F.Bahçe'de Yanal devri

Fenerbahçe Kulübü, Kocaman'dan boşalan koltuğu bir günde doldurdu. Resmi prosedürlerin ardından Ersun Yanal transferi iki gün içinde resmen açıklanacak

Cuma 31.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 31.05.2013
ABONE OL

Aykut Kocaman'dan boşalan koltuk Ersun Yanal'ın oldu. Kocaman'ın ayrılığı ile birlikte ismi ilk sırada telaffuz edilen Eskişehir Teknik Direktörü Yanal dün öğlen Bodrum'dan İstanbul'a geldi. Havalimanında gazetecilerin "F.Bahçe'ye imza atmaya mı geldiniz şeklindeki ısrarlı sorularına, "Arkadaşlar bu ilgi neden. İstanbul'a hayatımda ilk kez gelmiyorum. Burası benim evim" yanıtını veren Yanal, buradan Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım'ın villasına gitti. Buradaki zirvede transferin en başından beri iki taraf arasındaki görüşme trafiğini yürüten iş adamı Yüksel Çağlar da hazır bulundu. F.Bahçe Başkanı Yıldırım ile Yanal arasındaki görüşmede iki taraf arasında anlaşma sağlandı. Tek pürüz olarak Yanal'ın "Eskişehir'deki görevinden istifa ederse 1 milyon Euro tazminat öder" maddesi kaldı. Bu sorun da Yıldırım ile Halil Ünal arasında tatlıya bağlandı. Yıldırım'ın 15 yıllık başkanlığı süresindeki 14. teknik direktör olacak Yanal'la ilgili resmi prosedürler tamamlandıktan sonra transfer açıklanacak.

Alper'den sonra Veysel Sarı da Kadıköy'e
Daha önce "Fenerbahçe'de teknik direktör olmak en büyük hayalim" açıklamasını yapan Ersun Yanal bu anlaşma ile hayalini de gerçekleştirdi. Aziz Yıldırım, daha önce de Gençlerbirliği'ni çalıştırırken Yanal'ı getirmek istemiş ancak bu transfer gerçekleşmemişti. Alper Potuk'un Fenerbahçe'yi tercih etmesinde büyük rol oynayan tecrübeli çalıştırıcının Eskişehirspor'dan öğrencisi olan genç yıldız Veysel Sarı'yı da sarı-lacivertli takıma getireceği iddia edildi.

Löw: Şimdi olmaz ama ilerde gelebilirim
F.Bahçe yabancı isimlerden Löw ile Hollandalı Bert van Marwijk'le temas kurdu. Löw'e, menajer Harun Aslan aracılığıyla "Hem Almanya'yı hem de F.Bahçe'yi çalıştırır mısın" teklifi iletildi. Löw, "Ben şu anda 2014 Dünya Kupası'na konsantre olmak istiyorum. Şartlar uygun olduğu zaman ilerde Fenerbahçe ile çalışmak isterim" cevabıyla teklifi şimdilik geri çevirdi. Hollanda Milli Takımı'nın eski hocası Bert van Marwijk de, sarı-lacivertlilerin teklifine olumsuz cevap verince Ersun Yanal'da karar kılındı.

SevdimBesli Ersun Yanal, Fenerbahçe'nin ağırlığını kaldırabilecek bir hoca değil.
ucanistanbullu Taraftarın çoğu Ersun Yanal'ı istemiyor. Yönetim taraftarın sevmediği işler yapmaya bayılıyor. Alex'in gönderilmesi örnek.
Mazgirtli62 On tane Ersun Yanal bir Kocaman etmez bunu bilin.
burakcarmikli Ersun Yanal'ın iyi işler yapacağını düşünüyorum.
berfin_yuce Ersun Yanal geleceğine Yılmaz Vural gelsin.

ERSUN YANAL FENERBAHÇE'DE BAŞARILI OLUR MU?
Levent TÜZEMEN
Demokles'in kılıcı

F.Bahçe tarihinde ilk kez Aykut Kocaman'la bir antrenör takımı oldu. Oyun felsefesi F.Bahçe'yi Avrupa'da yarı finale götürdü. Ersun Yanal, Kocaman'ın izinden giderse sorun olmaz ancak Başkan Aziz Yıldırım, taraftarı mutlu etmek adına, G.Saray'dan da esinlenerek yıldız isimler istiyor. Ayrıca futbolcular Kocaman'ı sahiplenmişti aynı ilişkileri Yanal'la kurup kurmayacağı soru işareti. Kocaman'ın başarıları Yanal'ın kafasında Demokles'in kılıcı gibi sallanacaktır.

Ömer ÜRÜNDÜL
En doğru karar olur
Aykut Kocaman gönderilip yerine yabancı bir teknik adamın gelmesi büyük bir hata olur. Bu yüzden Fenerbahçe ile ismi anılan teknik direktörler arasında Ersun Yanal tercihi en doğrusudur. Çünkü Süper Lig'i, oyuncuları ve şartları biliyor. Yabancı hoca tercih edilirse F.Bahçe sadece zaman kaybeder. Gündeme getirilen muhtemel Türk adaylar arasında en doğru karar olan Yanal, Alper Potuk için de ekstra motivasyon olacaktır.

Emrah KAYALIOĞLU
Futbol mutlu eder de...
Ersun Yanal takımlarının iyi futbol oynamaları ama maç içinde değil, sezon içinde devamlılık sağlayamamaları, iniş-çıkışlı grafikleri dikkat çeker. Son olarak Eskişehir performansı, piyangodan çıkan Avrupa biletinin alt üst ettiği sezon başı planlamasına bağlanabilir elbette. Yanal, Fenerbahçe'de kadro oluşumunda yetki sahibi olması şartıyla futbol açısından taraftarı Aykut Kocaman'lı günlerden daha mutlu eder ancak bu asla 'mutlu son' garantisi değildir.