"Türk futbolu bir kaostan geçti"

Cuma 24.05.2013 00:00
ABONE OL
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal, "Husumetli takımlarımızın, mutlak surette başta kulüp başkanları,yöneticilerini bir araya getirme görevinin bana düştüğünün de farkındayım. Bunun için uğraşıyor ve çaba gösteriyorum. İnşallah, önümüzdeki sezon futbolda şiddet ortadan kalkacak" dedi.

Şike iddialarıyla 3 Temmuz 2011'de başlatılan operasyon sonrası yaşanan süreçte, Türk futbolunun ciddi zarar gördüğünü belirten Ünal, milli takıma ceza verilmesi, bazı takımların Avrupa kupalarına katılamaması gibi ihtimallerle karşı karşıya kalındığını anımsattı.

"Türk futbolu bir kaostan geçti" diyen Ünal, "Şahsımın Kulüpler Birliği başkanlığında, Federasyon Başkanı Sayın Yıldırım Demirören'le Türk futbolunu, bu kaostan çıkarttığımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımızın, Gençlik ve Spor Bakanımızın destek ve katkılarını göz önünde bulundurmak durumundayız. Futbol ekonomisi tekrar canlanıyor. Kombine bilet satışları, sponsorlar ve taraftarların tribünleri doldurması, en büyük hayalimiz çünkü futbolumuz, taraftarla güzelleşiyor" ifadelerini kullandı.

Ünal, öte yandan, Galatasaray ile Fenerbahçe'nin Avrupa'daki başarılarına değinerek, "Galatasaray takımımız, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finalde Real Madrid gibi bir dünya devini yenerek elendi. Yine Fenerbahçe takımımız, UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale kaldı. Bir maç daha kazanmış olsa, final oynama hakkı elde edecekti. Oraya kadar nasipmiş. Bunlar, çok büyük başarılar. Ülke puanımızı da yükselttiği için gözardı etmememiz gerekiyor. İnşallah, darısı milli takımımızın başına olur" diye konuştu.

-Futbol, dostlukları pekiştirmeli-

Futbolun dostlukları pekiştirmesi gerektiğini vurgulayan Ünal, şunları kaydetti:

"Futboldaki şiddeti esefle kınıyorum. Futbolu sevmemiz lazım, çok başka bir şey. On binlerce kilometre ötedeki insanlara köprü görevi görebilen, dostlukları pekiştiren bir oyun. Onun için de dünyada ciddi bir sektör oldu. Ekonomik açıdan baktığınızda, bugün dünyada ekonomisi ilk 5'te yürüyen gelirlere sahip bir Türk futbolu var. Onun içindir ki, önümüzdeki sezon daha iyi işler olması gerektiğine inanıyorum. Husumetli takımlarımızın, mutlak surette başta kulüp başkanları, yöneticileri olmak üzere bir araya getirme görevinin bana düştüğünün de farkındayım. Bunun için uğraşıyor ve çaba gösteriyorum. İnşallah, önümüzdeki sezon futbolda şiddet ortadan kalkacak."

Ünal, 25 yeni stadyumun, 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Yasa"nın tam anlamıyla uygulanmasına imkan sağlayacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Çünkü bütün stadyumlarda kamera sistemi, e-bilet modelinin olması şart. O anlamda bunu uygulayabilmeniz için de statların, fiziki şartlarının iyi olması gerekiyor. Yeni yapılan stadyumların birçoğu da iki yıl içinde bitiyor. Onun içindir ki, daha iyi ortamda taraftarlarımızın maç seyredebileceği, gün boyu vakit geçirebileceği, çocukların, hanımefendilerin, talebelerin stadyumlara gelmesini sağlayacak ortamları yaratabileceğimizi düşünüyorum. Sayın Bakanımız Suat Kılıç da bu konuda çok hassas davranıyor. En son derbide yaşanan olaylar, hepimizi üzdü. Maalesef, yakışmayan hareketlerdi. Fair-play'e herkesi davet ediyoruz. Bakan Bey, Galatasaray'dan Drogba, Fenerbahçe'den Webo'yla yemek yedi. O kaos ortamını gidermeye çalıştı. Biz de sonuna kadar destekçisiyiz."