Monaco'nun Dr. patronu

Monaco'ya 4 oyuncuyu 153 milyon Euro'ya alan 46 yaşındaki Rus Oligark Rybolovlev, kardiyologluğu bırakıp 10 milyar Euro'luk bir servete ulaştı

Salı 28.05.2013
ABONE OL
Fransa'da 2. ligden 1. lige yükselen Monaco, Porto'dan Joao Moutinho, James Rodriguez, Atletico Madrid'den Radamel Falcao ve Real Madrid'den Fabio Coentrao transferleriyle manşetlere çıktı. Sadece bu dört futbolcuya 153 milyon Euro bonservis bedeli ödeyen Monaco'da değirmenin suyu kulübün Rus patronu Dmitry Rybolovlev'den geliyor. 2011'de 3. lige düşmek üzereyken Monaco'yu satın alan 46 yaşındaki Rus oligark, Avrupa futbolunu alt üst ediyor.

KARDİYOLOG KULÜP PATRONU
Doktor bir ailenin çocuğu olan Rybolovlev, 1990'da kardiyolog olarak çalışmaya başladı. Ancak düşük maaşına isyan etti. Bir ilaç firması kurup alternatif tıp ürünleri satmaya başladı. Diğer firmalara bu ürünleri satarken, ilaç firmalarından diğer üretilen malzemeleri değerinin çok altında alarak zengin olmaya başladı. Artık sırada Moskova vardı.

ŞİRKETİNİN YARISI 4 MİLYAR EURO
Genç işadamı, Rusya'da borsa brokerlığı ve bankacılık konusunda eğitim aldı. 1994'te kendi bankasını kurdu. Bir yıl sonra ise tüm hisselerini satıp potasyuma yatırım yaptı. Belarus'taki bir şirketle yaptığı ortaklık ve potasyumun fiyatının beş kat fırlaması şirketinin 35 milyar Dolar değere kavuşmasını sağladı. 2010'da şirketi Uralkali'nin yüzde 53 hissesini 4 milyar Euro'ya satt

KIZINA BU ADAYI ALDI
Rybolvolev, 24 yaşındaki kızı Ekaterina'ya ünlü Yunan armatör ailesi Onassis'in Ege Denizi'ndeki Skorpios Adası'nı 117 milyon Euro'ya satın aldı. Bu adada, eşi ABD Başkanı Kennedy'nin ölümünden sonra Aristotle Onassis ile evlenen Jacqueline Kennedy tatilini geçirirdi.