Ünal Aysal'ı bekleyen büyük tehlike

Ligde zirve yarışındaki şansını mucizelere bırakan Galatasaray'da bir yandan da mali tabloda yaşanan sıkıntılar huzursuzluk yaratıyor.

  • Futbol
  • Cumartesi 12.04.2014 09:59
13 Nisan Pazar günü yapılacak Genel Kurul Toplantısı'nda Galatasaray yönetimi soğuk terler dökecek. Ünal Aysal'ın göreve gelmesinden itibaren her geçen yıl kötüye giden mali tablolar, son Divan toplantısında olduğu gibi muhalefetin en büyük kozu olurken, yönetimin de canını sıkacak görünüyor.

Galatasaray'da mali tablo netleşiyor!
Galatasaray'ın, 2012 Eylül ayından beri büyük ümitlerle beklediği sermaye artırımı, yatırımcılar ve spor kamuoyunun büyük baskısı ile, SPK tarafından şekil değiştirilerek şartlı kabul edilince, küçük yatırımcıdan beklenen 189 Milyon TL yerine sadece 9 Milyon TL gelmiş; ayrıca 3 yıl önce halka satılan hisselerin büyük bölümü, SPK zoruyla geri alınınca taze para beklentisi sona ermişti.

UEFA lisansı!
Yine taraftarların kombine-bilet satışlarının teberrulu yapılması dolayısıyla Maliye'ye şikayette bulunduğu Galatasaray, yapılan derin denetimler sonucunda, geçtiğimiz günlerde tebliğ edilen 108 Milyon TL lik vergi cezası ile karşılaşmış, hatta bu ceza dolayısıyla UEFA Lisansını alamama tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Şubat 2014 bilançolarıyla, Galatasaray'ın yıllardır süren mali sıkıntıları bir kez daha açığa çıktı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformunda yayınlanan 2013 – 14 sezonu 9 aylık Bilançoları sonuçlarına göre Galatasaray, gecen sezon sonunda 135,8 Milyon TL olan Kısa Vadeli Finansal Borçlarını 247,4 Milyon TL'ye, Uzun Vadeli Borçları ise 91 Milyon TL'de kalmış. toplamda finansal borçlar 227 Milyon TL den 338,6 Milyon TL ye çıkmış.

3 yıl önce uzun vadeli finansal borçlar neredeyse aynı iken (91 Milyon TL) kısa vadeli borçlar sadece 46,1 Milyon TL idi. Kısa vadeli borçların 3 yıl içinde 200 Milyon TL'den fazla artmış olması büyük risk yaratıyor mali tablolarda.

Galatasaray'ın zararı da bu Borç artısından farklı görünmüyor. Geçen sezonu 99,5 Milyon TL zararla kapatan Galatasaray, bu sezonun 9 ayında 151,2 Milyon TL zarara ulasmıs. (Geçmiş yıllardaki 378 Milyon TL zarara ek olarak) 3 yıl önce Şubat 2011'de bu zarar 121,6 Milyon TL ydi.

Teknik iflas!
Geçen sezon sonunda 70,6 Milyon TL olan negatif özkaynaklar, daha sonra sermaye artırımında kulübün koyduğu 172 Milyon TL ve yatırımcıdan gelen 9 Milyon TL'ye rağmen hala negatif 49,2 Milyon TL seviyesinde. Bu da teknik iflas anlamına geliyor ve iflastan, gelecek yılların gelirleri ile kurtuluyor Galatasaray.

Galatasaray'ın bu mali tabloları, Borsa'daki hisse senedinde de negatif yönde (Satış) baskı oluşturuyor ve hisse senedi değerleri, 3 yılda dörtte birine inmiş durumda. 3 yıl önce 130 TL'leri görmüş olan kağıt bugün 23 TL'lerde.

Muhalefet pusuda!
Son 3 yılda elde edilen 2 şampiyonluk, Avrupa'da gruplara yükselen tek Türk takımı olduğundan rakiplerinin de payını almış olması, 2012 ve 2014 de yapılan sermaye artırımlarıyla kasaya giren yüzmilyonlarca liraya rağmen mali durumun bu bozukluğu her mali kongrede ve toplantıda muhalefet tarafından dile getiriliyor

Galatasaray Yönetimi, Bu sene 3 kulvarda başladığı yarışta Avrupa ve Lig defterlerini kapatmış ve sadece kupada yoluna devam ederken, Genel Kurul'da asıl problemi bu mali durum dolayısıyla çekecek görünüyor.

Eurosport
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN