Türkiye'nin en iyisiyiz

"Bunu ben değil rakamlar ve istatistikler söylüyor. Sadece yayıncı kuruluşun verdiği rakamlar bile rakiplerden üstün olduğumuzu gösteriyor"

Türkiye'nin en iyisiyiz
"Fenerbahçe tabii ki çok penaltı alacak. Çünkü topla en çok oynayan, gol arayan biziz. Herkes aldıklarımızı söylüyor ama verilmeyen penaltıları konuşan yok"

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, Antalya kampının ikinci gününde basının karşına geçti. 16 haftalık ilk yarıyı değerlendiren Kartal, oyuncularından, transfere bir çok konuda düşüncelerini paylaştı. Süper Lig'de ilk yarıyı lider bitiren F.Bahçe'nin hocası, Türkiye'nin en iyi takımı olduklarına vurgu yaptı. İşte Kartal'ın tespitleri:

RAKAMLARA ÖNEM VERİYORUM
Futbol bilime dayalı bir spor dalı değildir ama bilimden faydalanması gerekir. İstatistik ve rakamlara önem veriyorum. Birçok parametrede istatistiklerde fiziksel anlamda da rakiplerin önündeyiz. Kendi koşu, sprint, anlık performanslarımızı takip ediyoruz. Sadece yayıncı kuruluşun tuttuğu mesafelerde bile Türkiye Ligi'nin üzerindeyiz. Rakamlar olarak, teknik olarak rakiplerimizin bayağı önündeyiz.

VERİLMEYENLER KONUŞULSUN
Penaltı alma nedenimiz 3. bölgede topla en çok bizim oynamamızdan kaynaklanıyor. Rakamlara bakıyoruz, 3 bin 49 kez topla oynamışız. Rakiplerin ortalamasına bakıyoruz 2 bin 634. Gol arayan takım Fenerbahçe. O nedenle tabii ki penaltıyı biz alacağız. 'Fenerbahçe'ye çok rahat penaltı veriliyor' deniyor ama verilmeyenler konuşulmuyor.

İKİNCİ YARI ŞARTLAR ZORLAŞACAK
İkinci yarı daha zor saha ve hava koşullarında geçecek. İçerde 8, dışarıda 10 maçımız var. İkinci yarı için puan hedefim yok. İçerde kazanıp, dışarda ilk yarıdan daha çok kazanmak ve şampiyonluğa emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Küçük de olsa bir avantajımız var. Bunu sezon sonuna kadar götürmek hedefindeyiz. Şampiyonluğun yolu deplasmandan geçecek.

1 NUMARALI ADAY BİZİZ
Kendi stadımızda kendi taraftarımız tarafından eleştirilmeye üzüldüm. Oyuncularım çok karakterli ve ben onlara güveniyorum. Onlar ve kendi adıma lider olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Herkese karşı bu yarışın içinde olduğumuzu 1 numaralı şampiyonluk adayı olduğumuzu gösterdiğimiz için mutluyum. Son haftalardaki yükseliş ve liderlikten sonra taraftarın verdiği destek artıyor. Ben Fenerbahçeliyim. Dışarıdan gelen bir teknik adam değilim. Yüzümün akıyla çıkabilmek için başkan ve yöneticilere söz verdim.

KİMSE UZUN SÜRE KALAMIYOR
Bir Fenerbahçeli olarak uzun yıllar hizmet etmek istiyorum. Ama kimse görevinde uzun süre kalamıyor. Bir Türk antrenör olarak altyapıdan kendi oyuncularını A takıma kazandırmak isterim. Ama bunlar sabır isteyen işler. İlk etapta bu sezona ve şampiyon olmaya bakıyorum.

YABANCI DERİN BİR KONU
Yabancı konusunda zamanı gelince kulüp bir açıklama yapacak. Derin bir konu. Dünya küçük, futbol dünyası daha küçük. Ekibimle boş zamanlarımızda oyuncu takip ediyoruz.
Performans olarak beklentilerin altında kalan oyuncularım oldu. Takımın genelinde yükseliş vardı. Ben takımımdan memnunum. Son haftalardaki yükselişi zig zag çizmeden sürdürmek istiyoruz.
Oyun sistemimizi maçlara ve oyuncuların pozisyonlarına göre değiştiriyoruz. Oyun oynanırken rakibi şaşırtmak için oyuncu değiştirmeden değişiklik de yapıyoruz.

EKONOMİK ŞARTLAR ÖNEMLİ
Hücumsal anlamda kanat ya da merkez santrfor bir transfer istediğini belirten İsmail Kartal, ekonomik şartların da önemli olduğunu söyledi. Kartal transferde adı geçen oyuncular için şöyle konuştu: ERKAN ZENGİN: Başkanımız 'Düşünür müsün' dedi. 'Alabiliyorsak iyi olur' dedim. Başkanımız ve yöneticilerimiz gelişmeleri biliyor. Hücumsal anlamda kanat olur, merkez santrfor olabilir bakılıyor. Kesin konuştuk anlaştık diye bir şey yok. Ekonomik şartlar önemli. Devre arası transfer zordur. Kimse iyi oyuncusunu vermek istemez. Erkan'ın dışında bir hamlemiz ve düşüncemiz yok. OZAN TUFAN: Genç ve önü açık bir oyuncu. Başkanım sordu. Olabileceğini söyledim ama kulübümüzün de verebileceği rakamlar var. Şimdilik zor gibi görünüyor.

3 TRANSFER YAPTIK!..
Oyuncu kaybetmek kolaydır. Biz kazanma yoluna gidiyoruz. Caner, Emenike ve Alves'i transfer ettik

İsmail Kartal bu sezon sorunlar yaşanan 3 futbolcu Caner, Emenike ve Alves'i yeni transfer olarak gösterdi. Kartal, "Bir oyuncuyu kaybetmek kolaydır. 'Düz baktın' kov, 'Yan baktın' kov. Bu üç oyuncuya bakıldığında takıma neler verdiğini görüyoruz. Emenike'nin kalbi temiz bir çocuk. Kimseyle sorun olmaz. Ben şeffaf ve açık bir insanım. Herkesin yüzüne söylerim. Biz bir aileyiz. Bir sorun varsa kendi içimizde konuşarak hallederiz" diye konuştu.

DİEGO HER AN OYNAR
Kartal ilk yarı forma bulamayan Diego için, "24 kişilik bir kadromuz var. Diego da bizim oyuncumuz. Türkiye Ligi sert bir lig o da adapte olmaya çalışıyor. Sakatlık yaşadı. Ara verdi. İyi çalışıyor. Her an oynayabilir" dedi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
İsmail Kartal, bilimden faydalanan bir kulüp olduklarını belirtti. Peki istatistik sistemi nasıl işliyor? Yayıncı kuruluş ile işbirliği içindeki Süper Lig ekipleri maç sırasında ve maç sonrasında yayıncı kuruluştan gelen görüntüleri ve istatistik bilgileri, kendi çekimleriyle birleştirerek anlaşmalı oldukları analiz şirketlerinin bilgisayar programları ile analiz ediyor. Bu programlar kulübün kendi oyuncuları yanında rakip takım futbolcuları hakkında da sayfalarca raporu teknik adamların önüne getiriyor. Sistemin senelik maliyeti 100 bin Euro.

3 HEDEFTEN 2'Sİ TUTTU
Göreve geldiğimizde ekibimle birlikte 3 hedef koyduk

KISA VADE
iki senedir kazanamadığımız Süper Kupa'yı kazanmak kısa vadeli hedefimizdi. Bunu başardık.

ORTA VADE
Altı ve 8. haftadan sonra takımın yükselişe geçmesi ile birlikte ilk yarıyı lider olarak bitirmek.

UZUN VADE
Ligi şampiyon bitirmek istiyoruz. Kısa ve orta vadeli hedeflerimize ulaştık. İnşallah sezon sonu şampiyon olacağız.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN