Yaşamın kıyısındaki kupa

Afrika Uluslar Kupası, bu kez Ebola korkusunu da yenmek adına 30'uncu kez sahne alıyor. Ekvator Ginesi'ndeki maraton 22 gün sürecek, 16 takım başa güreşecek

Yaşamın kıyısındaki kupa
Fas'ın Ebola korkusu nedeniyle ev sahipliğinden çekildiği ortamda Ekvator Ginesi'nin sorumluluk alıp kısa sürede hazırlıkları tamamlama çabasıyla Afrika Uluslar Kupası yarım yamalak da olsa bugün başlıyor. 740 bin nüfuslu ülke kısa sürede 4 stadyumu hazırladı. Ne var ki ülkede futbola olan ilginin azlığı bizlere tribünleri boş bir turnuva izletebilir. Bunu öngören Ekvator Ginesi Başkanı Teodoro Nguema, 40 bin bilet satın alarak bu sorunu aşmaya çalışacak.

EN BÜYÜK KORKU EBOLA

Fas'ın çekilmesine yol açan ölümcül virüs Ebola, Mart 2014'te yayılmaya başladıktan sonra 6 ülkede 8 bin 386 can almıştı. Ekvator Ginesi Hükümeti, Küba'dan bir doktor heyeti getirerek turnuvanın bu virüsten etkilenmemesi adına önlem aldı. Ölüm vakalarının görüldüğü ülkelerden sadece Gine zorlu şartlarda şampiyona biletini alırken, futbolcular ülkeleri adına ilerlemek istediklerini söylüyor. Turnuva primlerini Ebola'ya mücadeleye bağışlayan Gine'nin oyuncuları takdiri hak ediyor.

TURNUVADA FAVORİ CEZAYİR
Dünya Kupası'nda Vahid Halilhodzic yönetiminde gruptan çıkmayı başaran Cezayir, Christian Gourcuff döneminde de elemelerde 6'da 5 yaparak Ekvator Ginesi'ne geldi. 'Ölümcül üçlü' olarak adlandırılan Brahimi, Feghouli ve Slimani, turnuvanın en güçlü hücum hattı... Gourcuff, "Elemeler bizi yanıltmamalı, fazla özgüven takımın başına iş açabilir" diyerek favori etiketinden memnun olmadığını gösterse de Cezayir en dikkat çekici takım. Fildişi Sahili ve Kamerun, diğer favoriler.

A Grubu
Burkina Faso Ekvator Ginesi Gabon Kongo

B Grubu
Cape Verde Demokratik Kongo Tunus Zambiya

C Grubu
Cezayir Gana Senegal Güney Afrika

D Grubu
Kamerun Gine Fildişi Sahili Mali

Stadyumlar
Estadio de Bata 35 bin 700 N.Estadio de Malabo 15 bin 250 Estadio de Mongomo 10 bin N.Estadio de Ebebiyin 5 bin

İzlemeye değer
Bertrand Traore
Burkina Faso Stopilla Sunzu Zambiya Rivaldo Coetzee Güney Afrika Fabrice Ondoa Kamerun

BİZE ULAŞIN