Şike Davası'nda flaş gelişme

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği 'şike davası' dosyası İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Şike davası ile ilgili kesinleşen karara ilişkin itirazları reddetmesinin ardından dava dosyası, ait olduğu İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin Şike davasına ilişkin verdiği karara Aziz Yıldırım'ın avukatları tarafından yapılan itiraz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedilmişti. Başsavcılık dün yaptığı duyuruda dosyanın yerel mahkemeye gönderildiğini açıklamıştı.

Özel Yetkili ve TMK 10. maddesi ile görevli mahkemelerin kaldırılması üzerine şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi de kapatılmıştı. Kapanan bu mahkemenin dosyaları İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredildi. Bu nedenle şike dosyası da 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştırıldı.

Kararın infaz edilmesi için dosyanın 21 Nisan 2014 günü İstanbul İnfaz Savcılığı'na gönderilmesi bekleniyor. Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin bazı sanıklar yönünden bozulmasına karar verdiği sanıklar yönünden dosyanın ayrılarak yine 21 Nisan 2014 tarihinde tevziinin yapılacağı öğrenildi. Tevzii sonunda belirlenecek ve görevlendirilecek ağır ceza mahkemesi, şike davasının bozulan kısmı ile ilgili yeniden yargılama yapacak.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN