Faul yapan futbolcuya 50 bin Avro ceza

Almanya'da 6 ligde oynanan bir karşılaşmada bir faul sonrası rakibinin ayağını kıran futbolcu 50 bin Avro tazminat ödeyecek.

Hamm Yüksek Eyalet Mahkemesi, daha önce Dortmund Eyalet Mahkemesinin verdiği kararı onayarak, faul yapan oyuncunun rakibine 50 bin Avro acı parası ödemesini kararlaştırdı.

Kararda, bir futbolcunun kurallar dahilinde ve fair-play oyun tarzıyla rakibini yaralaması durumunda tazminat ödeyemeyeceği, ancak söz konusu davada davalının Almanya Futbol Federasyonu'nun (DFB) kuralına aykırı ve acımasız davrandığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edildiği belirtildi.

Dizinden ağır yaralanan davacının, mesleği olan boyacılığı olaydan sonra 2 yıl sonra da icra edemediği kaydedildi.

Alman Futbol Federasyonu'nun Başkan Yardımcısı Karl Rothmund, bu kararın futbola genel bir etkisinin olup olmayacağı konusunda kararın gerekçesine bakılması gerektiğini ifade etti.

Futbolcu Sendikası VdV'ın hukukçusu Frank Rybak, kararı olumlu karşılayarak, futbolcuların bundan böyle acımasız fauller sonrası dava açmaları halinde, bu tür kararlar bekleyebileceklerini belirtti.

Hamm Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin verdiği bu kararın yeni birşey olmadığını ifade eden Rybak, özellikle alt liglerde böyle kararların alındığını, profesyonel alanlarda ise böyle kararların nadir olduğunu kaydetti.

Rybak, futbolcuların sahaya girdiklerinde sakatlanabileceklerini hesaba katmaları gerektiğini, faul yapana karşı açılan tazminat davasında bunu kasten yaptığını ispatlanmasının ise zor olduğunu bildirdi.

Benzer bir olayda Bochumlu futbolcu Matias Concha, 2010 yılında oynanan karşılaşmada sakatlanması sonucu kendisine faul yapan Union Berlinli rakibi Macchambes Younga-Muhani hakkında Berlin Eyalet Mahkemesi'nde dava açmış ancak mahkeme davayı red etmişti.

BİZE ULAŞIN