Fransız öpücüğü

Finansal Fair Play kuralını ihlal eden ve gelecek sezon Avrupa Kupaları'ndan men cezası alacakları iddia edilen aralarında G.Saray'ın da olduğu birçok kulübe, Platini'den müjde: "Kimseyi turnuva dışında bırakmayacağız."

Galatasaray'ın UEFA'nın finansal Fair Play şartlarına aykırı davrandığı için önümüzdeki sezon Avrupa Kupaları'nda yer alamayacağı iddialarına, UEFA Başkanı Michel Platini, tüm Avrupa kulüplerini ilgilendiren bir açıklamayla son verdi. Ülkesinde Le Parisien Gazetesi'ne bir röportaj veren ve Avrupa'da transfer bütçesiyle gelirlerinin çok üzerinde harcama yapan Paris Saint Germain'i durumunu özel olarak değerlendiren Platini, "Kurala uymayan kulüpler hakkında kan ve gözyaşı bekliyorsanız üzüleceksiniz. Bazı ağır ve sert cezalar vereceğiz ama turnuvaların dışına itmek bunlardan biri olmayacak" dedi. UEFA Başkanı'nın bu açıklaması sonrasında Galatasaray'ın da aralarında bulunduğu Avrupa Kupaları yasağı tehlikesini hisseden birçok kulüp rahat bir nefes aldı.

Avrupa'nın devleri derin bir nefes aldı


Kulüplerin ekonomik durumunu kontrol altına almak ve aşırı harcamaların önüne geçmek için finansal Fair Play kuralı getiren UEFA, bu şartlara uymayanları bir sonraki sezondan itibaren Avrupa Kupaları'na almayacağını açıklamıştı. Bu uyarının ardından başta Paris Saint Germain ve Manchester City olmak üzere, İtalya'dan Roma, ve İngiltere'den Liverpool gibi bilançosunda büyük miktarda zarar yazan kulüplere gelecek sezon Avrupa Kupaları için lisans verilmeyeceği iddia edilmişti.

Platini, PSG'yi mi kolladı?..


Michel Platini'nin "Men cezası yok" açıklamasının ardından gözler UEFA'nın Mayıs ayı başında açıklayacağı finansal fair-play cezalarına çevrildi. UEFA'nın birçok kulübe ihtar vereceği ve bilançosunda büyük açık olan bazı kulüplere ise bir ya da iki dönem transfer yasağı getirmeyi düşündüğü öğrenildi. Michel Platini'nin "İhraç yok" açıklaması Avrupa medyasında, kendi ülkesinin kulübü olan Paris Saint Germain'in gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde olabilmesi için Fransız başkanın çifte standartı olarak yorumlandı.

Aslan'dan Lavezzi'ye teklif


İtalya basınında çıkan haberlere göre Galatasaray PSG'nin yıldızı Lavezzi'yi istiyor. Di Marzio'nun haberinde Lavezzi'nin menajeri, yıldız futbolcunun Galatasaray ya da Chelsea'ye transfer olabileceğini açıkladı. Sky Sport ise Lavezzi için Galatasaray ve Chelsea'nin önde olduğunu duyurdu. Cimbom'un yıldız isimle Ocak ayında da ilgilendiği bildirildi.

Sabah oku haberin olsun

Finansal Fair-Play uzmanı Paolo Ciabattini, Galatasaray'ın mali durumunu 5 Mart'ta SABAH için analiz etmiş ve şöyle konuşmuştu: "Men cezası gelmez. İlk denetlemeyi geçer ancak sonrası için çok dikkatli olmaları gerekiyor."

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN