Şike davasında son söz HSYK'nın

18. Ağır Ceza Mahkemesi karar vermekte tereddüt edince Adalet Komisyonu'na başvurdu. İnfaz sürecine, komisyonun görüş talep ettiği HSYK karar verecek

Şike davasında Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların itirazlarının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca reddedilmesinin ardından dosyanın ulaştığı İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi bundan sonraki süreçle ilgili karar vermekte tereddüt etti. Mahkeme ne yapması gerektiğini İstanbul Adalet Komisyonu'na sordu. Adalet Komisyonu da karar vermek istemeyince HSYK'dan görüş soruldu. Şimdi gözler HSYK'dan gelecek yanıtta... HSYK'nın vereceği cevaba göre; ya İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı doğrudan İnfaz Savcılığı'na yollayacak. Ya da dosya tevzi sonucu belirlenecek yeni mahkemece ele alınarak İnfaz Savcılığı'na gönderilecek.

YENİDEN YARGILANMA TALEBİ

Hukuk çevreleri; HSYK'nın birkaç gün içerisinde karar vereceği, yeni mahkemenin belirlenmesi sonrası infaz sürecinin başlayacağı ve bu sürecin hafta sonuna kadar tamamlanacağı görüşünde birleşiyor. Öte yandan Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu'nun avukatları yeniden yargılanmayı talep eden dilekçeyi dün mahkemeye sundu.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN