Barcelona'ya şok yasak

FIFA, 18 yaşın altındaki oyuncuların transferinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle İspanyol devine 2015 yazına kadar transfer yasağı getirdi

FIFA, dün açıkladığı şok kararla Barcelona ile İspanya Futbol Federasyonu'nu cezaya boğdu. 18 yaş altı oyuncuların yurt dışına çıkışlarıyla ilgili 19.maddeyi delerek usulsüz transfer yaptığı gerekçesiyle Barcelona'ya iki transfer dönemi yasağı getirilirken, 370 bin Euro da para cezası kesildi. Ayrıca İspanyol kulübüne savunması ve usulsüz olarak İspanya'ya yurt dışından getirilen 10 oyuncunun durumunu netleştirmesi için 90 gün süre tanıdı.

FEDERASYON'A ÜLTİMATOM
Futbolun patronu FIFA, kuralın ihlaline izin veren İspanya Futbol Federasyonu'na da 410 bin Euro para cezası keserken, transferlerin gerçekleşmesine izin veren sistemi değiştirmeleri için de 1 yıl süre verdi. FIFA, açıklamasında uluslararası genç oyuncu transferinin sosyal açıdan büyük önem taşıdığının altını çizdi.

KALECİSİZ KALABİLİRLER
Barcelona'da yasak öncesi kaleci Victor Valdes Mayıs ayında takımdan ayrılacağını açıklamış, ayrıca dizinden sakatlanınca sahalardan 7 ay uzak kalacağı kesinleşmişti. Prensip anlaşmasına varılan Mönchengladbach'lı Ter Stegen'in transferine FIFA'nın izin vermemesi durumunda Barça kalesi 2015 yazına kadar Pinto'ya kalacak.

'KORELİ MESSİ' BAŞLATTI
Barcelona'nın 2013'te Güney Kore'den getirdiği ve "Koreli Messi" olarak tanınan 15 yaşındaki Lee Sueng Woo'nun transferi, FIFA'nın soruşturmayı başlatma sebebi olarak görülüyor. FIFA'nın 2013'te başlattığı soruşturmada Lee'nin dışında 9 oyuncunun daha yurtdışından getirilmesinde usulsüzlük tespit edilmişti.

TER STEGEN: BARÇA'YI BEKLEMEM
İspanyol basını yasağa geniş yer ayırırken, Katalan devine yakınlığıyla tanınan Mundo Deportivo, Barcelona'nın prensip anlaşmasına vardığı Mönchengladbach'tan Ter Stegen ile Dinamo Zagreb'ten Alen Halilovic transferlerinin de iptal olabileceği yazdı. Konuyla ilgili konuşan Ter Stegen, "Barça'ya gidemesem bile Gladbach'tan bu yaz ayrılacağım" diyerek rest çekti.

"TRANSFERİ FIFA'YA AÇIKLAYACAĞIZ"
AS gazetesi ismini vermediği bir yetkiliye dayandırdığı açıklamada, Barcelona cephesinin itiraz hakkını kullanacağını yazdı. Yetkilinin açıklaması ise, "Biz rahatız. Bu futbolcuları neden transfer ettiğimizi FIFA'ya açıklayacağız. İtiraz için 90 günlük süremiz var" şeklinde.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN