2020'de yokuz

TFF, 13 farklı şehirde yapılacak EURO 2020 adaylığından çekildi

TFF'nin dün yaptığı yönetim kurulu toplantısından şok bir karar çıktı... Toplantının ana gündemi Türkiye'nin talip olduğu Avrupa'nın 13 farklı şehrinde organize edilecek olan Euro 2020'nin yarı final ve final maçlarıydı. TFF bu adaylıktan çekildi. Gerekçe olarak ise Türkiye'nin bu tarz turnuvayı tek başına düzenleyecek seviyede olduğu ve sadece yarı final ile finallerin ülkemizde yapılmasına sıcak bakılmadığı gösterildi. Ancak olayın perde arkasında farklı iddialar gündeme geldi...

UEFA'NIN ÇEKİNCELERİ VARDI

İddialara göre UEFA, 27 Şubat'ta dosyaları sunmak için Nyon'a giden Başkan Yıldırım Demirören ile başkanvekili Servet Yardımcı'ya, 2020 adaylığı için yeşil ışık yakmadı. Ardından Kazakistan'daki UEFA Kongresinde, futbola bakış tarzını beğenmediği TFF'ye "Aday olmayın, olsanız da 2020'yi alamayacaksınız" mesajı verildi. SABAH'a konuşan bir yönetici ise "UEFA'nın bize karşı çekinceleri vardı... Aramızda tartıştık ve 2024'e bomba gibi hazırlanmak için vazgeçtik" dedi.

TERİM'DEN 3 SAATLİK SUNUM
Toplantıda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de özel bir sunum yaptı. Üç saat süren sunumda Terim, liglerin planlamasından, altyapı projelerine, yabancı kuralından, milli takımların sorunlarına kadar bir çok konuda planladığı çalışmaları yönetim kuruluna anlattı. Terim'in özellikle 3. Lig'de takım fazlalığına ve tesislerin yetersizliğine dikkat çektiği belirtildi. Terim'in raporunun önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.

TFF: Her şey Euro 2024 için
Dosyaların tesliminin son günü adaylıktan çekilen TFF, şu açıklamayı yaptı: "Yakın zamanda Avrupa Şampiyonası'nın kapasite kriterlerine uygun 13 stada sahip olacağız. Euro 2020 yarı final ve finallerine talip olmama, Euro 2024'ün tamamını almak üzere adaylık çalışması başlatılmasına karar verdik."

Erzik: Karar doğru
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik kararı doğru buldu. Erzik şunları söyledi: "UEFA, bu sistemi tartıştığında ben 'hayır' demiştim. Türkiye'nin çekilmesi UEFA'da hayal kırıklığı yaratabilir ancak uzun vadede doğru bir karar. 2024 Avrupa Şampiyonası'nı tek başına düzenleyebilecek potansiyele sahibiz."
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN