Galatasaray Avrupa'dan men edilebilir

550 milyon TL'yi bulan borcu nedeniyle zor günler geçiren Galatasaray'ı, Avrupa kupalarından men tehlikesi bekliyor.

  • Futbol
  • Cuma 04.04.2014 09:32
Borçları 550 milyon lirayı bulan Galatasaray, büyük sıkıntı içinde. UEFA, finansal fair-play çerçevesinde savunma istedi. Avrupa kupalarından men ya da transfer yasağı alması gündemde olan sarı-kırmızılılar, borçların yeniden yapılandırılması için harekete geçti

G.Saray, geleceğini derinden etkileyecek ciddi bir sürece girdi. UEFA ile Finansal Fair-Play konusunda ters düşen ve 10 Nisan'a kadar etkili bir savunma yapması istenilen sarı-kırmızılı ekip, futbolun patronunu borçlarının çevrilebilirliği konusunda ikna edemezse Disiplin Kurulu'na sevk edilecek. Her ne kadar Başkan Ünal Aysal ve yöneticiler, "Sorun yok" yönünde telkin edici açıklamalarda bulunsa da UEFA'nın yaptırımlarında ne kadar ciddi olduğu bilinen bir gerçek. Geçen yılki borcun üstüne 50 milyon lira daha ekleyen ve net borcu 550 milyon lirayı bulan Galatasaray, sınıfı geçemezse Avrupa'dan men ve transfer yasağı gibi ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Finansal rahatlama anlamında büyük umut bağladığı bedelli sermaye artırımı serüveninden istediği sonucu alamayan ve küçük yatırımcıdan sadece 11 milyon liralık katılım elde edebilen sarı-kırmızılı yönetimin, açığa düşmemek adına bilançoda borçları yapılandırmak için harekete geçtiği ifade edildi.

BORÇLARIN VADESİ UZATILIYOR
Finansekstra.com'a gelen bilgilere göre, yurt içi ve dışından çeşitli bankalarla görüşen yönetim, hem borçların vadesinin uzatılması hem de faizlerin düşürülmesi için bankalarla sona yaklaştı. Borçların ortalama vadesinin 1.2 yıldan, 3.5 yıla çekilmesi planlanıyor. Galatasaray'ın dolar cinsinden kullandığı kredileri de yeniden yapılandırdığı ve faizi yüzde 7 düşürmek için bankalarla el sıkışmak üzere olduğu da belirtiliyor.

OCAKTA 9 OYUNCU NİYE ALDI?
Galatasaray'ın Avrupa'dan men edilmesinden ziyade transfer yasağı alma ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. Sarı-kırmızılı ekibin ara dönemde 9 oyuncu birden transfer etmesinin altında da bu durumun yattığı ileri sürüldü. Bu konuda bir duyum alan sarı-kırmızılı yönetimin, ceza alma ihtimaline önlem olarak devre arasında 20 milyon euro harcadığı ve gelecek sezonu da garantiye almaya çalıştığı kaydedildi. Cimbom eğer bir ceza ile karşı karşıya kalırsa 32 kişilik kadrosuyla yoluna devam edecek.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN