UEFA'dan şike kararı

Perşembe 23.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 23.05.2013 19:01
ABONE OL
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) şikede zaman aşımını kaldırdığını ve tespit edilmesi durumunda eskiye dönük şike olaylarında da karar verileceğini duyurdu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da toplanan UEFA'nın yönetim kurulu üyeleri çeşitli gündemleri ele alarak çeşitli kararlar verdi. Şike ile ilgili alınan kararda, artık zaman aşımı olmayacak. Şikenin hangi tarihte yapıldığına bakılmaksızın tespit edildiği anda gerekli cezaların verileceği belirtildi.

UEFA TÜM ORGANİZASYONLARINDA DOPİNG TESTİ YAPACAK

Alınan kararlardan bir diğeri ise doping olayı. 2013-2014 sezonundan geçerli olmak üzere UEFA düzenleyecek olduğu tüm organizasyonlarda sporcuları doping testine tutacak. Alınan idrar örneklerine ek olarak kan örnekleri de alınacak. Bu uygulama sadece Avrupa şampiyonası finalinde geçerli idi.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, alınan kararlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Futbolun doping ile hiçbir bağlantısı olmadığını göstermek için gereken her şeyi yapacağız." diye konuştu.

PFDK ESKİ ÜYESİ KAZMAZ: TFF'YE DE MAHKEMELERE DE ŞİKAYET YAĞAR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Disiplin Kurulu Üyesi ve spor hukukçusu avukat Remzi Kazmaz ise UEFA Yönetim Kurulu'nun aldığı bu kararın sakıncalı olduğunu ve Türkiye'de kaosa yol açacağını söyledi.

Avukat Kazmaz, şikede zaman aşımının kaldırılması durumunda tozlu raflarda birileri tarafından saklanan belgelerin ortaya çıkarılacağını, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve mahkemelere ihbar yağacağını söyledi.