı'nın yaşadığı şanssızlığın şokunda... 29 Mayıs 2012 tarihinde Bulgaristan'la oynanan maçta çapraz bağları kopan 23 yaşındaki oyuncunun önceki gün yapılan idmanda istasyon çalışması sırasında aynı şekilde sakatlanması akıllara "İhmal mi var" sorusunu getirdi. Ancak yaşanan sakatlığın ihmal değil, büyük bir talipsizlik olduğu yorumlandı. Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, İsmail Köybaşı'nın durumuna üzüldüklerini belirtip, "Yeniden sakatlanmasında herhangi bir ihmal yok. Tedavi süreci 5 ay 20 gün oldu. Her programı doktor kontrolünde uyguladı. Hatta biz bu perşembe A2 maçında kendisini oynatmayı düşünüyorduk. Geçen hafta bu düşünceye sahiptik, ama bir hafta daha beklemeyi uygun bulduk. Kendisi hazırdı" ifadelerini kullandı.

BAŞÖZ: BACAĞI DA KASLARI DA İYİYDİ
Beşiktaş Kulübü doktoru İsmail Başöz, İsmail'in çalışmalara erken başladığı yönündeki eleştirilere karşı çıktı. "Meslek hayatımda gördüğüm en çalışkan oyunculardan biriydi. Önce hastanede 3-4 ay tedavi programını uyguladı. Neredeyse, biz kendisini frenliyorduk. Yapılması gereken bütün çalışmalarını, tespit edilen program dahilinde yapıyordu. İdmandaki sakatlığı tamamen talihsizlik. İdmandaki çalışmaların daha ağırlarını rehabilitasyon çalışmalarını gerçekleştirdi. Rehabilitasyon süreci 5 ay 20 gün sürdü. Dünya ortalaması da 5 ile 7 ay arasındadır. Yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Bacağı çok hazırdı. Kas kuvveti iyiydi. Basketbol oyunları bile yaptık."

İKİ DOKTORDAN İSMAİL KÖYBAŞI YORUMU:

3 ayda da dönebilir, 7-8 ay da sürebilir
Prof. Dr. Burhan Uslu
Çapraz bağ yırtığında çok iyi bir rehabilitasyon süreci geçirilmesi önemli. Bu sakatlıktan üç ayda da dönülebilir, 7-8 ayda da... Rehabilitasyonun son derece iyi götürülmesi gerekir. Sporcu, o zaman kolay bir şekilde spora dönebilir. Ama ameliyat olursun, rehabilitasyonun da iyi gider, yürürken ayağın bir takılır, dizin döner ve çaprazlar yine kopar. Bu da mümkündür. Rehabilitasyonun önemi şurada: Bağın tamamen iyileşmesi bir yılı bulur. Bu süreçte adeleleri güçlendirmek gerekir. İsmail'in ikinci sakatlığını talihsizliğe bağlıyorum.

Fizik tedavi süreci büyük önem taşıyor
Prof. Dr. Aziz Alturfan - Universal Hastaneler Grubu
Ön diz çapraz bağ ameliyatları sonrası iyileşme süreci ortalama 5 ile 6 ay arasındadır. Ameliyat sonrası en önemli şey fizik tedavi sürecidir. Sporcunun sahalara dönme süreciyle ilgili olarak yaşın çok önemi yoktur. Kişinin aynı yerden yaşadığı bu sakatlık tamamen şanssızlık. Fakat bu sakatlıkla kişinin spor hayatı tehlikeye girmez. Sadece tedavi süreci uzar.

BİZE ULAŞIN