Alex Ferguson'dan tarihi itiraf

Terim'in davetini geri çevirmeyen Ferguson çok sıcak geçen görüşmede kırmızı şarap içti, "G.Saray'la eşleşmeyi hiç istememiştim... Çünkü İstanbul'daki atmosfer bizi olumsuz etkiliyor. Gruptan kesinlikle çıkacaksınız" dedi...

Türkiye, Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Manchester United karşısında kazandığı zaferi konuşuyor... Fakat 1-0'lık galibiyet kadar gündeme oturan bir başka konu da karşılaşmanın ardından İngiliz devinin efsane teknik direktörü Sir Alex Ferguson'un Galatasaraylı yöneticiler ve teknik heyetle buluşması oldu. Özellikle Fatih Terim, Abdurrahim Albayrak ve Ferguson'un samimi görüntüleri herkesin dikkatini çekti. Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren buluşmanın ayrıntılarına ulaştı. Manchester'da kendilerine yapılan mükemmel ağırlama nedeniyle Fatih Terim ve Galatasaraylı yöneticilerin günler öncesinden bu organizasyonun hazırlığını yaptığı belirlendi. Karşılaşmanın bitiminin ardından Terim'in davetini geri çevirmeyen Ferguson saat 23.50'de Galatasaraylı yöneticiler ve teknik heyetle bir araya geldi. İskoç teknik adamın Sarı-Kırmızılı takım hakkında övgü dolu ifadeler kullandığı öğrenildi.

YÖNETİCİLER AYRILDI, TEKNİK HEYETLER FUTBOL SOHBETİ YAPTI
Tarihi görüşme, G.Saray soyunma odasının karşısında yer alan Fatih Terim'in özel ofisinde yapıldı. Alex Ferguson davete tek katılırken, Galatasaray'dan ise Fatih Terim, Ümit Davala, Hasan Şaş, Ali Dürüst, Refik Arkan, Sedat Doğan ve Abdurrahim Aybayrak buluşmada yer aldı. Futbol sohbetinin koyulaşmasının ardından yöneticiler Ferguson'la vedalaşırken bu kez İskoç teknik adamın yardımcıları ve Galatasaray'ın kondisyoneri Scott Piri buluşmaya katıldı. İkram edileh şarabı içen Ferguson'dan Sarı-Kırmızılı takımla ilgili çok önemli bir itiraf geldi.

"GENÇ OYUNCULARIM STADIN ATMOSFERİNDEN ÇOK ETKİLENDİ"
Kuralar çekilmeden önce Galatasaray'la eşleşmeyi hiç istemediğini söyleyen Ferguson, "Daha önce buraya birçok kez geldik. İstanbul'un atmosferi bizim takımı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Galatasaray'ın bizim grupta bakmasını arzu etmemiştim. Oynadığımız iki maç da beni haklı çıkardı" dedi. Türk Telekom Arena'ya hayran kaldığını söyleyen kurt teknik adam, "Burası harika bir stat olmuş. Ses o kadar büyük bir baskı yaratıyor ki, genç futbolcularım bundan çok olumsuz etkilendi. Yenilginin faktörlerinden birisi de buydu" ifadesini kullandı.

"ÇOK KALİTELİ BİR TAKIMSINIZ. AVRUPA'DA ÖNÜNÜZ AÇIK"
Ferguson'un son olarak Galatasaray'ın gruptaki şansını değerlendirdiği öğrenildi. İskoç hocanın, "Çok kaliteli bir takım olmuşsunuz. Gruptan ikinci olarak çıkacağınızdan eminim" dediği belirlendi. Öte yandan görüşme sırasında, New York'ta bulunan Başkan Ünal Aysal, Ali Dürüst'ü aradı. Dürüst, Başkan Aysal'a, "Başkanım hiç bilmediğiniz bir konu var. Biz bu maçı Abdurrahim Aybayrak sayesinde oynadık. Eğer o taraftarları sakinleştirmeyip, kafileyi başka kapıdan çıkartmasıydı maç tatil olacaktı" dedi.

HELAL OLSUN ALEX FERGUSON'A
Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli teknik adamlarından biri olan Ferguson samimi tavırları herkesi kendine hayran bıraktı. G.Saraylı yöneticiler, "Helal olsun. Müthiş bir insan" dedi.

BEN O ZAMAN 20 YAŞINDAYDIM
Sohbet sırasında konu, 1993'teki unutulmaz zafere de geldi. Ümit Davala, Ferguson'a, "Ben o zaman 20 yaşındaydım. 2. zafer için 19 yıl bekledim" deyince kahkahalar koptu.

KİM BİLİR BELKİ BİZ DE O FİNALDE OLURUZ!
Ferguson, Fatih Terim ve Abdurrahim Albayrak'ı Londra'da oynanacak Şampiyonlar Ligi finaline davet etti. Fakat Terim, "Kim bilir belki biz de o finalde oluruz" deyince Ferguson da "O zaman siz bizi davet edersiniz" yanıtını verdi.

DUVARDA KUPA POZU VAR
Görüşmenin yapıldığı odada Fatih Terim'in 1981-82 sezonunda Türkiye Kupası'nı kaldırırken fotoğrafı bulunuyor.

SAAT 23.50'DE GELDİ
Maçın sona ermesinin ardından futbolcularıyla kısa bir toplantı yapan Ferguson saat 23.50'de Terim ve yöneticilerle bir araya geldi.

FERGUSON YAPRAK SARMAYA BAYILDI
Alex Ferguson ve yardımcılarına 1 saat 10 dakika süren görüşmede özel üretim bir şarap ikram edildi. Masada ayrıca kurutulmuş et, meyva tabağı, havyar, somon kanepe, yaprak sarma, kurabiye, patates cipsi ve peynir tabağı yer aldı. Ferguson özellikle yaprak sarmaya hayran kaldığı ve "İnanılmaz lezzetli. Hemen tarifini öğrenmeliyim" esprisi yaptığı öğrenildi. Odada bulunanlardan sadece Abdurrahim Albayrak'ın şarap içmemesi de dikkat çekti.

40 YILLIK DOST GİBİLER
Fatih Terim ve Abdurrahim Albayrak'ın Alex Ferguson'la samimi sohbeti dikkat çekiciydi. Özellikle Albayrak'ın dünyaca ünlü İskoç teknik adamla sohbeti, ortamda bulunan herkesi güldürdü.

BİZE ULAŞIN