Olay savcıdan F.Bahçe açıklaması

İstanbul'da düzenlenen 'Uluslararası Savcılar Forumu'nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan eski UEFA Başmüfettişi Pierre Cornu, istifasının Fenerbahçe ile ilgisinin olmadığını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen ve 2 gündür devam eden 'Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Konusundaki 15. Uluslararası Savcılar Forumu' bugün sona erdi. Programın bitiminde Pierre Cornu basın mensuplarının sorularını cevapladı. İstifasının sebebinin Fenerbahçe olmadığını ifade eden Cornu, Fenerbahçe taraftarının, takımlarının Avrupa kupalarına gidememesi sebebiyle kendisine kızgın olduğunun hatırlatılması üzerine, "İstedikleri şeyi düşünebilirler, yorum yok." ifadelerini kullandı.

Toplantı süresince İstanbul'da harika bir zaman geçirdiğini dile getiren Cornu, katılımcılarla inanılmaz boğaz turu yaptıklarını söyledi. Cornu, Fenerbahçe hakkında yorumda bulunmayacağını yineledi.

"ŞİKEYLE MÜCADELE İÇİN ULUSLARARASI GİRİŞİM GEREKLİ"

Pierre Cornu, şike konusunda uluslararası girişimde bulunarak yasa çerçevesi oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ev sahipliğini yaptığı 'Organize Suçlarla Mücadele' temalı 15. Uluslararası Savcılar Forumu'na katılan UEFA Başmüfettişi Pierre Cornu önemli açıklamalarda bulundu.

UEFA ve FIFA'nın merkezinin de bulunduğu İsviçre'de yerel bir mahkemenin 'Şike İsviçre kanunlarına göre yolsuzluk değildir' diyerek beraat kararı verdiğini aktaran Coruo, "Burada aslında 'İsviçre kanununda şike suç değildir' demek çok yanlış bir şey. Uluslararası girişimlerde bulunarak bir yasa çerçevesi oluşturmak zorundayız. Bu sayede ancak bu insanların yaptırımlara tabi tutulması mümkün olabilir." dedi.

BİZE ULAŞIN