Adli tıp raporu önem kazanacak

Şike davası dosyasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Aziz Yıldırım'ın avukatlarının itirazlarının reddedilmesi sonrası İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi işleyişte pek de sık görülmeyen bir girişimde bulundu. Adalet Komisyonu'na başvurarak infaz sürecini kendisinin başlatıp başlatmaması gerektiğini sordu. Buradaki tereddüt yetkili mahkeme olup olmadığı noktasındaydı. Çünkü dosya 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne şike mahkemesinin yedeği olduğu için gelmişti. Komisyon da inisiyatif kullanmak istemeyince Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na başvuruldu.

18. AĞIR CEZA İNİSİYATİF ALMADI
Hukukçulara göre, şike kararını veren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yedeği olan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın asli mahkemesi olmadığı için inisiyatif almak istenmedi. Mahkeme bir anlamda, "Dosyanın asli mahkemesi kimse belirlensin, süreci o başlatsın" dedi. HSYK'dan dosyanın hangi mahkemeye gideceği konusunda birkaç gün içinde görüş gelecek ve bu doğrultuda dosyanın asli mahkemesi belirlenip infaz süreci için düğmeye basılacak. Bu sürecin de hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

GÖZALTI YOK, DAVET EDİLECEK
Dosya, İstanbul Adliyesi'ne ulaştığı anda tevziden yeni mahkeme belirlense bu durum ortaya çıkmayacak tevzi sonucu yetkili olan mahkeme infaz sürecini başlatacaktı. Nedense böyle olmadı. İstanbul Adliyesi İnfaz Savcılığı'nın yetkili mahkemeden infaz sürecinin başlatılması ile ilgili yazıyı aldıktan sonra Aziz Yıldırım hakkında yakalama kararı çıkarması gerekiyordu. Fakat savcılığın bu yola tevessül etmeyeceği yakalama kararı çıksa da daha kibar yöntem olarak kabul edilen Aziz Yıldırım'ın avukatın aranarak adliyeye davet edileceği edinilen bilgiler arasında.

YENİDEN YARGILAMA ZOR
Yeniden yargılama konusu bu süreçten tamamen bağımsız işleyecek. Dosyaya bakacak mahkeme belirlendikten sonra ele alınabilecek. Yeni mahkeme yeniden yargılamanın şartları olan yeni delil, yeni belge ve sahte belge gibi olağanüstü bir gelişme olup olmadığını araştıracak. Varsa yeniden yargılama kararı alınacak ve yargılama sil baştan başlayacak. Bu durum infazın da durdurulması anlamına geliyor: Yıldırım'ın avukatları, yaptıkları itirazın Yargıtay Başsavcılığı'nca reddedilmesinin ardından yeniden yargılama konusunda Anayasa Mahkemesi'ne de başvurmuştu. Bu mahkemenin vereceği karar da bağlayıcı olabilir.

SAĞLIK SORUNLARI TEK YOL
Yıldırım'ın avukatlarınca yapılan infaz erteleme konusu ise iki şarta bağlı: Sağlık ve istem üzerine… Yıldırım'ın cezası 3 yılın üzerinde olduğu için istem üzerine erteleme seçeneğinden yararlanması söz konusu değil. Ancak sağlık gerekçeleri ileri sürülerek erteleme istenebilir. Bu da Adli Tıp raporuna göre gerçekleşebilir. Yıldırım'ın ikametinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapacağı müracaat ile başlayacak süreç Adli Tıp uygun görürse olumlu sonuçlanabilir. Hukukçular yoğun bakım ihtiyacı olmayan kişilerin bu uygulamadan yararlanmalarını uzak görüyor. Şeker hastalığı dışında normal yaşayan Yıldırım için "İnfazının ertelenmesi gerekir" raporu alması zor görülüyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN