Beşiktaş'tan Anadolu'ya jest

Beşiktaş Başkanı Orman, "Acele ediyoruz. Biz bu işe sıcak bakmıyoruz. Zarar göreceğiz. En çok da Anadolu takımları!. Kademeli geçelim. Ama ısrarcıysanız, sizin için kabul ediyoruz" dedi ve 4 yıl için anlaşma sağlandı

Beşiktaş'tan Anadolu'ya jest
Sınırsız yabancı kararı dün Kulüpler Birliği toplantısında bir kez daha masaya yatırıldı ve önemli kararlar alındı. Belek'teki toplantı 1 saat 45 dakika sürdü. Fenerbahçe, Trabzon, G.Antep ve Balıkesirspor toplantıya katılmadı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "10 gün önce açıkladığımız yabancı kuralı, aslında tüm futbolcular için kural, bütün kulüplerin oy birliğiyle kabul edilmiştir. 20015-2016 sezonuyla başlayarak 4 sene olarak aynen devam edecektir" dedi. Demirören, 3'üncü sene sonunda tekrar bir araya gelerek sürecin uzatılması ya da uzatılmaması ile ilgili Kulüpler Birliği'nden görüş alacaklarını, 4'üncü senenin sonu için karar verileceğinin altını çizerek, alınan kararın Türk futboluna hayırlı olmasını diledi.

BEŞİKTAŞ TRANSFERDE ROTAYI PORTEKİZ'E ÇEVİRDİ - TIKLAYIN

FIFA'DAKİ YABANCI DOSYALARI NE OLACAK?
Peki toplantıda neler yaşandı? İşte sabah Spor farkıyla o detaylar... Beşiktaş cephesi, sınırsız yabancı kararına muhalefet etti. Kararın yanlış olduğunu vurgulayan Başkan Fikret Orman, "Bu iş oldu bittiye gelmez. Kulüpler oturup, enine boyuna kendi içlerinde bu kararı tartışmalıydı. Bir anda böyle sert bir geçiş olur mu? Şurada 4-5 ay var.. Biz Beşiktaş olarak kademeli geçişten yanayız. Planlarımızda hiçbir değişim olmayacak. Ben Anadolu takımları için üzülüyorum. En çok zararı onlar görecek" dedi. Beşiktaş'a Bursaspor ve Eskişehirspor destek verdi. Beşiktaş cephesi ayrıca Yıldırım Demirören'e şunu söyledi: "Siz kulüplerin ortalama yabancılardan faydalanma oranını 4.5 olarak açıklamıştınız. FIFA'da 200 sorunla yabancı dosyası olduğunu belirtip, 5+0+3 kararını övmüştünüz. Şimdi ne değişti?" Bu sözlere Demirören ise "Yeni bir fırsatı size yarattık. Uygulamada başarılı olup altını doldurursak çok iyi olacak. Beraber bunu başaracağız" diyerek yanıt verdi. Bu tartışmalardan sonra diğer kulüpler "Hemen geçilsin. Zamana yaymanın gereği yok" fikrini ortaya attılar. Beşiktaş Başkanı Orman, "Anadolu takımları istiyorsa ben de sizler için destek veriyorum" dedi ve "Evet " oyunu kullandı.

NEYMAR'A KARTAL PENÇESİ - TIKLAYIN

KULÜPLER: GARANTİ İSTERİZ DEMİRÖREN: VERİYORUM!
Toplantıda ortak fikir birliğine varıldıktan sonra kulüpler, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den, "Bize garanti verin.. Önünüzde seçim var. 1 sene sonra 2 sene sonra değiştiriyoruz lafını duymak istemiyoruz" dediler. Demirören de "Hiç merak etmeyin" diyerek kulüpleri rahatlattı ve 4 yıl için anlaşma sağlandı. Bu arada Vakıf Başkanı Göksel Gümüşdağ kulüplerin mali yapıları ile ilgili Finansal Yapılandırma Komitesi Başkanı Hüsnü Güreli'nin sunum yaptığını anlattı. Gümüşdağ şunları söyledi: "Çok önemli kararlar alıyoruz. Federasyonla beşinci toplantımız. Tüm kulüpler bir arada, konuşuyoruz, tartışıyoruz, gerçekten güzel kararlar alıyoruz. Sayın Başkanın açıkladığı gibi yabancı oyuncu kararı, katılanların tamamının oluruyla kabul edildi. İkinci karar da 4 yıllık süre. Bu dört yıla TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı olarak hep beraber karar verdik. 3'üncü yılda bunu tekrar değerlendireceğiz. 2019-2020 sezonuna kadar bu karar TFF tarafından, Kulüpler Birliği tarafından da değiştirilmeyecek. Türk futbolu için hayırlı uğurlu olsun diyorum."

SINIRSIZ YABANCI KARARI NEYDİ?
Takım kadrolarında 14'ü yerli, 14'ü yabancı 28 oyuncu olacak. Bunlardan ikisine altyapı zorunluluğu var. 11 yabancı kadroda olabilecek. Kulübede 18 oyuncunun 7'si yerli, 11'i yabancı olacak. Yedekte 1 yerli kaleci olma zorunluluğu olacak. Bu kulüplere teşvik olarak koyuldu. Tüm bu kurallara uyan kulüplere sezon sonunda 10 milyon liraya varan ödüller verilecek.

PTT'DE DE DEVRİM (!) 5 YABANCI SAHADA
PTT 1. Lig kulüplerinin başkanlarıyla buluşan Demirören, yeni kuralları açıkladı. Bundan böyle PTT'de kulüpler A listelerinde en fazla 25 futbolcu bulunduracak. 18 kişilik maç kadrosunda ise 5 yabancı 13 de yerli oyuncu kuralı getirildi. 5 yabancının tamamı ilk 11'de forma giyebilecek.

İKİ GÖRÜŞ

İSKENDER GÜNEN: Plansızlık büyük zarar veriyordu
Şu an alınan karar doğru bir seçim çünkü geçmişte yabancı kuralında da olduğu gibi her şeyin günlük değiştiği bir ortam vardı. Önemli olan alacağınız kararların planlama yapılarak uzun bir sürede kullanılmasıdır. Aksi geçmişte olduğu gibi gerek kulüplere, gerekse Türk futboluna büyük zararlar veriyor. Yalnız yabancı oyuncunun alınmasıyla ilgili birtakım kriterlerin oluşması daha doğru bir yaklaşım olurdu diye düşünüyorum.

GÜRCAN BİLGİÇ: Sonucu merakla bekliyorum
Maalesef bizim kulüp yöneticilerimiz prensiplerden çok konjonktürün yönetiminde. Bugün söylediklerinden dört değil, bir yıl sonra vazgeçmeye hazırlar. Aldıkları karara katılıyorum, destekliyorum ama futbolumuzu bu hale getiren bu yöneticilerin bu sözlerinde ne kadar duracaklarını, ne zaman vazgeçeceklerini veya daha farklı şeyler isteyeceklerini de merakla bekliyorum. Türk futboluna hayırlı, uğurlu olsun..
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN