Trabzonspor başkanını seçiyor

Trabzonspor Kulübü Olağan Genel Kurulu'nun ikinci gün oturumu başladı. 19 Mayıs Spor Salonu'nda yapılacak genel kurul ile bordo-mavili kulübün 67. genel kurulunu yapılıyor.

Kongrede bugün başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek. Yeni seçilecek başkan ise bordo-mavili kulübün 15. başkanı olacak. Genel kurulda 6 bin 920 üye oy kullanacak.

Genel Kurul'da ilk önce başkan adayları İbrahim Hacıosmanoğlu, Muharrem Usta, Metin Atasoy, Hakan Kulaçoğlu ve Emre Aksoy başkan kulüp başkanlığı için yarışacak. 5 adayın yarıştığı kongrede başkan adayları konuşmalarını yaptı.

BAŞKAN ADAYLARI GENEL KURUL ÜYELERİNE SESLENDİ
Trabzonspor'un Olağanüstü Genel Kurulu'un ikinci gününde başkan adayları genel kurul üyelerine seslendi.

19 Mayıs Spor Salonu'nda başlayan ve yapılacak olan seçimle son bulacak olan Trabzonspor'un 67. Olağanüstü Genel Kurulu'nda kura çekimi sonrası genel kurul üyelerine ilk seslenen isim Emre Aksoy oldu. Aksoy, büyüklerinden bayrağı devralmaya geldiğini belirterek, "Fatih'in İstanbul'u fethettiği gibi şampiyonluklar yaşamaya geldik. Trabzonspor'u ayağa kaldırmak için göreve talip olduk. Genel Kurul üyeleri teveccü gösterirse Trabzonspor'un makus talihini değiştireceğiz. Göreve gelirsek yeni bir Trabzonspor'un temellerini atacağız. Trabzonspor'u kurumsal anlamda yeniden yapılandıracağız. Kulübü sağlam temelleri üzerinde oturturacağız. Göreve gelirsek ilk işlerimizden biri de yerli ve yabancı olmak üzere geniş bir transfer harekete başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Aksoy, genel kurul üyelerinin desteğini isteyerek "Uyayan devi uyandırmaya talibiz. Hep birlikte omuz omuza yürüyerek taraftarıyla , oyuncusuyla yeniden Trabzonspor ruhunu o takıma yüklemeye tabiliz. Trabzonspor'un Trabzon'dan yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Makamın, koltuğuna değil ona hizmet etmeye talibim" dedi.

KULAÇOĞLU'NUN TEKNİK DİREKTÖRÜ MUSTAFA REŞİT AKÇAY
Aksoy'un ardından söz alan ikinci isim ise Hakan Kulaçoğlu oldu. Trabzonspor'u büyüten başkanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Kulaçoğlu, "Trabzonspor 'u bu zor süreçte 5 aday ile yarışarak Trabzonspor'a büyük bir imaj kazandırdı. Şimdiye kadar söylediklerimizi pratiğe geçirme adına ekibimle beraber Trabzonsporlular'ın huzurundayız. Trabzonspor gibi büyük bir kulübe hizmet etmeye talibiz. İki yıl önce Lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası ve Süper Kupa'yı kazanan yönetimin başında bulunan sayın Sadri Şener'e başarılarında ötürü teşekkür ediyorum. Onlar tarihteki yerlerine aldılar. Allah bize onların sağladığı başarıların daha fazlasını nasip etsin. Trabzonspor'un hakkı gasp edildi. Bu moral bozukluğu Trabzonspor'u maddi ve manevi zarara verdi. Trabzonspor'un Türk futbolunda iyi örnek olarak konumunu sürdermesi gerekiyor" diye konuştu.

2010-11 sezonu şampiyonluk Kupası'nın UEFA ve yargı sürecinin ardından Trabzon'a geleceğini belirten Kulaçoğlu, "Trabzonspor'un kupası bir başka takımın müzesindedir. Trabzonspor'un hak, hukuk ve temiz futbol adına hak arama mücadelesi devam edecektir. 'Trabzonspor'un tarihini yazacağız' diyorlar. Tarih bilmeyenler bunu diyor. Trabzonspor tarihini yazacaklar, yazmış zaten. Trabzonspor'a yazsanız yazsanız ilgisizliğiniz tarihini ve bilgisizliğinizin tarihin yazarsınız. Trabzonspor siyaset üstüdür. Ne sağ yatalım ne sola yatalım. Hepimizin paritesi Trabzonspor olsun" şeklinde konuştu.

Kulaçoğlu, göreve gelmeleri halinde büyük yürüyüşü 1461 Trabzon Teknik Direktörü Mustafa Akçay ile başlatacaklarını söyledi.

METİN ATASOY,"BİZE KİMSE 'SUS' VE 'DUR' DİYEMEYECEK"
Trabzonspor'un diğer başkan adayı Metin Atasoy ise uzun yıllardır kulübün içinde olduğunu ifade edrek "Adaylık için yarışan 5 arkadaşımız bir birinden kıymetli. Gönül isterdi ki daha çok aday olsun. Demokrasinin güzelliği budur. Zor ve sıkıntılı bir dönemde Trabzonspor'a talip olan var ise bundan gurur duymalıyız. Zor dönemde aday arkadaşlarımın kulübe sahip çıktıkları için kutluyorum ve başarılar diliyorum. Trabzonspor bizim için egomuzu tatmin etme yeri değildir. Bazıları sokaktan geçerken Trabzonspor'a aday olalım diyebiler ama biz uzun yıllardır bu kulübün içindeyiz. Trabzonspor'un zor günlerinde olsun, iyi günlerinde olsun her zaman kulübün yanında olduk, maçlarına gittik. Aklımıza geldiği için başkan adayı olmadık. Trabzonspor bizim için bir yaşam şeklidir. bir mecburiyettir."dedi

Trabzonspor'un güçlü bir camia olduğıunu belirten Atasoy, "Kulübün problemleri vardır. Bu camia güçlüdür ve bu problemleri çözer. Göreve gelirsek hiç bir zaman tek başımıza hareket etmeyeceğiz. Ekibimle birlikte karar vereceğim. Biz isyanı temsil eden bir kültürden geliyoruz. Haksızlağa karşı isyanımız devam edecektir. Trabzonspor ciddi anlamda erozyona uğramıştır. Kimse bize 'sus' diyemeyecektir, 'dur' diyemeyecektir. Bunun bedelini neyse ödemeye hazırız" dedi.

Trabzonsporun en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu belirten Atasoy, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben ekibim seçildiğimiz takdirde açılacak yeni sayfada Trabzonsporlular'ın omuz omuza verdiği, büyük bir camianın inşasına çalışacağız. Bıkmadan, usanmadan birlik ve beraberlik içinde bu kutsal görevi yürütmeye çalışacağız. Bizim kupamız göz göre göre alınmıştır. Kim bu kupamızı almışsa onu iade etmek zorunda kalacaktır. Sürçilisan ederek Sadri Şener hakkında ağızımdan biz söz çıktı. Kendisinden özür diliyorum ve hakkımı helal ediyorum."

İBRAHİM HACIOSMANOĞLU "TRABZONSPOR'UN KÖKLÜ DEĞİŞİME İHTİYACI VAR"
Trabzonspor başkan adayı İbrahim Hacıosmanoğlu ise konuşmasında bordo-mavili kulübün köklü bir değişime ihtiyaç olduğunu söyledi. Hacıosmanoğlu "Altyapısından tutun, profesyonel yönetimine, ticari ve kurumsal yapısının oluşturulup yönetilmesi için projelerimiz hazır. Her kim olursa olsun Trabzonspor başkanlık koltuğunda oturan insan yanına en az 10 Anadolu kulübü alamıyorsa o koltukta oturmaya hakkı yoktur. Trabzonspor'un birlikteliğe ihtiyacı var. Kongre süreçlerinde hem bundan bahsederiz ama olmaz. Trabzonspor başkanı o koltuğa oturduktan itibaren gurur ve hassasiyetlerini bir kenara bırakarak camianın paydaşlarını birlik altında toplamalıdır. Trabzonspor'un ve Anadolu takımlarının önünün kesilmemesi adına, Türk futbolunu hegemonyası altına alan zavallı kişilikler ve emek hırsızları futbol dışına atılmalıdır. Zavallı ama kendi camialarının gücünü kullanarak Türk futboluna yön vermeye çalışanları futbolun dışına atmak bizim de namus borcumuzdur" dedi.

"Şampiyonluk kupasının nasıl Trabzon'a geleceğinin hukuki açıdan yön ve yöntemini biliyorum" diyen Hacıosmanoğlu "Bugüne kadar 'O kupayı müzemize koyacağız' diyordum. Ama Ankara'da yaptığım bir toplantıda bir arkadaşımızın önerisi çok hoşuma gitti. Öğretim görevlisi arkadaşımız, 'Bu kupa kirlenmiştir, müzemize yakışmaz. Sahilde bir anıt yapıp, (bu kupa kirli ellerden alınmıştır) diye yazarak oraya koyalım' dedi. Biz de öyle yapacağız. Trabzonspor'un Türk futbolunu yönlendirecek yüreğe ve lidere de ihtiyacı var. Bizim dönemimizde Trabzonspor'a siyaset iliklerine kadar girecek ama Trabzonspor'u kullanan bir siyaset değil, Trabzonspor'un kullandığı bir siyaset olacak" ifadelerini kullandı.

MUHARREM USTA "TRABZONSPOR'UN SAHİBİ DELEGELERDİR"
Muharrem Usta ise Trabzonspor'un sahiplerinin delegeler olduğunu belirterek, "İster 6 ay, ister 26 ay görev versinler, hepsine varız. Biz delegelerin verdiği kararla yolumuza devam edeceğiz. Trabzon'un Yeşilova Köyü'ndenim. Hayatta çok mücadele ederek 13 bin kişinin çalıştırdığı Türkiye'deki en büyük sağlık kurulunun patronu, yönetim kurulu başkanı, konumundayım. Trabzonspor'a ve basketbol takımına bugüne kadar Trabzonsporumuz diye sokak sokak koşuşturarak bugüne kadar 5 milyon destek sağladım. Trabzonspor'un bundan önce olduğu gibi bundan sonra da biz arkadaşlarımıza ekonomik, zaman olarak hizmetkarı olmaktan mutluluk duyacağız. Çünkü hepimiz için aslı olan Trabzonspor, hepimiz de onun için buradayız" dedi.

"Trabzonspor'un paraya ihtiyacı yoktur, evet yoktur. Ben de buna katılıyorum" diyen Usta, şunları söyledi:

"Trabzonspor, gibi bir kulübümüzün kendine yeterliliği vardır ve zirvede olmayı her zaman hak eder. Sorunumuz bu paralı gelirleri de iyi kullanma ve başarı elde etmektir. Trabzonspor'umuzun yıllık geliri 75 milyon, İstanbul kulüplerinin 300 milyonu aştı. Yarışacaksak önce Trabzonsporulalara, kenetlenmeye ihtiyacı var, ama paraya da var. 75 milyon liralık geliri 1 yılda 125 milyona çıkarmanın sözünü veriyoruz. Trabzonspor, sadece parasıyla başarı elde edecek bir kulüp değildir. Onun ruhu vardır. O ruh parayla birleşiyorsa kimse önümüzde duramaz. Alt yapıyı da yapılandırarak şanlı tarihimiz üstüne yeni bir tarih yazacağız. Trabzonspor, yıldızlarla dolu takımıyla bu sene yoluna devam edecek. Şike sürecinde biz Trabzonspor olarak üstümüzdeki ağır yükün altından kalkamadık. Çok zedelendi. Bir tarafta hak ettiğimiz 7. şampiyonluk var ama maalesef sonuç alamadık. Buradaki tabloyu böyle gösterip elimizdeki takımı yerlere düşüremeyiz. Biz bunun için çalışacağız. Bu takım yeniden şampiyon olmalıdır."

Trabzonspor'da Tolga ve Onur gibi bir çok yıldız futbolcu bulunduğunu anlatan Usta, göreve gelmeleri halinde bordo-mavili takımın gelecek sezon yoluna yıldızları ile devam edeceğini vurguladı. Usta, yapacakları ilk işlerden birisinin de sportif başarı olduğunu kaydetti. Usta, göreve getirilmeleri halinde de asbaşkanlık görevini de kaldıracaklarını açıkladı.

GENEL KURULDA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI
Trabzonspor'un 67. genel kurulunda oy verme işlemine geçildi.

19 Mayıs Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda başkan adaylarının konuşmasının ardından 14 sandıkta oy verme işlemi başladı. Kulüp tarihindeki 15. başkanının seçileceği genel kurulda 6 bin 920 üyenin oy verme hakkı bulunuyur. Delegeler genel kurula büyük ilgi gösterirken, sandık önünde uzun kuyruklar oluştu.

Oy verme işleminin başında başkan adaylarından Hakan Kulaçoğlu, Muharrem Usta, İbrahim Hacıosmanoğlu, Metin Atasoy, birlikte basın mensuplarına poz verdi. Emre Aksoy ise daha sonra oyunu kullandı. Genel Kurulda oy verme işleminin 16.00'da sona ereceği belirtildi.

Trabzonspor'da başkan adayları ve listeleri şöyle:

Başkan Adayı Emre Aksoy
Asıl Üyeler:
Cemil Genç, Sami Karaman, Koray Turan, Osman Zaman, Hakan Usta, Adem Kılıç, Emanuallah Tüfekçioğlu, Cem Çapkınoğlu, Temel Kofoğlu, Hikmet Onay, Rıfat Genç, Sabrı Hacıahmetoğlu, Murat Yavuz, Mehmet Kalemci
Yedekler: Tuncer Birinci, İsmail Kaynar, Kenan Emiroğlu, Ali Kaplan, Şahin Birsen, Temel Çakır, Kenan Ahmetbeyoğlu

Başkan Adayı Hakan Kulaçoğlu
Asil Üyeler:
Davut Yurttaş, Hülya Kalaycıoğlu, Hakan Orhan, Burak Gürdal, Özkan Öztürk, Hüseyin Avni Danyal, Hasan Osman Çelik, Sabih Tekin Çağlar, Osman Nuri Özyazıcı, Rıfat Emre Sönmez, Talat Yeşiloğlu, Gürsel Yuluğ, Sonay Çavuşoğlu, Osman Ataman
Yedekler: Rahmi Özçilingir, Selçuk Okan Kartal, Mehmet Aygün, Aydın Aktaş, Burak Onur, Selim Emre Ar, Hüsnü Alpkan Günay

Başkan Adayı Muharrem Usta
Asil Üyeler:
Celil Hekimoğlu, Bekir Bülbüloğlu, Sibel Suiçmez, Nurettin Aydın, Ahmet Çubukçu, Hüseyin Balaban, Ali Yaşar Bayram, Mustafa Yılmaz Odabaş, Soysal Algan, Ali Nuhoğlu, Çoşkun Bülbül, Kemal Halil, Gençağa Meriç, Gökhan Saral
Yedekler: Levent Eyüpoğlu, Veysel Taşkın, Kazım Şengöçgel, Ceyhun Eskici, Hasan Aktaş, Ersu Kalfa, Serdar Boğuşlu

Başkan Adayı İbrahim Hacıosmanoğlu
Asil Üyeler:
Ali Kemal Başaran, Yaşar Aşcıoğlu, Sebahattin Çakıroğlu, Murat Türköz, Ali Uzunay, Seyfettin Tayfun Kahyaoğlu, Köksal Güney, Abdi Serdar Üstünsalih, Mehmet Uğur Bozoğlu, Muhammet Kara, Engin Hacısalihoğlu, Onur İncehasan, Mehmet İrfan Çoşkun, Osman İlyas,
Yedekler: Yakup Aslan, Erol İbrahimağaoğlu, Ahmet Emre Turan, Köksal Sadıklar, Ömer Demir, Çetin Kansız, Mehmet Terzi

Başkan Adayı Metin Atasoy
Asil Üyeler:
Kemal Kılıç, Aygün Karakaş, Yüksel Şimşek, Ali Rıza Egemen, Ümit Celal Özgür, Salih Bülbüloğlu, İbrahim Çoşkuner, Mustafa Gültepe, Burhan Cahit Erdem, Abdulaziz Bahadır, Hakan Aygün, Ekrem Ayhan Kuleyin, Ahmet Uğur Zihni, Bekir Aktürk.
Yedekler: Haluk Hayali, Ahmet Hacısalihoğlu, Gündoğdu İskefiyeli, Abdulkadir Uludüz, Soner Yavuz, Sami Soyak, Osman Can

ÜYE PUSULASI DAĞITIMINA SON VERİLDİ

Trabzonspor kulübü olağanüstü genel kurulunda, saat 16.00 itibariyle delegelere üye pusulası dağıtımına son verildi.

19 Mayıs Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda, başkan adaylarının konuşmalarının ardından saat 12.30'da oy kullanma işlemlerine geçilmişti. Oy kullanma işleminin 16.00 itibariyle biteceği açıklanan genel kurulda, yoğun katılımdan dolayı oy kullanma işlemi hala tamamlanamadı.

Bu nedenle saat 16.00'da delegelere üye pusulası dağıtılması bitirildi. Şu ana kadar üye pusulasını alan delegelerin tamamı oylarını verene kadar sandıklar açık kalacak. Bu saatten sonra salona gelen delegeler ise artık oy kullanamayacak.

Sandıklar önünde kuyruğa giren çok sayıdaki genel kurul üyesi, oy kullanmak için sırasının gelmesini bekliyor.

OY SAYIMI BAŞLADI

Trabzonspor kulübü olağanüstü genel kurulunda oy kullanma işlemi sona erdi.

19 Mayıs Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda, bugün başkan adaylarının konuşmalarının ardından saat 12.30'da oy kullanma işlemlerine geçilmişti. Genel kurula 6 bin 920 üyeden salon girişindeki kayıt noktasından 4 bin 464'nün üye pusulası aldığı bildirildi.

14 sandıkta gerçekleştirilen oy kullanma işlemi saat 16.40 itibariyla sona erdi ve oy sayımına başlandı.

BİZE ULAŞIN