Platini: "Devler Ligi'nden ihraç yok"

UEFA Başkanı Michel Platini, finansal fair-play kuralları nedeniyle gelecek sezon hiçbir takımın UEFA Şampiyonlar Ligi'nden ihraç edilmeyeceğini bildirdi.

Platini, Fransız Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, herhangi bir kulübün finansal fair-play kuralları doğrultusunda Avrupa'dan men cezası almayacağını belirtti. Bu konudaki kararların gelecek ay başında verileceğini ifade eden Platini, "Kan ve gözyaşı bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bazı sert yaptırımlarımız olacak ama kupalardan ihraç, bu cezalardan biri değil" dedi.

Finansal fair-play kurallarının etkisini göstermeye başladığını da belirten Platini, "Kulüplerin zarar tablolarına baktığımızda, kuralların faydalı sonuçlar doğurduğunu görebiliriz. Avrupa kulüplerinin geçen yıl 1,7 milyar avro olan kaybı, bu sene 1 milyar avroya gerilemiş durumda" ifadelerini kullandı.

Transfere yapılan aşırı harcamalar ve kulüp borçları nedeniyle finansal açıdan sıkıntı çeken birçok kulüp, UEFA'nın 2011-2012 sezonunda hayata geçirdiği finansal fair-play kuralları nedeniyle Avrupa kupalarından men kararı tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Türkiye'den Galatasaray başta olmak üzere bazı kulüplerin bu kararlardan etkilenebileceği bir süredir konuşuluyordu.

Avrupa kupalarından men kararı, UEFA normlarındaki en ağır ceza olarak dikkati çekiyor. Para cezası ve müsabakalara tescil kısıtlaması gibi kararlar, UEFA'nın ilk olarak başvurduğu cezalar arasında yer alıyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN