Türkler de gurbete çıksın

Türkler de gurbete çıksın

"Yabancı kuralı değişti diye başarı gelmez. Almanya kuralsız oynuyor, sorun var mı? Avrupa'da 120 tane kulüp var. Neden Türk futbolcusu da oralarda oynamasın, oynayamaz mı?"

Kasımpaşa'nın başında üçüncü sezonunu geçiren Şota Arveladze ile Antalya'da kamp yaptığı otelde buluştuk. Her gün çift idman yaptıran Gürcü teknik adam yorgun olmasına karşın röportaj teklifimizi geri çevirmedi.

- İki sene önceki röportajımızda Kasımpaşa'nın Avrupa'da oynayan bir takım olması gerektiğini söylemiştiniz. Beklentileri karşıladığınızı düşünüyor musunuz?

Başarılı olduğumuz kanaatindeyim. Üst üste iki sezon ligi 6.sırada tamamladık. Bu işin zor olduğunu biliyoruz ve hem yönetim hem teknik ekip olarak elimizden geleni yapıyoruz. Avrupa'yı hedeflemiştik, geçen sezon gittik. Bundan sonra daha başarılı sonuçlar için daha çok çalışacağız.

- İki sezondur Türkiye Kupası'nda alt lig takımlarına eleniyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Kupa Avrupa bileti için en kısa yol, önemli ama grup sisteminde kupada 14 maç var. Bu neredeyse ligin bir devresi demek. Ben de fazla oynamayan futbolcular kupada mücadele etsin, başarılı olurlarsa oynamaya devam etsinler istedim ama Tuzlaspor daha iyiydi.

- Değişen yabancı kuralı için ne düşünüyorsunuz, sizce başarılı olacak mı?

Kural değişti diye başarı gelmez. Siz ne zaman kuralı unutursunuz, 'Kural neydi, kaçtı' derseniz o zaman başarılı olursunuz. Türk futbolcusunun kuralı unutup daha çok çalışması gerek. Benim takımımda 8 tane Türk iyi oynuyorsa kural nedir, ne önemi var ki... Alman kuralsız oynuyor, Almanya'ya her milletten futbolcu gelip işini yapıyor, sorun var mı? Almanya'ya da başka ülkelerden futbolcular geliyor, onlar diyor mu futbolumuz bitti diye... Kural seni yenemez, çık oyna sen kuralı yen.

- Yabancı sınırının kalkmasına karşı çıkanlar sizce neden böyle bir tavır alıyorlar?

+ 'Türk futbolu öldü, Türk gençleri nerede futbol oynayacaklar?' diyorlar. Almanya, Fransa, İngiltere süper ve bir altıyla neredeyse 120 tane kulüp var. Türkler de çalışsın gitsin oralarda oynasınlar. Fatih Terim 'devrim' gibi bir karar aldı. Terim her zaman kazanan bir futbol adamı olmuştur. Bugün futboldan çekilse bile tarihe geçmiş başarıları var. Peki niye böyle bir işe soyunuyor? Kaybedeceğini bile bile böyle bir karar alır mı? Hiçbir şey yapmasa, 'Aman bana mı kaldı' dese kimse bir şey demezdi. Ama karar doğru çünkü yarışı arttırıyor. Neden Türk futbolcusu, Anderlecht'te Braga'da Leverkusen'de Freiburg'da oynamasın, oynayamaz mı? Niye sadece buradaki 14 takımda oynuyorlar ki? Türk Hava Yolları sadece Türkiye'de mi uçuyor? Rakipleri Lufthansa, Air France, British Airways ile yarışmıyor mu; Türk sinema sanatçısı Hollywood'a gitmiyor mu, orada şansını denemiyor mu? Yabancı sınırı aslında Türkün önünü tıkıyordu. Gidin çalışın daha iyi yerlere gelin. Ben ülkemde kalmadım, Trabzonspor'a geldim, buradan Ajax'a, Rangers'a AZ Alkmaar'a gittim. Türk futbolcusu da Arda Turan gibi daha çok çalışıp yurt dışına açılmalı. Bu karar bunun için doğru bir karardır.

- Zaman zaman muhabirleri ters köşeye yatırıyorsunuz? Bu maçın heyecanıyla mı oluyor?

Kasıtlı yaptığım bir şey değil, benimle alakası yok. Maçı seyretmez, Galatasaray'ı 4-0 yendiğimiz maçta bana kalkıp 'Hollanda sistemiyle oynuyorsunuz, bu Türkiye'de oluyor mu' diyor. Ben bugün maçı kazandığımız sanıyordum dedim, kazanan hocaya bu mu sorulur? 'Transfere bakacağız' diyorum, bana 'Stoper alamayacak mısın' diyor. Yahu sen antrenör lisansı aldın da benim mi haberim yok. 28 gol yemişiz bana 'Defans oynuyorsunuz' diyor. Kapalı oynayan takım 28 gol mü yer...

- Bu esprileri yaklaşımlarından dolayı senden stand-up yapmanız için beklenti var. Düşünür müsünüz?

Zaten sahnedeyiz yahu (Gülerek)

- Sizin Trabzonspor'a transferinizde Erman Toroğlu rol oynamıştı. Kendisiyle görüşüyor musunuz?

Erman hoca Dinamo Tiflis'te iken bir maçımız yönetmişti. Arçil'le beni Sadri Şener'e tavsiye etmiş sağ olsun. Bizim için şanstı. Kendisiyle daha sonra tanıştık, Avrupa'da da birkaç kez görüştük.

- Ersun Yanal ile önce çıkış sonra duraklama yaşayan Trabzonspor için ne düşünüyorsunuz?

Şampiyonluk yarışında biraz geride kaldılar ama Trabzonspor her zaman kendine bir yer bulur. Şehirde bir durgunluk var gibi, eski hava yok ama yeni statla birlikte yeni bir dönem yaşayıp çıkışa geçeceklerdir.

- Jübilenize Gürcistan'da 50 bin kişi gelmişti. Biz ise Türkiye'de Rüştü Reçber, İbrahim Üzülmez, Hami Mandıralı, Tümer Metin gibi yıldızlara jübile yapamadık. Neden sence?

+ 50 değil 47 bin... Ben Gürcistan'da tek bir kulüple anılan bir isim değildim, milli bir oyuncuydum, tüm renklerden insanlar beni severdi. Türkiye'de ise her takım oyuncusu kendisinden oyuncuları ön planda tutuyor. Böyle olmamalı elbette milli takıma mal olmuş isimler bir jübileyi hak ediyorlar.

- Kolbastıyı ilk siz mi oynadınız?

Trabzonspor'da kazanılan maçlar sonrası bir kaç kez oynamıştık ama kolbastı oradan mı çıktı bilmiyorum. İlk defa böyle bir şey duydum.

YABANCILARA TAVSİYE

- 6 dil biliyorsunuz, dil öğrenmenin sırrı nedir?

Yaşamak, sadece bulunduğu yerde yaşamak. Nerede yaşıyorsan orada olacaksın. Antrenmandan sonra Facebook'tan Gürcistan ile temas kursam, Skype'tan oradakilerle sürekli görüntülü görüşsem olur mu? Hem orada hem burada yaşayamazsın, depresyona girersin.

SOYUNMA ODASI DİLİ TÜRKÇE

- Kadronuzda İsveç, Hollanda, Arjantin, Portekiz, Suriye, Uruguay, İsviçre'den futbolcular bulunuyor. Soyunma odasında hangi dili konuşuyorsunuz?


Türkçeyi tercih ediyorum ama yabancı oyuncularla durum acilse kendi dillerinden iletişim kuruyorum.

DOKTOR ŞOTA

- Anne babanızın doktor olması size antrenörlükte bir avantaj sağlıyor mu?

Elbette, bir futbolcum sakatlandığında durumuyla ilgili az çok bir görüşüm olur. Ne zaman iyileşir bir fikrim olur.

- 750 bin Passolig satıldı ama Kasımpaşa 5 binde kaldı. Taraftardan şikayetçi misiniz? İnsanlar neden stadyumlara gelmiyor?

Gelmeyen taraftardan nasıl şikayet edebilirim. Neden gelmiyorlar bilemiyorum. Bu üç sonuçlu bir oyun, daha fazlası değil. Stada gidecek insanlar futbol dışında ne bekliyorlar anlamıyorum.

ANTALYA'DA ZEMİNLER NASIL DÜZGÜN!

- Birçok statta zemin sorunu yaşanıyor, siz ne diyorsunuz?

Antalya'da bin tane saha bulunuyor, sürekli yağmur yağıyor, sel fırtına var ama bakın zeminler harika, dünyanın her yerinden takımlar buraya geliyor. Demek ki buradaki insanlar işlerini doğru yapıyor.

YENİ ÇAĞDA FUTBOLCU OLMAK

"İnsanın günümüzde daha çok işi var. Artık sosyal hayat daha geniş. Eskiden televizyon bu kadar hayatımızda değildi, sinemada bir tane film olurdu. Bu kadar yemek yenecek yer yoktu. Birlikte yemek yenir, hep beraber maç izlenirdi. Artık herkes kendi dünyasında, bu da tabi takım olgusunu zorluyor."

- En son hangi filmi izlediniz?

Bana Masal Anlatma

ŞOTA İÇİN BİRKAÇ KELİME

EMRE BELÖZOĞLU: HIRS
DONK: RAHAT
MEMLEKET: EV
TRABZON: TEMEL
ŞENOL GÜNEŞ: İLK BAŞARI
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN